CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

KÜTÜPHANE HAFTASI (2)
  • FARUKERGAN
    • FARUK ERGAN
    • faruker@kayserihakimiyet2000.com
    • 6 Nisan 2018 - 11:35:23

26 Mart-1 Nisan tarihleri arasında her yıl kutladığımız Kütüphaneler haftası ile ilgili yazımın 2. sine bu hafta devam ediyorum.
1990’ lı yıllarda, doğup büyüdüğüm kasabamızda yaşayan genç nüfusun yoğunluğu dolayısıyla öğretmen ve öğrenci sayısı da oldukça fazla idi, üstelik orta öğretim okulu da açıktı. Kütüphane açmak için ilk girişimime okul müdürünü ziyaret ederek başladım, konuyu detaylı bir biçimde anlattım, müdür bey çok heyecanlandı ve bana da derhal başlamamız gerektiğini, kasabada kütüphaneye çok büyük bir ihtiyaç olduğunu söyledi, ama bir ilerleme olamadı. Müdür beyin ve benim isteğim o günkü konuşmamızla kaldı, kendimi gerçekleştirmek zorunda hissettiğim hayalim engellenmişti. 2002 yılında kütüphane açma isteğimi nihayet gerçekleştirdim. Tefrişatı babamız Salih Ergan’a ait olan kütüphaneyi kalabalık bir davetli katılımı ile açtık. Çevre kaza ve kasabalarda olmadığı kadar kitap sayısı vardı ki, yaklaşık 5.500 adet kitap açılışa katılan insanların hayretle ve takdirle karşıladığı sayı idi. Başta zamanın Kocasinan İlçesi Kaymakamı Fuat Ergün, Kayseri Ticaret Odası Başkanı H.Ali Kilci ve KTO Meclis Üyeleri, çevre kasaba belediye başkanları, öğretmenler ve kasaba halkının büyük destek ve ilgileri ile kütüphane açıldı, muradıma erdim. Ama görevim kütüphaneyi açmakla bitmemişti. Öğrencilere ve kadınlara okumayı sevdirmek, kütüphaneyi yoğun bir şekilde kullanmalarını sağlamak da benim görevimdi. Haftada veya on beş günde bir kasabaya gidip çocuklara, harçlık, saat, giyecek ve çeşitli hediyeler vererek daha çok kitap okumaları için onları motive etmeye çalışıyordum. Çocuklarda müthiş bir kitap okuma alışkanlığı, öğrencilerde ve bende müthiş bir heyecan oluştu. O yıllarda kütüphaneyi kullanan çocukların yüksek okullarda öğrenim görme sayısında artış vardı. Bu da beni ziyadesi ile mutlu ediyordu. Kasabanın son Belediye Başkanı kütüphaneyi bulunduğu yerden kaldırarak insanların daha çok yararlanmasını engellemiş, kasabada yaşayan insanların bu uygulamaya tepkisi hiç olmamıştı. Kütüphane, Amarat Belediyesi Halk Kütüphanesi olduğu için benimde şahsi müdahalem olamazdı.
2005 Yılında Şehit Üstğm. Ümit Bekem Orta Okuluna da bir kütüphane daha açma imkanım oluştu. Kütüphanenin açılışını, zamanın Kocasinan Kaymakamı Sayın Fuat ERGÜN beyin katılımı, öğretmen ve öğrencilerin aşırı derecede ilgileri ile gerçekleştirmiştik. O gün de dünya gözü ile gördüğüm ender mutlu günlerimden bir gün olmuştu. Rastlaştığımız zaman çocukların Faruk amca sen bizim okula kütüphane açmıştın diye karşılamaları, inanılmaz bir onur kaynağı oluyordu. Sevgili Dostlarım okuma alışkanlığı
kazandırmak için, ziyaretime gelenlere ve gittiğim yerlere kitap vermeye devam ediyorum, halen elimizde bir kütüphane açacak kadar kitap mevcut ama nerde, ne zaman ve hangi okula bir kütüphane açarım netleştirmedim, tavsiyelerinizi beklerim. Bu arada kitap bağışı yapmayı düşünürseniz sizlere yardımcı olacağımı bilmenizi isterim. Kitap bağışlanacak yerler ve okullar varsa yine yardımcı olurum. Geçtiğimiz hafta kutlayıp sonlandırdığımız Kütüphaneler Haftasının, ilerleyen yıllarda daha aktif geçmesi ve çağdaş dünya ülkeleri seviyesine gelmemiz en büyük idealimdir.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz