ÇOLAKBAYRAKDAR, “DÖNÜŞÜMLE KOCASİNAN, DAHA DA GÜZELLEŞECEK”

ÇOLAKBAYRAKDAR, “DÖNÜŞÜMLE KOCASİNAN, DAHA DA GÜZELLEŞECEK”

MELİKGAZİ KIYAFET EVİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI…

MELİKGAZİ KIYAFET EVİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI…

70 YAŞINDAKİ ADAM TARLADA ÖLÜ BULUNDU

70 YAŞINDAKİ ADAM TARLADA ÖLÜ BULUNDU

ERÜ’DE “4. ULUSAL ECZACILIK ÖĞRENCİ KONGRESİ FARMAKON ERCİYES 2018” BAŞLADI

ERÜ’DE “4. ULUSAL ECZACILIK ÖĞRENCİ KONGRESİ FARMAKON ERCİYES 2018” BAŞLADI

KOLTUĞA OTURAN MİNİK VALİ: ACİLEN TEKLİ EĞİTİME GEÇİLMELİ

KOLTUĞA OTURAN MİNİK VALİ: ACİLEN TEKLİ EĞİTİME GEÇİLMELİ

KAST TİYATROSUNDAN PEMBE KADIN OYUNU
KAST TİYATROSUNDAN PEMBE KADIN OYUNU

Oyunun yazarı Hidayet Sayın’dır. Yazar genel olarak toplumsal konulara değinen, toplum gerçeklerini gözler önüne seren bir kişidir. Pembe Kadın oyunu da bu şekilde ortaya çıkmış olan bir köy dramıdır. Köy yaşamını gerçekçi bir şekilde anlatan, ağaların halk üzerindeki baskısını konu alan, törelerden beslenen çıkar kavgalarını anlatan bir oyundur. Yakasız köyünde geçen olayda olay örgüsü fakir […]

Oyunun yazarı Hidayet Sayın’dır. Yazar genel olarak toplumsal konulara değinen, toplum gerçeklerini gözler önüne seren bir kişidir. Pembe Kadın oyunu da bu şekilde ortaya çıkmış olan bir köy dramıdır. Köy yaşamını gerçekçi bir şekilde anlatan, ağaların halk üzerindeki baskısını konu alan, törelerden beslenen çıkar kavgalarını anlatan bir oyundur.
Yakasız köyünde geçen olayda olay örgüsü fakir bir ana olan Pembe Kadın ile kızı Kezban’ın üzerine kurulmuştur. Köyde olması sebebiyle gelenek ve göreneklere bağlı bir anne tarafından yetiştirilmiştir Kezban. Pembe şehre giden kocasının yolunu gözlemekte ve onun bir gün döneceğini düşünmektedir. Bu sebeple kızı Kezban’ı kimseyle evlendirmemekte ve isteyenlere vermemektedir. Köy ağasının kâhyası ise Kezban’a âşıktır. Defalarca istemesine rağmen Pembe Kadın kızını vermez. Zamanla kızı annesinin tutumu yüzünden isyan etmeye başlamıştır. Pembe kadın zamanla erkeklere düşman bir kimliğe bürünmeye başlamakta ve yalnız kalma korkusuyla geleneklerine bağlı olan bu kadın ağaya başkaldırır, sisteme ve hayata karşı bir mücadeleye girer. Pembe Kadın köyde bütün bunlarla uğraşırken yıllar sonra gelen bir mektupla hayatı alt üst olmuştur. Bu seferde bütün bu sıkıntıların altında ezilen Pembe Kadın istenmeyen bir sona yaklaşmaktadır. Bir anlık hatanın nelere mal olacağını anlatan bir sonla oyun bitmektedir.
Klasik köy yaşamına gerçekçi bir şekilde yaklaşan hikâyemiz toplumsal gerçekleri son derece dramatize bir şekilde anlatmıştır. KASTHANE ekibi bu zamana kadar hep komedi türünde eserler sergileyerek halkı güldürme yolunu seçmiştir. Ancak bu sefer alışılmışın dışında bir şekilde dram türünden bir eserle halkın karşısına çıkmaya hazırlanmaktadır. KAST ekibi 2002 yılında PEMBE KADIN isimli gösteriyle Kayseri halkını tanıştırmış olup 16 yıl sonra yeniden bu oyun ile toplumumuzun kanayan yarasına parmak basmak istemiştir.
Oyuncu kadromuz şu şekildedir.
Oğuzhan Polat, Elif Sipahioğlu, Binnaz Karaca, Melike Yılmazer, Doğuhan Başpınar, Muhittin Barış Güven, Esin Gürpınar, İzzet Özcan, İbrahim Boyraz, İsmail,Yurt, Şaziye Üzge, Hilal Tarhan, Burak Koç, Sultan Bahran, Gamze Karabel, İbrahim Boya, Nesrinhan Bacak, Esra Turan, Pelin Cansu Ural, Fatma Uzun, Hacı İsmail Deveci, Safa Aktaş, Senad Kutay Sipahioğlu, Zübeyde Bağıran, Mustafa Çetinkaya, Bengisu Kaldırım, Gizem Eğlenceoğlu bulunmaktadır. Teknikte sahne amirliğini Erdi Uzun yapmaktadır. Alperen Kayademir, Tevfik Sarsal, Osman Varsat, Cihan Aydoğdu, Öznur Gökşen Dinç, Erkan Dinç, Batuhan Kansu ve Büşra Özbir ise ışık,ses,kostüm ve makyajda bulunmaktadır. Yönetici asistanlığını Mahmut Berk Aksan yapmakta olup Mehmet Şafak’tan sonra yönetmenlik unvanını almak istemeyen Aytekin Aydoğan ve Hasan Bak ’ta sahneleme aşamasında yönetmen asistanlığı görevini üstlenmektedir. Oyunumuzun sponsorluğunu Kayseri Kent Sürücü Kursu ve Talas Bayram Efendi Osmanlı Kahvecisi üstlenmiştir.
Oyunumuz 17.02.2018 Cumartesi günü saat 19.00’da Gültepe Kültür Merkezinde (il özel idaresi) sahnelenecektir. Tüm halkımız davetlidir. Biletler Talas Simitçi Dünyası, Talas Bayram efendi Osmanlı Kahvecisi ve İnci Kırtasiye (27 Mayıs) de bulunmaktadır. Bizimle kayserisahnetiyatrosu38 İnstagram hesabından ve Kayseri Sahne Tiyatrosu Facebook sayfası üzerinden iletişime geçebilirsiniz.(Kurum Haber)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz