CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

KAYSERİ’DE MUHTEŞEM BİR MÜZE-SELÇUKLU UYGARLIĞI
KAYSERİ’DE MUHTEŞEM BİR MÜZE-SELÇUKLU UYGARLIĞI

MAHMUT ÖKÇESİZ’İN KALEMİNDEN… KAYSERİ’DE MUHTEŞEM BİR MÜZE-SELÇUKLU UYGARLIĞI Baba ocağı Kayseri’ye her gittiğimde mutlaka ziyaret ettiğim iki mekan ve benim için özel iki mümtaz şahsiyet vardır.  Biri Sahabiye mahallesi muhtarlığı ve muhtarı 40 yıllık dostum, ağabeyim bizde büyük emeği olan sayın Alim Gerçel, diğeri ise Kayseri Selçuklu Uygarlığı Müzesi ve bu müzenin değerli müdürü, Kayseri […]

MAHMUT ÖKÇESİZ’İN KALEMİNDEN…

KAYSERİ’DE MUHTEŞEM BİR MÜZE-SELÇUKLU UYGARLIĞI

Baba ocağı Kayseri’ye her gittiğimde mutlaka ziyaret ettiğim iki mekan ve benim için özel iki mümtaz şahsiyet vardır.  Biri Sahabiye mahallesi muhtarlığı ve muhtarı 40 yıllık dostum, ağabeyim bizde büyük emeği olan sayın Alim Gerçel, diğeri ise Kayseri Selçuklu Uygarlığı Müzesi ve bu müzenin değerli müdürü, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Müzeleri Direktörü sayın Fehmi Gündüz  beylerdir. Alim Gerçel büyüğümle Kayseri’yi, sanatı, kültürü ve biraz da siyaseti konuşuruz. Fehmi Gündüz beyle ise Türk Kültürü’nü, Selçuklu Medeniyetini ve müzecilikteki yenilikleri  ele alırız.

Kayseri Selçuklu Uygarlığı Müzesi’ni gezmek ise bana her zaman büyük keyif verir ve her defasında bu müzede ya bir süreli sergi, ya yeni ilave edilmiş bir seksiyon, ya da tanzim ve teşhiri tekrar yapılmış bir Selçuklu mezar taşı veya sandukası görür ve saatlerce oradan ayrılamam. En son gittiğimde ise “ Belgelerle Kayseri’de Milli Mücadele Sergisi” ni gezdim ve TBMM  Kayseri’ye taşınması kararının aslını eski yazı ile bizzat okuma şansına sahip oldum. Bir önceki gezimde ise

Asur dönemi Tartı ve ölçü aletleri  Sergisi “ni gezmiştim. Erciyes Üniversitesi tarafından belediyeye devredilen Gevher Nesibe Külliyesi tam anlamı ile Fehmi Gündüz beyin fedakarene çalışmaları ve belediye yetkililerin konuya duyarlı yaklaşmaları ve siyasi iradenin kararlılığı ile Kayseri muhteşem bir müze kazandı. Bildiğim kadarı ile de son 3-4 yıldır Müzecilik ve Kültür-Sanat dallarında verilen tüm ödülleri  Kayseri Selçuklu Uygarlığı Müzesi kazanmaktadır. Başta Fehmi Gündüz bey olmak üzere emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

Kayseri ’li hemşehrilerim kusura bakmasınlar ama  bu müzenin kıymetini ne yazık ki pek bilmiyorlar. Selçuklu Uygarlığı Müzesi “ Kayseri’nin Topkapı Sarayı”dır. Kayseri Dânişmend ve Selçuklu demektir. Melik Mehmet Gazi ve Kılıçaslan-Gevher Nesibe Hatun-Huand Hatun Kayseri’lilerin öz be öz atalarıdır. Bu mübarek insanların hayatlarını, eserlerini, eşyalarını, mezarlarını, tedavi şekillerini, tamgalarını, mescitlerini ve ders aldıkları medrese odalarını gösteren, elle dokunacağınız, gözle göreceğiniz somut objelerle dolu bir müzeniz olacak ve siz hala bu müzeyi gezmeyeceksiniz. Ondan sonra “ Övünmek gibi olmasın ama, Gayseri’liyim “ diye nutuk atacak, face de sallayacaksınız. Olmuyor beyler -bayanlar önce  bu müzeyi gezecek, ,içindeki sergilenenleri görecek, yazılanları okuyacak ve hafızanıza beyninize nakşedecek,  hatta çocuklarınız-akrabalarınız-torunlarınızla tekrar tekrar ziyaret edecek ve daha sonra  “ Biz Kayseri’liyiz ve Osmanlı Torunuyuz “ diye övüneceksiniz. Osmanlı torunu olmak için  önce Selçuklu’yu bilmek gerektir.

Bir diğer tavsiyem de Kayseri ili için karar verici durumunda olan siyasiler ve yerel otoritelerdir. Alim Gerçel  ve Fehmi Gündüz gibi değerler kolay yetişmiyor. Onlarca yılın emeği, alın teri, göz nuru ve çilesi vardır. Bu insanların yaşarken kıymetleri bilinmeli ve  önleri her zaman açılmalıdır. Bilgi birikimleri hemen değerlendirilmeli ve  bunlardan en azami verim elde edilmelidir. Derya içinde iken deryanın kıymetini bilmezsiniz ancak derya değiştirince anlarsınız neleri kaybettiğinizi. 33 yıldır Kuşadası’nda yaşayan bizler bu gibi abide insanlara o kadar hasretiz ki. Keşke bir Alim bey bizde olsaydı;  Kuşadası kültürüne en az 50 kitap kazandırır ve her şeyi kayıt altına alırdık. Keşke bir Fehmi bey bizde olsaydı ; Kuşadası’na en az 3 -4 tane müze yapar, donatır ve yerli-yabancı  ziyaretçi rekoru kırar, paraya para demezdik. Müze ücretini bahane eden, 2-3 lira gibi komik ücretten kaçan, bu yüzden hala bu muhteşem müzeyi gezmeyen ancak günde 10 TL sigara içen “ Aslan Gayseri’lilere “ ise lafım yoktur.

Müzeler, ait oldukları kentlerin tarih, kültür ve sanat aynalarıdır. Gerçekleri çarpıtmadan ve gizlemeden yansıtırlar.

 

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz