AGÜSPOR, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNİ KOLAY GEÇTİ

AGÜSPOR, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNİ KOLAY GEÇTİ

738602.TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NDAN.18.22.01.2018

738602.TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NDAN.18.22.01.2018

BAŞARILI SPORCULAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

BAŞARILI SPORCULAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

İSMAİL TAMER: DÜNYADA SÖZÜ DİNLENEN BİR TÜRKİYE VAR

İSMAİL TAMER: DÜNYADA SÖZÜ DİNLENEN BİR TÜRKİYE VAR

KEPSAŞ’TAN YARIYIL TATİLİNDE ANLAMLI PROJE

KEPSAŞ’TAN YARIYIL TATİLİNDE ANLAMLI PROJE

KUŞ CENNETİ KAYSERİ-SULTAN SAZLIĞI
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 25 Aralık 2014 - 13:55:15

Son günlerde turizm ve çevrecilik açısından Türkiye’nin sayılı kuş cennetleri arasında yer alan ve gün geçtikçe önemi artan Sultansazlığı hemen yanı başında tuzlu eko sisteme sahip Yay Gölü ile birlikte 17.200 hektara sahip bir kaynak değerimizdir.

Erciyes Dağı, Aladağ tabiat parkı, Kapadokya milli parkı arasında yer alması ve onların kendine has özellikleriyle bütünleşmesi, Sultansazlığı ve Yay Gölü’nü bölgede daha dikkate değer bir konuma getirmektedir.

Deniz seviyesinden yüksekliği 1072 m. olan Sultansazlığı’nın göl derinliği en fazla 1.5 m.’dir. Yahyalı’ya 23 km. mesafededir. Kayseri’nin Yahyalı Develi ve Yeşilhisar ilçe sınırları içerisinde Tatlı su eko sistemi bünyesinde tutan Yay Gölü bitki ve hayvanlar için adeta bir cennet oluşturmaktadır.

Bölgede 600.000 kırmızı kanatlı flamingo ile birlikte 1.250.000 civarında çeşitli türlerden kuşların yaşadığı gerçeği bölgenin gerçekten bir kuş cenneti olduğunu en güzel şekilde ifade eder. İdari bakımdan Yahyalı Orman İşletme Şefliğine bağlıdır. Kuş ülkesi Sultan Sazlığı üç gölden oluşuyor.

Bu yörede göçmen veya yerli 251 kuş türünün barındığı saptanmış. Yeryüzünde soyları tükenmekte olan 72 kuş türünün 20’si Sultan Sazlığı’nda kuluçkaya yatıyor. Üstelik turna, balıkçıl, flamingo ve kaşıkçı kuşlarının birarada kuluçkaya yattıkları Avrupa’nın tek alanı Sultan Sazlığıdır.

Çevre bataklık olduğu için ağaç da yoktur. Gölün kıyıları genellikle sazlıktır. Sultan Sazlığı Develi, Yahyalı, Yeşilhisar üçgeni içerisinde yer alır. Burada 251 değişik türde ve ülkemizde az bulunan bin adet Flamingo ve 600 bin adet Ördek ilk sıraları alır.

Tabi bu arada, tatlı ve Tuzlu su gölleri, tabii varlığını besleyen ırmakları, görünümünü zenginleştiren değişik bitki örtüsüyle, giderek nesli azalan birçok kuşun sığınma ve barınma alanı haline gelmiştir.

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz