KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN HUZUREVİ SAKİNLERİNE AŞURE İKRAMI

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN HUZUREVİ SAKİNLERİNE AŞURE İKRAMI

KOCASİNANLI MİLLİLER, REKORLARI ALT ÜST ETMEYE DEVAM EDİYOR

KOCASİNANLI MİLLİLER, REKORLARI ALT ÜST ETMEYE DEVAM EDİYOR

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR ÜZÜM TOPLADI, PEKMEZ KAYNATTI

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR ÜZÜM TOPLADI, PEKMEZ KAYNATTI

NİŞASTA BAZLI ŞEKER (NBŞ), İNSAN SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

NİŞASTA BAZLI ŞEKER (NBŞ), İNSAN SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

TSK’DA 700 KRİPTO ASKER ALARMI…

TSK’DA 700 KRİPTO ASKER ALARMI…

KİTAPLAR VE KÜTÜPHANELERİN ÖNEMİ VE FAYDALARI
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 7 Eylül 2014 - 17:03:06

Kitabın ve kütüphanelerin önemini biliyor muyuz? Kitabın yararlarının anlaşılması, sayılarının çoğalması, kitaplıkların gelişmesi sonucu kütüphaneler oluşmuştur. Bizi dünyadaki gelişmelerden, değişmelerden haberdar eden kitaplar, belgeler, dergi ve gazetelerdir.

Belgelerin, bilgilerin kayıt altına alınması, sayfalara dökülmesi, yazılı kaynakların artması ve kitapların gelişmesi ile kütüphane kültürü oluşmuştur. Tarihi vesikaların ve bilgilerin saklandığı yerler arasında kütüphanelerin önemi inkâr edilemez…Tarih boyunca büyük devlet ve büyük millet olmuş toplumlarda kitaba ve kütüphaneye önem verilmiştir. Ülkemizin 900 yıllık bir kütüphane geleneği var. İlk kütüphaneler, Anadolu’da ilk Beylikler ve Anadolu Selçukluları döneminde kurulmuş, Osmanlılar tarafından geliştirilmiştir.
Osmanlı İmparatorluğu döneminde kütüphaneler camii, medrese ve vakıfların birer parçası olarak bulunmaktadır. İlk kütüphane Köprülü Fazıl Ahmet Paşa tarafından İstanbul’da 1678’de kurulan Köprülü Kütüphanesi’dir. İmparatorluk geliştikçe kütüphaneler sadece İstanbul’da değil, Anadolu’nun diğer şehirlerinde de kurulmaya başlamıştır.
Yaşadığımız dönem bilgi, teknoloji ve ilerleme çağıdır. “Parayı kasa, bilgileri kütüphane saklar.” Kitap ve kütüphane birbirinden ayrılmayan sevgililer gibidir. Aynı zamanda üretken, candan gerçek dostlarımızdır. Kitaplar; tarihi yansıtan, geleceğe ışık tutan, ilerlemeye ve bilime giden yoldur. Okuduğumuz kitaplar, dergiler, gazeteler bilgilerimizi artırdığı gibi düşünme, yorumlama ufkumuzu genişletir.
“Günümüzün gerçek üniversitesi zengin kütüphanelerdir.” Bugün kütüphanelerden söz edilirken halkın bilinçlendirilmesi, okuma kültürünün artırılması için neler yapılıyor? Ne yazık ki günümüzün en yalnız, en buruk mekânları kütüphanelerdir… Bu gün kütüphanelerin ve kitaplıkların kaderindeki yalnızlığı giderecek olan araştırma, okuma alışkanlığı kazandırma ve televizyon dizilerinde okumayla ilgili sahnelere yer verilmesidir! Cemiyetlerin yükselmesi kütüphane ve kitap sayısının artışıyla doğru orantılıdır.
Kitap okumayan bir toplum oluşumuzun cezasını elbet ki her yerde görmekteyiz. Kitapların olmadığı bir dünya düşünülemez. Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. İnsanlar için bu kadar değerli olan kitaplar kütüphanelerde korunup araştırmacıların, öğrencilerin, tüm insanların hizmetine sunulurken, kitaplıklar sadece bir aksesuar olarak mı kalacaklar?

İlkokuldan üniversite bitinceye kadar çeşitli zamanlarda öğrencilerin yetişmesinde ve okuma kültürünün oluşmasında, bilimsel ve teknik gelişmeleri takibinde kütüphanelerden azami faydalanılmalıdır.

Günümüzde uygarlık çok gelişmiştir. Radyo, televizyon, bilgisayar, internet gibi iletişim ve bilgilenme araçları çok gelişmiştir. Ne kadar gelişse, yaygınlaşsa da bunların hiçbirisi kitabın yerini tutamaz. Zaten dünyanın en gelişmiş ülkelerinde kitaba, kütüphaneye olan ilginin azalmaması, hatta artması bunun kanıtıdır.
“Bir kütüphane açan, yüz hapishane kapatmış olur…” Bu gün kütüphanelerimizdeki kitap sayısı yaklaşık 6 milyon civarındadır
Birçok araştırmacı ve yazar eserleri için kaynak oluşturmak üzere kütüphanelerde araştırma yapmaktadır. Ülkemizdeki Millî Kütüphane, 15 Nisan 1946 tarihinde içersinde iki kitapla açılmış, bugün 625 bin civarında kitabı barındırmaktadır.
“Kütüphaneler kültür evleridir.”Tüm gelişmiş, kalkınmış, sosyalleşmiş ülkeler kitap okurken, dünya kitap okuyorken biz ne yapıyoruz?
Aklımızdan çıkarmamamız gereken, kitaba sadece kapılarımızı değil, gönüllerimizi açmamız ve dost olmamızdır. Kitaplar bizi istediğimiz güzelliklere, zenginliklere ulaştırır. Ülke olarak okuyan; araştıran, çalışan, üreten, düşünen beyinlere ihtiyacımız var. Ancak bu şekilde eksiklerimizi telafi eder, gelişebilir ve çağı yakalayabiliriz.
Geliniz kütüphanelerimizi çoğaltalım, kahvehanelerimizi azaltalım, bir bölümünü kitap okunan yerler yapalım. Çocuklarımızı, gençlerimizi kitaplarla tanıştıralım. Beyinlerimizi ve gönüllerimizi kitaplarla geliştirelim, zenginleştirelim, onlarla yolumuz açılsın ufkumuz, gönlümüz zenginleşsin…

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz