Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
FARUK ERGAN

KUTSALLAR VE ÖZGÜRLÜK…!

Bu haber 14 Aralık 2018 - 13:38 'de eklendi ve 69 kez görüntülendi.
KUTSALLAR VE ÖZGÜRLÜK…!

Dünyada yaşayan tüm insanların kırmızı çizgisi, dokunulmaması ve hakaret edilmemesi gereken iki şeyi vardır, kutsalı ve özgürlüğüdür. Herkesin kendi kırmızı çizgisini kendi iktidar alanında yaşaması ama bunu bir başkasına hakimiyet noktasına taşımaması gerekir. Öyle bir anayasal düzen olmalı ki, kimse kimsenin kutsal inancına ve özgürlük alanına dokunamamalı, müdahale edememeli. Senin kutsalın ve özgürlüğün ne kadar önemli ise, müdahale ettiğin ve inancını beğenmediğin insanın kutsalı ve özgürlüğü de o kadar önemli. Kendine göre kutsal saydığın yere, istediğin zaman ve istediğin süre kadar, engellenmeden, sorgulanmadan elini kolunu sallayarak gideceksin, inancına göre ibadet edeceksin. Diğer taraftan başka kutsalları aşağılayarak, hakaret ederek, onların hareket alanlarını daraltarak özgürlüklerini kısıtlayacaksın, bazı haklarını yok sayacaksın sonra döneceksin, kendi yaptıkların için bu benim kutsal ve özgürlüğüm diyeceksin, biraz insaflı ol. Özgürlük insanın aklını ve iradesini kullanarak istediği yerde, inancını ve kutsalını yaşamasıdır. İnsanların, inançlarını özgürce yaşayabilmesi ve dini vecibelerini yerine getirmesinde, Devletin ve ilgili kurumların, dinler arası ayrım yapmadan tüm hizmetleri sunması gerekmektedir. Vergi toplarken ve askere alırken nasıl ayrım yapılmıyorsa, insanların inancına göre

ibadethanesi, giderleri ve görevlilerinin maaşları da Devlet tarafından karşılanmalıdır. Özgür bir toplum, enerjiyi ve insanların yeteneklerini kendi amaçları uğruna harcaması için serbest bırakır, özgürlük çeşitlilik ve aynı zamanda hareketlilik demektir. Özgürlük ister istemez, istemediğimiz birçok şeyin yapılması ve ortaya çıkması demektir, özgürlüğe olan inancımız aynı zamanda kutsallara ve dinlere olan inancımızla eşdeğerdir. Dört sayfa kitap okuyan ve iki satır yazı yazan beyler, sen nasıl ki inancını ve kutsalını seçemedinse, annenden-babandan öğrendinse, kabul etmediğin inanç ve kutsalları da bir başkası seçme yetisine sahip değildi. Yüz yıllardır yaşanan, özünde insana değer veren diğer dinlerde, kutsallarda, özgürce yaşansın, şayet müsaaden olursa, izin verirsen.

Mecliste bütçe görüşmeleri yapılıyor, Diyanet işleri Başkanlığının bütçesi görüşülürken, Alevi olduğunu söyleyen bir Milletvekili, Meclis kürsüsünden haykırdı, bizlerden aldığınız vergilerle başka inançlara yaptığınız hizmetleri helal etmiyoruz dedi. Kul hakkı ve kamu hakkının çok önemli olduğunu bilen ve yaptığı ibadetlerle öğünen arkadaşlar ne olacak şimdi, var mı bir öneriniz ve çıkar yolunuz? Küfre devam mı?

“Bir bireyin özgürlüğünün sınırı şudur, Kişi diğerlerine rahatsızlık vermemelidir.” John Stuart Mill.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA