Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

KRİZ VAR MI, YOK MU?

Bu haber 24 Eylül 2018 - 11:54 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.
KRİZ VAR MI, YOK MU?

Bir papaz yüzünden Amerika ile papaz olduk gibi görünse de aslında ters düşen ülke çıkarları baş rolü oynamaktadır.

Elbette ülkelerin diğer ülkeler ile inişli çıkışlı dönemleri olmuştur, olacaktır.

Mevcut iktidara muhalif gibi görünen kesimin derdi iktidardan ziyade, neden göz göre göre bu duruma gelindiğidir.

Sahte bir büyüme, borç içindeki devlet ve millet, siyasi eksen kayması ve hamasi nutuklar ile yürütülmesi mümkün olmayan bir dış politikaya bir günde gelinmedi.

Bu günler gelmeden yapılan uyarıları dikkate almayan iktidar, bugün o uyarıları tedbir olarak önümüze koymak zorunda kalmıştır.

Bu tedbirleri ortaya koyarken aldığı tavır ise sanki kendileri değil de bir başka iktidar bu hataları yapmış ve kendileri kurtarıcı olarak gelmişler pişkinliği içindedir.
Önce “Türkiye’de kriz, miriz yok” açıklaması geldi.

Devletimize inanmak elbette görevimiz ama devletin de bize doğruları söylemek görevi. Biz inanıyoruz bu açıklamaya ama çarşı pazar inanmıyor. Enflasyonun en az çıktığı, yaz aylarında olmamıza rağmen fiyatlar almış başını gitmiş durumda. Elektrik ve doğal gaz zamları  henüz etkili olmaya başlamadı. Havaların soğuması ile bu maliyetler fiyatlara yansımaya başlayacak ve daha ağır bir ev giderleri ile karşı karşıya kalacağız. Yaşı otuz üzeri olanlar bu gibi sıkıntılı günleri birebir yaşadı.

O günlerin iktidarı “Kemer sıkma politikası uygulanacak” gibi açıklamalar yaparak durumu net bir biçimde ortaya koyar, herkesin adımını dikkatli atmasını isterdi. Ortada bir samimiyet sorunu var.

Yıllar önce bir evlilik programında Kaynana Semra diye bir hanım vardı. Oğlu ona evde bulunan bir kıza aşık olduğunu ve evlenmek istediğini söylediğinde Kaynana Semra’nın verdiği cevap hala aklımdadır.

Şöyle demişti kendileri “Sen aşık falan olmadın, aşık olduğun da ben sana söylerim” Yani çocuk aşık olduğunu fark etmeyecek veya aşık olmadığı halde aşık olduğunu zannedecek kadar geri zekalı ve annesi onun nasıl bir duygu yaşadığını karşıdan bilecek kadar akıllı. Artık neresinden tutarsanız tutun. Bugün kriz miriz yok diye açıklama yapma gereği duymak dahi var anlamına gelir ve rakamlar posta koymaktan hiç etkilenmez. İşin kötü yanı, biz bu sıkıntılı süreci maalesef hissediyoruz.
Duayen siyasetçi Süleyman Demirel “Yetmiş sente muhtacız” diyebilme cesaretini göstermiştir ve onun açık yürekli konuşması bu milletin ona destek vermesini sağlamıştır. Hataları yok mudur?  Her siyasetçi gibi elbet vardır ama samimi oluşu kendisine verilen desteği azaltmamıştır. Kara gün kararıp kalmaz demiş eskiler. Birlik ve beraberlik içinde elbet sorunların altından kalkarız ve devlet millet el ele verdikten sonra hiç bir güç bizi yıldıramaz. Tek ihtiyacımız olan doğruları söyleyip samimi olmak, inandırıcı olmak. Hamasi nutuklar, abartılı iyimserlik yapılan rakamlar, ehil olmayanlara verilen görevler ve siyasi rant elde eden çıkarcı girişimler olmaması kaydı ile bunlar mümkün olabilir.
Bu cennet vatan iktidara muhalif gibi görünen insanların da vatanı. Onları yok sayarak milli birlik ve beraberlik nasıl sağlanabilir? Elbette içlerinde politik çıkarlar için muhalif olanlar vardır ama şu şartlarda politik çıkarların bir kenara konma zamanı ve bu dar boğazdan bir an önce çıkmak için el ele verilmelidir. Tüketerek büyümenin şişirilmiş bir balon olduğu artık ayan beyan ortada ve üretim ekonomisi ile büyümek için milli seferberlik başlatılarak, ciddiyet ile uygulamak için her yol kullanılmalıdır.
Başa gelen bir sıkıntılı durumu yok sayarak yok olmuyor ve yok kabul ettikçe her gün büyüyor Bir gün önce kriz yok deyip ertesi gün tasarruf tedbiri açıklama yoluna gidilir ise bu samimi bir yaklaşım olmaz. Önce kabul etmek, sonra tedbir almak ve alınan tedbirleri uygulamak tek çare olarak önümüze geliyor. “Bu zor günlerden geçeyim ama politik risk olmasın, oy kaybı yaşamayayım” kaygısı ile yarınları daha fazla ipotek altına alınmasına göz yumarsanız eğer bunun vebalini ne bu dünyada nede öbür dünyada ödeyemezsiniz. Bu vatanı kuran ve koruyan şehitlerin, gazilerin yüzüne nasıl bakarız öbür dünyada.

 

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA