BAŞARILI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR…EMNİYETTEN MAYIS AYI İSTATİSTİKLERİ

BAŞARILI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR…EMNİYETTEN MAYIS AYI İSTATİSTİKLERİ

YENİ KIŞLA KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN ŞENLİK

YENİ KIŞLA KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN ŞENLİK

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN DÜNYA SEVGİSİ

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN DÜNYA SEVGİSİ

BEYDEĞİRMENİ HIZLA İLERLİYOR

BEYDEĞİRMENİ HIZLA İLERLİYOR

ALINAN ÖNLEMLER KAZA SAYISINDA YÜZDE 18’LİK AZALMA SAĞLADI

ALINAN ÖNLEMLER KAZA SAYISINDA YÜZDE 18’LİK AZALMA SAĞLADI

KÜRTLERİN ERMENİ MESELESİNDEN ALACAĞI DERSLER-2
  • SÜLEYMANKOCABAŞ
    • SÜLEYMAN KOCABAŞ
    • suleymankocabas@kayserihakimiyet2000.com
    • 1 Şubat 2015 - 16:08:16

(Cumartesi’den devam) Tarihin tekerrür açısından Bayık’ın bu sözleri, Ermeni ayrılıkçısı  NuriasCeras’ın 1879’da yayınladığı “Ermeni Sorunu” isimli kitabında yer alan şu ifadelere ne kadar benziyor: “İngiltere bizim yanıp tutuştuğumuz idealimize (Ermeni bağımsızlık ideali) yardım edecek. Biz de bunun karşılığı onun bölgemizdeki çıkarlarını koruyacağız”. Yani “Ver gülümü, al gülünü” politikası, Osmanlı sınırları içinde kurulacak  Ermenistan Devletçiğinin İngiltere’nin  “Gönüllü jandarması olmak” isteği. Ermeniler, İngilizlere, Ruslara, Fransızlara alet olmanın, onları üzerlerine çekmenin  bedellerini çok ağır ödediler.

Bugün de tarihin tekerrürü açısından anlaşılan,  Bayık da,  “Petrol ve gaz pazarlığı” üzerinden, onların bu konularda bölgelerinde  “Jandarmaları olmak” karşılığı  süper güçleri, “Al gülümü, ver gülünü” babından üzerlerine çekerek   Ortadoğu ve Kürtler üzerinde yeni bir  uğursuz “Ceras rolü” oynamak istiyor.

Kürtlerin Bir  DiğerYanlış Görüşü

İçimizdeki bazı Kürtlerin Ermeni Meselesi konusunda içine düştükleri büyük yanlışlıklardan birisi de bu konuda Türkiye ve Türkleri suçlamaları olmuştur.  Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün geçtiğimiz güz aylarında Avrupa seyahati sırasında,  Türkler ve Türkiyealeyhine  Ermeni Meselesi ile ilgili olarak yaptığı şu konuşma büyük bir talihsizlik  ve üstelik de tarihi gerçeklere külliyen aykırı bir konuşma olmuştur: “Doğu ve Güneydoğu, Ermeniler, Kürtler ve Asuriyerin ortak vatanıdır. Türk etnikesi bunları birbirine kırdırmakla trajik olaylara sebep olmuştur.”

Başkan Türk’ün bu konuda doğru bilgisi olmadığı anlaşılıyor. Eğer, ilk  ikisi olayların görgü tanığı ve  üçüncüsü araştırmacı olan şu yazarların şu  kitaplarını okusa idi yukarıdaki sözlerini sarfetmezdi: General Mayweskiy’nin Van- Bitlis Vilayetleri Askeri İstatistiği, George H. Hepworth’unThrough Armeniaon Horsback, William Larger’inTheDıplomacy of Imperıalısm1890 – 1902.

Yabancılar tarafından yazılan bu kitaplarda, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya Londra ve Rusya’da  siyasi ve silahlı eğitime tabi tutularak gönderilen “Hıncak” ve “Taşnaksutyun” isimli Ermeni terör örgütleri yanında İngiltere ve Rusya’nın ajanlarının tahrikleri olmasa idi, buralarda yaşayan halklar arasında “trajik olaylar yaşanmayacağı”nı açık açık yazılır. Ahmet Türk’ ün hakiki kışkırtıcıları görmeyip, yalan ve yanlış olarak Türkleri göstermesi, tarihi gerçeklere taban tabana zıttır ve bununla kime hizmet etmektedir?

Ermenilerin Kürtleri Uyarısı: “Aman Bizim Durumumuza Düşmeyin”

Cemil Bayık ve Ahmet Türk gibi gibi bazı Kürtler, tarihte yaşanmış “Ermeni Meselesi” veya “Ermeni Trajedisi” nden dersler almamış olacaklar ki, günümüz Ermenilerinden onlara açık açık uyarı geldi. Bu uyarıyı, 19 Ocak 2007’de bir suikast sonucu öldürülen İstanbul’da yayınlanan Agos gazetesi sahibiHrant Dink yaptı.

Dink, Malatya İşadamları Derneğinin davetlisi olarak  25 Nisan 2006’da Malatya’da “Ermeni, PKK ve Barzani Meselesi” konulu bir konferans verdi. Kürtleri uyarmaya yönelik olarak, “Aman bizim durumumuza düşmeyin” dercesine  şunları söyledi:  “Geçmişte, İngilizlerin, Fransızların, Rusların, Almanların şu topraklar üzerinde oynamış oldukları roller neyse, bugün aynen tekrarlanıyor. Geçmişte Ermeni halkı onlara güvendi, kendilerini  Osmanlının zulmünden kurtaracak sandı.

Ama yanıldı. Çünkü onlar geldiler, kendi hesaplarını yaptılar. Çekip gittiler ve burada kardeşi kardeşle kanlar içinde bıraktılar.

Bugün Kürtlerin de yaşadığı aynı şey. Amerika geldi, Kuzey Irak’ta  bir Kürt devleti oluşturmak üzere. Kürt kardeşlerimiz için orası bir çekim alanı oldu? Ümit mi oldu? Bu çok tehlikeli bir gidiş, Amerika bu. Gelir, o kendi hesabını yapar, işine bakar, işi bitince de çeker gider. Ondan sonra da  burada tekrar insanları kendi didişmesi içinde bırakır.”

Atalarımız, “Gavurların ipiyle kuyuya inilmez” sözünü boşa söylememişlerdir. Bu topraklarda ilelebet birlikte yaşayabilmeleri için Türklerin de Kürtlerin de  ortak akıl ve sağduyuyla hareket etmelerinin, problemlerini kendilerinin çözmelerinin  zamanıdır.

Şu son günlerde “PKK’nın TBMM’deki uzantısı” denilen  Halkların Demokratik Partisinin (HDP)  bazı milletvekillerinin de “Kürt sorununun çözümü için üçüncü bir akıl, üçüncü bir şahıs daha devreye girsin” diyerek küresel emperyalist süper güçlere davetiye çıkarmaları da hem Kürtler hem de Türkler için hayra alamet değildir.  Osmanlının nasıl parçalandığını ve  “Ermeni Trajedisi” nin nasıl yaşandığını bugünlerde daha iyi okumak ve öğrenmek büyük ölçüde Kürt kardeşlerimize ve hem de Türkiye’yi yöneten bürokratlara  iyi gelir. “Aman dikkat, oyuna gelmeyiniz!” diyoruz. (SON)

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz