ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI’NDA BAŞKAN ATEŞ GÜVEN TAZELEDİ

ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI’NDA BAŞKAN ATEŞ GÜVEN TAZELEDİ

OZAN DERVİŞ’İN KALEMİNDEN ESKİ GÜNLER

OZAN DERVİŞ’İN KALEMİNDEN ESKİ GÜNLER

TOMARZA”DA 1.707 m2 ARAZİ 1.115.500,00 TL REKOR BİR FİATA SATILDI

TOMARZA”DA 1.707 m2 ARAZİ 1.115.500,00 TL REKOR BİR FİATA SATILDI

BAŞKAN NALBANT; GÖREVİMİZİN BİLİNCİNDE İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ

BAŞKAN NALBANT; GÖREVİMİZİN BİLİNCİNDE İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ

DEZAVANTAJLI AİLELERE DESTEK PROJESİ

DEZAVANTAJLI AİLELERE DESTEK PROJESİ

LAF-I GÜZAF…
  • İBRAHİMPEKBAY
    • İBRAHİM PEKBAY
    • ibrahimpekbay@kayserihakimiyet2000.com
    • 9 Ağustos 2017 - 13:23:26

Başlığımdaki söz, “Laf-ı Güzaf”, Farsça kökenli bir sözdür, bugünün gençlerinin bir çoğu ne olduğunu bilmez.

Bu sözcük kullanılırken, başına bir de “…gerisi…” kelimesi eklenir ve “Gerisi laf-ı Güzaftır” olarak kullanılır. Eski bir AKP’nin MKYK üyesinin “Yeni devlet” kurma hezeyanına, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanının konu hakkındaki düşüncesini ifade ederken söylediği söz ile örnek verebiliriz.

Şöyle demişti Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan; “Devlet kurmak isteyenler Pennsylvania’da. Tek devlet Türkiye Cumhuriyeti; gerisi lafı güzaf.”

Örneği verdikten sonra anlamının da vermemiz gerekir.

“Şu kadarı doğrudur, ama gerisi de boş laftır…”

Doğru olan nedir burada?

Rabia işareti ile ifade edilen, Tek devlet, Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan. Bunların toplamı da Türkiye Cumhuriyeti Devleti…

Elbette Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın sözünde bir yanlışlık yok. TBMM’nin 23 Nisan 1920 günü açılması ve 29 ekim 1923 yılında da Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Türkiye . Cumhuriyet Devleti kurulmuştur. Atatürk’ün “Benim nâçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” ifadesi ile de sonsuza kadar gideceği anlatılmıştır.

Ayrıca Atatürk, bu sözünün önünde de “Temeli büyük Türk milletinin ve onun kahraman evlâtlarından mürekkep büyük ordumuzun vicdanında akıl ve şuurunda kurulmuş olan Cumhuriyetimizin ve milletin ruhundan mülhem prensiplerimizin bir vücudun ortadan kaldırılması ile bozulabileceği fikrinde bulunanlar, çok zayıf dimağlı bedbahtlardır. Bu gibi bedbahtların, Cumhuriyetin adalet ve kudret pençesinde lâyık oldukları muameleye maruz kalmaktan başka nasipleri olmaz” diyerek, şimdi olduğu gibi yeni devlet kurmaya yeltenenleri de tarif etmiştir.

Gerisi?…

İşte o gerisi Laf-ı Güzaf, yani boş lakırdı, sözdür. Bugüne kadar cumhuriyete, Atatürk’e, ilkelerine, devrimlerine karşı çok laf edilmiştir. Hepsi de söylendiği ortamda kalmış, ileri gidememiştir. Bundan sonra da gidemeyecektir.

Elbette “Söz” söylenir ama, ardından da icraata bakmak gerekmez mi? Bir meczup çıkmış demiş. Ertesi gün tekrar lafının arkasında olduğunu ifade etmiş, anayasal suç işlemiş.

Sonra?

İşte sonrası da “Laf-ı Güzaf ” seviyesinde kalmaktadır. Arkasından her hangi bir işlem yapılmamıştır. Kişi halen AKP’nin üyesidir.

Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Mesela, yine Cumhurbaşkanı ve Başbakan Erdoğan, konuşmasından örnekler vereceğim, ama yarına inşallah…

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz