MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

KURTULUŞUN YOLU DOĞRULUK
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 7 Aralık 2017 - 12:10:39

Bir ilim yolculuğunda doğruluğun faydaları.
Mekke-i Mükerreme’den, Irak’ın baş şehri olan Bağdat’a ilim tahsiline hazırlanan, yaşı henüz onla oniki arasında idi.
Henüz Mekke’den ayrılmadan önce Bağdat’a gidecek çocuk, annesine, “Ey anneciğim, bana her hangi bir emrin var mıdır? Annesi çocuğa şu talimatta bulundu. Yavrucuğum her nerede olursan ol yalan söylemeyeceğine dair bana söz vermelisin. Çocuk annesine her ne hususta olursa olsun yalan söylemeyeceğime sana söz veriyorum karşılığını verdi. Nihayet çocuk Bağdat’a gidecek olan bir kervana karıştı ve Bağdat’tan ayrıldı. Ancak yolda masrafla¬rını karşılamak için dört yüz dirhemi vardı. Biraz yol aldıktan sonra yol da eşkıya, yankesici gurubu önlerine geçerek kervanı talan ettiler.
Bu arada yol kesenlerden biri laf olsun diye talebeye sordu.
“Sende de bir şey var mı?”
Talebe is evet bende dört yüz dirhem para vardı dediği halde soran şahıs bu çocuk bizimle dalga geçiyor diye çocuğu çete başının yanına götürdü.
İkinci olarak şaka olsun diye çete başı talebeye sordu.
“Ey çocuk sende bir şey var mı?” Çocuk çete başına da aynı şekilde evet bende dört yüz dirhem para vardır diye cevap verdi.
Önce çete başı olan parayı çocuktan aldı.
sonra çocuğa sordu neden paranın olduğunu saklamayıp doğru söyledin ve sen bilmiyor musun elinden bütün paran giderse ne yaparsın.
Çocuk çete başına şöyle cevap verdi.
-Ben ilim için yola çıkmadan her ne hususta olursa olsun yalan söylemeyeceğime söz verdim. Nasıl bu durumda sözümden dönerim ve o zaman annemin emrine karşı hıyanetlik yapmış olurum.
Çete başı ise çocuktan dinlemiş olduğu bu veciz sözlerden dolayı kalbini dinleyerek kendi, kendine bir çocuk annesine verdiği sözden döneceğinden dolayı isyan olurda, ya ben Rabbim olan Hz. Allah’a vermiş olduğum kulluk görevimi yerine getiremediğimden Allah’a asi olmamı mı der.
Bir anda durumu değişir, çocuğun ve bütün gasp etmiş oldukları eşyaları sahiplerine iade ederek yavru olan talebenin huzurunda tövbe ederek yaptıklarına nadim olur. Nihayet ağlayarak Hz. Allah’ın şu mealdeki ayeti okumağa başlar.
“HİÇ ŞÜPESİZ Kİ ALLAH EMANETLERİ EHLİNE TESLİM ETMENİZİ EMREDERDE, ALLAH SİZE EN GÜZEL ÖĞÜT VERİYOR, ŞÜPHESİZ ALLAH GÖREN VE İŞİTENDİR.”(Nisa,58)
Bu arada çetenin diğerleri ey efendimiz, senin tövbe ettiğine göre sen bizim başımız olduğun halde bizim tövbe etmemiz, daha evladır derler hep birden tövbe ederler. Demek ki doğru söz her türlü zorlukların ötesinden geldiği gibi her türlü eşkıyayı, her türlü caniyi de gerçek yola genellerine vesile olurlar.
Mevla cümlemizi doğrular sınıfından eylesin.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz