HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KÜRESELLEŞME VE SOSYAL MEDYA  
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 26 Mayıs 2015 - 18:07:24

 

”Sosyal medya nedir’i incelemeden önce bir öninceleme yapmak gerekiyor. Yeni dünya düzeni, globalleşme kavramını da beraberinde getirdi. Globalleşme, yani Türkçeye küreselleşme olarak çevrilen kavram hakkında çeşitli tanımlamalar yapıldı.

Globalleşme’nin 2014 yılı için alacağı tanım hakkındaki düşüncem şu şekilde;

Sınırların kaybolduğu dünyada tüm süreçlerin entegrasyona gireceği, sosyal ve politik anlamda tekdüzeleşen dünyanın sosyal medyaya sıkı sıkı bağlanacağı, üst yönetimden tüketici ve/veya vatandaşa giden değil, alt tabakadan (tüketici ve/veya vatandaş) üst yönetime giden bir yapının hâkim olacağı bilişim, etkileşim ve sosyal paylaşım çağı.

Bu tanımda bulunan son cümle aslında ‘’sosyal medya nedir’’ sorusuna da yanıt veriyor. (üst yönetimden tüketici veya vatandaşa giden değil, alt tabakadan üst yönetime giden bir yapının hâkim olacağı bilişim çağı.)

Sosyal medya aslında tanım olarak dünyanın aldığı yeni düzen bilişim çağını ifade ediyor.

Artık üst yönetimin alt tabakayı yönettiği bir düzen yerine, alt tabakanın üst yönetimi denetlediği, uyardığı ve sürekli geliştirmeye çalıştığı, bu yüzden düzgün yönetim için alt tabakanın sürekli izlenmesi gerektiği bir düzen. Tek taraflı iletişim yerine etkileşim sonucunda dünyanın yeniden şekillenmek zorunda kalması gerçeği.

Böyle bir süreç elbette sadece demokrasinin tam anlamıyla işlediği ülke ve ekonomilerde var olacaktır. Bu tanım dışında ‘’sosyal medya nedir?’’ kavramına dünya genelinde nasıl yaklaşıldığına bakalım :

Sosyal medya, kullanıcılarına karşılıklı paylaşım imkânı sağlayan, kullanıcılarının kişisel veya gruplar içinde medya içeriği oluşturmasına imkân veren dijital medya ve teknolojilerdir.

En basit tabiriyle sosyal medya; haber, içerik ve bilgiyi paylaşma, okuma ve keşfetme alışkanlıklarının değişmesidir. Sosyal medya, sosyoloji ve teknolojinin aynı potada erimesi, iletişim şeklinin monolog düzenden ( bir kişiden çok kişiye ), diyalog düzene ( çok kişiden çok kişiye ) geçişidir.

Sosyal medya; bireylerin içerik, profil, fikir, bakış açısı, ve algı biçimlerini paylaşmak için kullandıkları çevrimiçi araçlardır ki bu araçlar etkileşim ve sohbeti kolaylaştırır. Bu tanıma mesaj tahtaları (message boards), podcastler (dijital medya dosyalarının mobil cihaz ya da bilgisayarlarda oynatılmak üzere online beslemeler yoluyla dağıtılma biçimi), mikrobloglar, ağlar, topluluklar, wikiler ve bookmarklar (yer imleri) girer.

Globalleşme ve sosyal medyanın muazzam entegrasyonuyla akıllı şehirlerin, dijital ülkelerin dünyayı revize edeceği yeni düzen sonucunda, sosyal medyanın önemini kavrayamayan şirket ve kurumlar rekabet avantajını kaybedecektir.

Sosyal medya nedir karmaşasından kurtulmak için yeni dünyanın iyi okunması dileklerimle…

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz