Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
FARUK ERGAN

KONTROLDEN ÇIKMAK….!

Bu haber 15 Mart 2019 - 11:39 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi.
KONTROLDEN ÇIKMAK….!

Çok öfkelenmek, olan bitenler karşısında dayanıklılığı kalmayan ve taşkınlık gösteren, önüne ne geçerse kırıp döken, kaos ve kargaşadan fayda umanlara kontrolden çıktı, nerede duracağı belli olmaz denir.

Kontrolden çıkmış her ne varsa, insanın kendisine, diğer insanlara, doğaya ve Ülkeye zarar verir. Kontrolden çıkmış bir sevgide zararlıdır, haddinden fazla kıskançlık, haddinden fazla sahiplenme duygusu getirir, bu sebepten dolayıdır ki kontrol çok önemli. İşinde çok iyi olduğuna yürekten inanan “yetersiz” kişiler, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve aslında yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymazlar. Bu arada gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar “fazla alçakgönüllü” davranarak öne çıkmaz ve kontrolü kaybetmez. Önce kendini sevmekle başlamalı tüm selamlaşmalar, merhabalar. Kullandığınız aracın freni tutmazsa, araca hakim olamazsanız, kontrolden çıkar, kime ve nereye, nasıl hasar vereceği belli olmaz.

Bu seçim döneminde, Başkan ve yöneticilerinde kontrolden çıkmamaları, mesajlarında ve isteklerinde halkına karşı azami derecede özen ve itina göstermeleri, kibar olmaları gerekir. Halkın ve piyasanın kontrol altında tutulması ve itidalli olmaya davet edilmesi de, öncelikle ve özellikle yöneticilere, idarecilere düşmektedir. İstenmeyen durumlar yaşandıktan sonra hata yaptım, özür dilerim, kimse kusura bakmasın demek çok geç olabilir. İnsanın kontrolden çıkması, insani niteliklerini kaybetmesi, gereksiz yere celallenmesi, insana yakışmayacak davranışlarda bulunmak olur.

İnsanın nerede, kime, ne konuşacağını çok iyi bilmesi, bilmediği ve tanımadığı toplumların Milli, dini ve ahlaki değerlerine saygı duyması, hakaret etmemesi, kendini kontrol altında tutması anlamını taşır. İnsanlar kimi zaman verdikleri kararların ve yaptıkları konuşmaların kendisine, insanlara ve Ülkesine risk taşıdığını göremeyebilirler. Bu durumlarda kendilerini kararlarından vazgeçirmek isteyen kişilere de itiraz ederek zor anlar yaşatabilmektedirler. Özellikle yönetici durumunda olanlar, kendilerini kontrol altına almalı, sorumluluklarını bilmeli ve topluma itidal tavsiyesinde bulunmalı. Sorumluluk sahibi olan yöneticiler, Ülkesine, bulunduğu coğrafyaya, ekonomik, kültürel ve sosyal yapısına uygun olarak, sorunlara doğru teşhis koyar, gerekirse aykırı düşünen insanlardan destek alır ve vatandaşlarına güzel mesajlar verir. Bilerek veya bilmeyerek yaptığınız tahrik edici konuşmalar, tabanda hakaretlere varacak boyutlarda münakaşaya dönüyor ve insanlar birbirlerinden uzaklaşıyorlar. “Reklam filmindeki söylem, kontrolsüz güç, güç değildir.” Akıllı ol.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA