BAŞARILI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR…EMNİYETTEN MAYIS AYI İSTATİSTİKLERİ

BAŞARILI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR…EMNİYETTEN MAYIS AYI İSTATİSTİKLERİ

YENİ KIŞLA KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN ŞENLİK

YENİ KIŞLA KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN ŞENLİK

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN DÜNYA SEVGİSİ

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN DÜNYA SEVGİSİ

BEYDEĞİRMENİ HIZLA İLERLİYOR

BEYDEĞİRMENİ HIZLA İLERLİYOR

ALINAN ÖNLEMLER KAZA SAYISINDA YÜZDE 18’LİK AZALMA SAĞLADI

ALINAN ÖNLEMLER KAZA SAYISINDA YÜZDE 18’LİK AZALMA SAĞLADI

KÜRTLERİN ERMENİ MESELESİNDEN ALACAĞI DERSLER-1
  • SÜLEYMANKOCABAŞ
    • SÜLEYMAN KOCABAŞ
    • suleymankocabas@kayserihakimiyet2000.com
    • 30 Ocak 2015 - 16:50:11

2015 Ermeni Meselesinde önemli bir dönüm noktası olan  1915 Ermeni Tehcirinin  100. yıl dönümü. Bu espri ile, mesele yoğun olarak, dünya ve Türkiye’nin gündeminde tartışılıyor. 6-7 Ocak 2015’de , İstanbul Üniversitesi “Ermeni Sempozyumu” düzenledi. Davet edilen Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Patrik Vekili Aram Ateşyan konuştu.

Ermeniler:“Bizi Emperyalist Devletler Kullandılar”

Ateşyan, Ermeni Meselesinin gerçek izahına yönelik olarak şunları söyledi:   “Anadolu beşiğinin iki çocuğu bugün sakatlanmış durumda. Bu sakatlığın tedavi edilmesi, sakatlanmış iki çocuğun el ele yürümesi ve sağlıklı geleceğe birlikte koşması gerekir. Bu sakatlığı tedavi edecek hekimler, Türk ve Ermeni taraflarıdır. Yabancı hekimlerin ise, sakatlığın giderilmesinden ziyade bunu daha da ilerletecekleri açıktır. Özellikle parlamentoların asli görevleri olan yasamayı bir kenara bırakıp, yargıçlık, hele hele uzman olmadıkları tarih konusunda kararlar oluşturma mekanları haline gelmelerini anlamak mümkün değildir. Ermeni sorununun uluslararası platformlarda iskambil kağıdı destesindeki joker olarak kullanılmasına bir son verilmesinin zamanı gelmiştir. Türkiye ve Ermenistan halklarının acılarının dinmesi, yaralarının sarılması için düşmanlığı körükleyen kin ve nefret söylemlerinin sarsılmaz bir azimle terk edilmesi gerekir. Tanrı barışa, esenliğe, kardeşliğe hizmet etmek üzere yola çıkmış olanların çalışmalarını bereketlendirsin… Emperyalist devletlerin devre dışı bırakılması gerekir. Kendi topraklarımızdaki sorunu sadece biz çözebiliriz.”

Ateşyan’ın bu sözlerine ben de bu toprakların Müslüman birçocuğu olarak imzamı atarım. Onun dile getirdikleri, esasında bizim  Ermeni Meselesini aydınlatmak için yıllardır savunduğumuz bir tez olup, bunu şöyle ifade etmiştik: “Sömürgeci ve yayılmacı emperyalist devletlerin Ermenileri kendi emellerini gerçekleştirmek uğrunda kullanmaları ve kışkırtmaları olmasa idi, Ermenilerden de Müslümanlardan da kan dökülmez, iki taraf için de “Büyük Trajedi” olan olaylar yaşanmazdı.”

“Büyük Trajedi” yönünden Ermeni Meselesinin “I. Perdesi”, 1892- 1900  zaman diliminde, “II. Perdesi”,  I. Dünya Harbi  ve Türk İstiklal Harbi yıllarına rastlayan 1915 – 1920 yıllarında  yaşandı. Birincisinde, İngilterebaş rolde, Rusya ikinci oyuncu olarak, ikincisinde Rusya baş rolde, İngiltere ikinci oyuncu olarak rol oynadılar ve bunlar sonucu Ermeni ve Müslüman kanı aktı. Eğer Ermeniler, İngilizler ve Rusların kullanım ve oyunlarına gelmeyip,  1000 yıldan beri kardeş gibi yaşadıkları Müslümanlara “Bağımsız Büyük Ermenistan” ham hayaliile  saldırmasalardı, “Büyük Trajedi” yaşanmaz, bugün itibariyle Türkiye’de belki de 4 milyon  Ermeni olur, Müslüman komşularıyla kardeşler gibi yaşamaya devam ederlerdi.

Ermenilerin 100 yıl sonra olsa bile, bu “Büyük Gerçek” i itiraf etmeleri, Ermeni Meselesinin çözümünde  onlar için de büyük bir erdem olmuştur. Türkler ve Ermeniler, bu meselede birbirlerini hesaba çekmeden önce, emperyalist küresel güçleri hesaba çekerlerse mesele daha hızlı ve gerçekçi olarak aydınlanır ve  çözülür.

Kürtlerin Amerika ve Avrupa’dan Medet Ummak Hatası

Günümüz itibariyle ise, Anadolu’da 1000 yıldan berikardeşler gibi yaşamaya devam eden Türklerle Kürtler arasında “Terör Örgütü” denilen örgütün eylemlerinden  kaylaklanacak bir ortamda, yeni bir “Büyük Trajedi”, “Ermeni –Türk Trajedisi” gibi bir “Türk – Kürt Trajedisi”  yaşanılacağından  korkulmaktadır. Bunun ipuçlarını bize, Ermeni Meselesinden ders almadıkları halde, “Terör Örgütünün Kandil’deki başı” denilen Cemil Bayık’ın şu talihsiz sözleri vermektedir.

“Üçüncü bir taraf olmadan hiçbir problem çözülemez. Türkiye en çok ABD’ye güveniyor. ABD bu arabulucu olabilir. Amerikalılar bugün bizim Kobani’deki müttefikimiz. ABD, Ortadoğu’da  Kürtler olmadan bir politika geliştiremez.  ABD, Kürtler olmadan Ortadoğu’daki   hedeflerine nasıl ulaşacak? Avrupa bizler olmadan Rus gazına bağımlı olmaktan nasıl kurtulacak? Petrol ve doğalgazın Akdeniz’e ulaşması Rojava’dan (Kuzey Suriye’den  Akdeniz’e açılacak denilen Kürt bölgesi – koridoru)  geçiyor. Bu yol garanti altına alınırsa, Avrupa rahat bir nefes alabilir. 400 yıl da sürse, biz bu savaşı devam ettireceğiz. Kimse bizi  dağlardan indiremez.” (Devamı Pazartesi)

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz