AKŞENER, KAYSERİ’DE EKONOMİ POLİTİKALARINI ELEŞTİRDİ

AKŞENER, KAYSERİ’DE EKONOMİ POLİTİKALARINI ELEŞTİRDİ

BÜTÜN BAŞARILAR TÜRK MİLLETİ İÇİN

BÜTÜN BAŞARILAR TÜRK MİLLETİ İÇİN

BAŞARILI SPORCUYA 20 ALTIN

BAŞARILI SPORCUYA 20 ALTIN

KIZILAY YÖNETİMİ MELİKGAZİ’DE

KIZILAY YÖNETİMİ MELİKGAZİ’DE

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ PERSONEL İFTARLARI DEVAM EDİYOR

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ PERSONEL İFTARLARI DEVAM EDİYOR

KÜSMEK VE DARILMAK…..!
  • FARUKERGAN
    • FARUK ERGAN
    • faruker@kayserihakimiyet2000.com
    • 1 Aralık 2017 - 11:17:40

Genel olarak bakacak olursak, küsmek de darılmakta herhangi birine yani sokaktan geçen birine yapılacak eylem değildir.
İnsan, sevdiği ve değer verdiği birine, bir beklentisi olana darılır veya küser. Yaratılış özelliğimin dışında genlerimde de mevcut olan ve sıklıkla başvurduğum bir durum, küsmek ve darılmak.
Kendime çok büyük zarar verdiğimi bildiğim halde, geceleri uykumu kaçıran ve sağlığıma zara veren bir olayı içime atarım, içim içimi yer yine de karşımdakini kırmamak ve üzmemek pahasına susarım. Küsmek, karşındakini cezalandırmakla beraber aynı zamanda ilkesel tavır biçimidir. Bana bunu yaptığın için benim yakınım ve arkadaşım olmaya uygun bir davranış sergilemedin, beni gereğinden ziyade üzdün, beni çok yaraladın anlamı da çıkartılabilir. Darılmak kısa süreli iken küsmek daha uzun sürelidir, hatta bazen sonsuza gidebiliyor. Dargınlık genelde tekil bir olay içinde gelişebilir; “çok büyük kaza yaptım ama aramadın”, küsmek ise birçok olayın toplamından sonra ortaya çıkar: şöyle bir baktım da bir sürü olumsuzluk yaşadım hiç birinde yanımda yoksun, kırgınım sana. Karşı tarafın biraz gayreti ile dargınlığın ortadan kalkması oluşacakken, küskünlüğün ortadan kalkması için çok radikal kararlar almak gerekiyor. Dargınlıkta süreç çok acıklı ve sancılı geçmezken, küskünlükte kalp, küsülen kişiden uzaklaştığından süreç acılı ve hüzünlü oluyor. Dargınlıkta bazen darılan kişinin ruhunu gıdıklamak çözümü daha da kolaylaştırırken, eski ilişki kurulabilir ama küskünlükte kişi, küsülen kişiyi rüyalarında görse ve özleminden kudursa bile, küsülen kişinin olağanüstü çabaları olmadan olay çözülemez. Çevremdeki ve ailemdeki birçok kişi tarafından küsmeler şahı olarak adlandırılsam bile, karşımdakini kırmamak, üzmemek pahasına kendimi hırpalıyorum. Sıklıkla darılırım evet ama küsme işi bir başka boyutlarda seyreder, eskiler çok sık kullanırlardı “kırıldığım dağın odununu yakmam” diye benim küsmelerim tam bu tabiri içeriyor.
Bir yakınınıza veya tanıdığınıza çocukluğundan başlayarak yetişkin çağına kadar, maddi ve manevi bakımdan yardımcı oluyorsunuz, yetişkin çağına gelince insan olarak bazı duygu ve beklenti içerisinde oluyorsunuz ama karşı tarafın umuru bile olmuyor. Yaptığınız şey sanki yapmak zorunda olduğunuz durum olarak algılanıyor. İnsani ilişkilerden, nezaketten ve görgü kurallarından uzak yaşıyor, bir şey söylerseniz daha önce yaptıklarınızı başına kakmış oluyorsunuz, söylemezseniz adamın umuru olmuyor, geriye susup küsmek kalıyor.
Büyük usta Nazım HİKMET in küsmek şiiri, “küsmek dürüstlüktür ve yalansızdır” şiarım oldu.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz