SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

ANILARLA YOLCULUK

ANILARLA YOLCULUK

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

MACARİSTAN İZLENİMLERİM II
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 4 Ağustos 2015 - 15:32:43

Gül Baba savaştan sonra da Budin’de kalmıştı. Elinde ve kavuğunda eksik olmayan gülü ile dolaşan Gül Baba, tüm Budin ve Peşte halkının da sevgisini kazanmıştı. Cenazesine sadece Osmanlılar değil çok kalabalık bir Macar ahalisi de katılmıştı. Bu yüzden Gül Baba hâlâ Macarların en sevdiği Türk. Türbesinin bulunduğu tepenin adı ise Gül Tepe…
Budapeşte’de Osmanlı’nın izlerini takip edebileceğiniz bir diğer adres de Macar Ulusal Müzesi. Budapeşte’de müze olarak inşa edilen ilk binanın bir bölümü Osmanlı dönemi eserlerine ayrılmış. Eserlerin çoğu savaşı anımsatan eserler. Ayrıca Sultan Süleyman’ın Türkiye’de çok bilinmeyen bir portresi de bu müzede bulunuyor.
Bir diğer adres ise sadece Macaristan’ın değil dünyanın en büyük resim galerilerinden biri olan Ulusal Galerisi. Galerideki birçok eser Osmanlı dönemini anlatıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi tamamında savaş, kan ve ölüm var maalesef.
Galerinin hemen girişinde sizi karşılayan eserin hemen arkasında bulunan bölümde, Zigetvar Kalesi kuşatmasını delmeye çalışan Macar askerlerini anlatan çok büyük yapılmış bir eser bulunuyor. Bu resmin hemen yan bölümünde Macar Kralı Lajos’un attan düşme anının betimlendiği eseri bulmak mümkün. Osmanlı’nın izleri Macaristan’da sadece Budapeşte’de bulunmaz. 2010 yılında İstanbul ile birlikte ‘Avrupa Kültür Başkenti’ olan Peç (Pecs) şehri, Macaristan’da iki camiyi barındıran tek kent. Ancak bunlardan biri kilise olarak kullanılırken Yakovalı Hasan Paşa Camii Macaristan’da ibadete açık olan tek cami. Cuma günleri ibadete açık cami aynı zamanda küçük bir müze. Zamanında caminin hemen yanı başında bulunan bir Mevlevi tekkesinde bulunan bazı eşyaların sergilendiği camide, Mevlevilik ve derviş kültürü Macarca ve İngilizce gelen ziyaretçilere anlatılıyor.
Osmanlı izini en fazla göreceğiniz yer Mohaç Meydanı. Mohaç Savaşı’nın yapıldığı bu meydan, 20. yüzyılda yapılan arkeolojik araştırmalarla ortaya çıktı. Her birinde yüzlerce Macar askerinin gömülü olduğu 5 toplu mezar bulundu. Bu mezarların bulunduğu yer bugün Mohaç Savaşı Anıtı olarak anılıyor. Savaşta ölen 15 bin Macar askerin anısına, 15 bin bronz kemikten yapılmış anıtsal bronz kapı, Macarları kuşatan Roma-Germen ve Osmanlı İmparatorluğu’nu simgeleyen iki yüksek beton blok ile çevrilmiş. Kapının hemen yanı başında bulunan müzede Mohaç’ta bulunan objelerin yanı sıra, çeşitli video gösterileriyle gelen ziyaretçilere savaş anlatılıyor.
Müzede savaşa katılan Macar ve Osmanlı askerlerine ait kıyafetler, zırhlar, miğferler, kılıçlar, oklar bulunuyor. Müze ile mezarlık arasında 3 tarafı derin çatlaklarla dolu bir gül heykeli bulunuyor. Bu heykel, savaştan sonra 3 kola bölünen ve hâlâ toparlanamayan Macar birliğini temsil ediyor. Gülün seçilme nedeni ise Kanuni Sultan Süleyman’ın en sevdiği çiçek olması… Mezar alanı onlarca ahşap heykel ile dolu. Ancak bu heykeller etrafa savrulmuşçasına dağınık duruyor. Macarların savaştan sonra dağılmasını tasvir ediyor. Heykellerin üzerinde yapılan resimlerin hepsinin bir anlamı var.

YATIRIMLARA YÖN VEREN KARARLARI İLE AĞUSTOS AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediye Meclisi’nin gündeminde bulunan konuları görüşüp karara bağlamak üzere 3 Ağustos 2015 Pazartesi günü saat:16.00‘da Melikgazi Belediye Meclisi’nde toplandığını söyledi.
Belediye Meclisi’nin almış olduğu kararlar ile Melikgazi İlçesi’nin gelişmesine ve büyümesine imkAn tanıdığını ve kalkınmanın önünü açtığını ifade eden Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç,“Belediye Meclisleri yatırım ve hizmetlerin karar merciidir. Ağustos ayı meclis toplantımızda 16’sı ek olmak üzere toplam 36 maddeyi tek tek görüştük ve bu maddelerden 12’sini komisyonlara havale ederken, 24 maddeyi karara bağlandık. Bu meclisimizde yine ağırlıklı olarak, tarihi mekanların onarımı, eğitime destek ve imar konuları gündemimizi oluşturdu” dedi.
Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Belediye Meclisi’nde alınacak kararların hayırlı olması dileğinde bulunduğunu sözlerine ekledi.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz