Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
OSMAN EFKERE

KUSURLARI ÖRTEN

Bu haber 29 Kasım 2018 - 10:55 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.
KUSURLARI ÖRTEN

Büyük Peygamberlerden Hz. Musa S.A.V. Efendimiz Allah katında yüce makamlara sahipti. Bir gün kavminin arzusu üzerine, yağmur duasına çıkıp, uzun müddet dua ettikleri hâlda yağmur yağmadı. Ancak yine dua esnasında Hz. Musa kavmine dönerek, Ey İsrail oğulları: Hz. Allah kuluna zulmetmeyi sevmez, Zira kıtlık ve yağmursuzluk bir nevi zulümdür, her halde bizler bu zulme layık olsak ki, bu bela başımızda devam ediyor. Belki de bu zulme işimizde bir uğursuz kişi olsa gerek ki bundan dolayı yağmur yağmıyor. Kimse bu uğursuz kişi, içinizden çıksın ki hatta yağmura kavuşabilelim, su sıkıntısından kurtulalım, diye ilan etti halde hiç kimse çıkmadı. Bir müddet sonra yine dua yapmaya devam edince semadan yağmur yağmağa başladı. Yine Hz. Musa bu sırra vakıf olma için yüce Allaha şu ilticada bulundu. İlahi senin hikmetinden sual olunmaz, yine senin gadabından, senin affına sığınarak içimizdeki asi olan kişiyi meydana çıkmadığı halde yinede bizleri mahrum etmeyip, yağmur verdin.

Bunun üzerine Yüce Allah: Ey Musa: Kulum yaptığı hatadan dolayı tövbe etti yani bir daha hataya düşmemek için nadim oldu. Hz. Musa ilahi mümkün ise o ası kulunu tanımak istiyorum deyince, Hz. Allah, Ey Musa ben nasıl o kulum günah işlerken size haber vermedik ki, şimdi ise tövbe ettiği halde ben onun kusurlarını ifşa edebilirim, bu benim şanıma düşmez diye Musa’ya karşılıkta bulundu. Görülüyor ki insan bilerek ve bilmeyerek yapmış olduğu hatadan dolayı pişmancılık duyarda bir daha o kötülüğe düşmezse, Hz. Allah onun tövbesini kabul ettiği gibi, 0nun yapmış olduğu kabahatleri mahlûkattan gizler, zira Allahın bir sıfatı da (SETTARDIR) Allah cümlemizi aynı günahlarından dolayı tövbe edipte günahları bağışlananlardan eylesin.

**

ÖRNEK MÜSLÜMAN BİR KADIN

Ebu Talib’in oğlu, Hz. Ali’nin oğlu, Hz. Hüseyin’in soyundan olan Nefise) isminde ve inanmış bir hanım, Allah ondan razı olsun.

Dünya yatağında ölmeden Önce kendisi için bir mezar kazarak, içine oturup K. Kerim okurdu. Hatta rivayetlere göre kendisi için hazırlamış, olduğu kabirde tam yüz kırk beş (l45) defa K. Kerimi hatmettiği söylenir.

Hatta ölüm yatağında iken, günlerden Ramazan olduğu halde, o hasta halinde bile orucunu tutar, iftar etmeğe yanaşmazdı. Hatta hasta iken kendisini muayene etmek için gelen doktur orucu tutmayıp, iftar etmesi için Nefise hatunun yakılarına, bu hastanız bu durumda orucunu tutmayıp iftar etmesi için tavsiyede bulundu. Bu durumda Allah dostu (Nefise hatun) doktorun tavsiye sine karşı gelerek açık anlaşılır bir ifade ile yatmış olduğu yataktan doğrularak yanındaki bulunanlara, doktoru benim yanımdan uzaklaştırın, habibimi (Dostumu) bana çağırın karşılığını verdi. Yine İman yüklü Nefise hatun son nefesini vermeden önce K. Kerimden Enam suresindeki, Şu mealdeki ayeti kerimeyi (RABLERİNİN KATINDA SELAMET YURDU ONLARIND1R. O İSTEDİKLERİNDEN ONLARIN DOSTLARIDIR.) Enam. 12/7) Ayetine gelinceye kadar okudu ve bu mezkûr ayete g gelince ruhunu yücelere teslim etti ve bu şekilde sonu misk oldu. Allah cümlemizi yüce şefaatlerine mazhar eylesin.

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA