Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
İBRAHİM PEKBAY

KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI?

Bu haber 24 Mart 2019 - 14:24 'de eklendi ve 36 kez görüntülendi.
KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI?

CHP’li Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soruyorlar..

“Yüzyıllardır ormandan topladıkları ürünlerle geçinen köylülere Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmesi, hayatın doğal akışına aykırıdır. Çoğu ilkokul mezunu bile olmayan, okuma yazma bilmeyen bu kişilerin geçim kaynağı ormanlardır, ada çayı, defne, çam fıstığı, kekik, mantar, reçine gibi orman ürünleridir. Bu insanlara sınavda başarılı olma koşulu ile 10 Kasım 2019 tarihine kadar Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmesini vicdani ve gerçekçi buluyor musunuz?”

Tabi hemen itiraz ediyorsunuz…

Birincisi, Pakdemirli CHP’nin bakanı değil, CHP de iktidar değil diye. Tamam, anladık da bu iktidar, yanlış olan her şeyi CHP’nin üzerine yıkmıyor mu? Hem de taaa İsmet Paşa’dan beri…

Hatta Atatürk diyecekler de Allah çarpar, dilleri kopar lal olur diye onu diyemiyorlar…

İkinci diyeceğiniz şey, bu nasıl soru, ne belgesi filan diyeceksiniz, değil mi?..

Konu şöyle…

Orman Genel Müdürlüğü, 13 Şubat 2019 tarihli genelgesi ile odun dışı orman ürünleri olan reçine, çıra, defne, kekik, ada çayı, çam fıstığı ve mantar toplayarak geçinen orman köylülerine Kasım 2019’a kadar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” zorunluluğu getirildiğini açıkladı. Böylece, geçimini mantar, kekik toplayarak sağlayan binlerce orman köylüsü, belge almadan bunları toplayamayacak.

Mış…

Mış diyorum çünkü bu ne menem bir genelgedir, anlamıyorum.

Bu ürünleri ormandan toplayan ahali, genellikle yaşlılar. Orman köylülerinin yaşlıları yani, bunları toplar, geçimini sağlamaya çalışır.

Tarım ve Oraman Bakanı Pakdemirli, bu ünleri toplayanların yaş itibariyle genç nesi olduğunu ve bu işi meslek haline getirdiklerini mi sanıyor acaba?

Ondan sonra da oturup lüzumsuz işler görüp, milleti sefil ediyor sonra da oy istiyorsunuz. Bizaz akıl, biraz izan lütfen…

Bir seçim arifesinde, seçmen bunları dikkate alır umarım.

Çünkü eğer iktidar, mahalli de olsa seçimleri kazanacak olursa, benzer bir çok uygulamalara şahit olacağımızdan emin olabilirsiniz…

Kazanamazsa da zaten acı almak için yine uygulamalar aynı olacak.

Yan, kırık katır mı istersiniz kırk satır mı durumu…

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA