CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

MAHMUT ÖKÇESİZ: GERMİR KÖYÜNÜ BETONA TESLİM ETMEYİN
MAHMUT ÖKÇESİZ: GERMİR KÖYÜNÜ BETONA TESLİM ETMEYİN

Kayseri ;  ülkemizin önde gelen  tarihi, turistik, ticaret ve sanayi şehirlerinden biridir. Çalışkan insanları, zengin kültürü, köklü tarihi ve sahip olduğu değerli  hazinelerle diğer şehirlerimize nazaran gıpta edilecek çeşitlilik arz etmektedir. Kara ve hava yolları bağlantılarının çok iyi olması ve Kapadokya bölgesine yakınlığı ile de yerli-yabancı turistlerin uğrak merkezlerinden biridir. Bilinen tarihi ve turistik beldelerin […]

Kayseri ;  ülkemizin önde gelen  tarihi, turistik, ticaret ve sanayi şehirlerinden biridir. Çalışkan insanları, zengin kültürü, köklü tarihi ve sahip olduğu değerli  hazinelerle diğer şehirlerimize nazaran gıpta edilecek çeşitlilik arz etmektedir. Kara ve hava yolları bağlantılarının çok iyi olması ve Kapadokya bölgesine yakınlığı ile de yerli-yabancı turistlerin uğrak merkezlerinden biridir. Bilinen tarihi ve turistik beldelerin dışında Kayseri’de  çok sayıda gizli hazineler vardır. Bunlardan biri de Melikgazi ilçesine 6 km. uzaklıkta vadiler arasında yer alan “ Germir köyü” -şimdiki adıyla  Germir mahallesidir.  Yöreye has kesme taşlarla yapılmış eski evleri, üç adet kilisesi, tarihi konakları ve türkülere konu olmuş Germir bağları ile Kayseri’de mutlaka görülmesi gereken önemli turizm güzergâhlarından biridir. Ortodoks Rumlar, Apostolik Ermeniler ve Müslüman Türkler’in cumhuriyetimizin ilanına kadar birlikte yaşadıkları bu köyümüz zengin bir kültüre de sahiptir.

Mecburi Kayseri ziyaretimizin önemli bir durağı da “Germir Köyü “idi. Yaklaşık 6-7 yıl aradan sonra ziyaret ettiğimiz köyde pardon mahallede tam anlamı ile afalladık. Etrafı beton canavarlar 11-12 katlı devasa bloklarla çevrilmiş ve neredeyse Germir  sanki istila edilecek bir ganimet arazisi gibi sarılmıştı. Köyün girişinde büyükşehir belediye otobüsünden iner inmez fotoğraf makinemizin deklanşörüne basmaya başladık. 1-2 bina restorasyonu dışında elle tutulur bir koruma olmadığını, aksine Rum, Ermeni ve Türk konaklarının, kiliselerin,  tarihi evlerin bakımsız, kaderine terkedilmiş, pislik içinde hüzünlü hallerini görünce kahrolduk. Her biri tarihi hazine olan bu konakların kapıları, sütun başlıkları, kapı ve pancurlardaki süslemeler, pencere pervazlarındaki ve ahşap doğramalarındaki Türk tamgalarının harap halleri gerçekten içimizi acıttı. Nefis bir konağın yanındaki kiliseye yaklaştığımız da ise manzara içler acısıydı. Kilisenin içi tam anlamı ile definecilerin cirit attığı bir yer olmuş ve hatta tinerciler bu mekanı yuva yapmıştı. Daha nice olumsuzlukların olduğu  bu köydeki büyük tahribatı anlatmaktan aciz durumdayım.

Kayseri;  son yıllarda akıl almaz metotlarla ve  baş döndürücü bir süratle varlık sebebi olan tarihini, kültürünü, töresini, yaşam tarzını ve tüm değerlerini yok ediyor. Adına rant dediğimiz ve sadece inşaat sektörünü ayakta tutmaya yarayan bu sistem Kayseri ve Kayseri değerlerini, çok sesliliği, hoş görüyü ve ahlakımızı kirletiyor ve yok ediyor. Geçen defa geldiğimde doğup büyüdüğüm, gençliğimin en güzel yıllarını geçirdiğim Nazımbey-Çakaloz-Çifte Önü-Matıra mahallelilerini bulamamıştım. Kayseri Lisesi’nin arkasında yer alan dar sokaklar yerine  gökdelenlerle karşılaşmıştım. Sadece Setenönün ’de  iki-üç konakla günah çıkaran,  bu kıyıma ses çıkarmayan ve hatta Kayseri çok modern  bir şehir oldu diyen   şehir eşrafı ile tanışmıştım. Kayseri şehir içi eski mahalleleri yok olmuş, gökdelen canavarlarının ortasında çıplak minareli eski camiler kalmış ve kentin kadim kültür ve tarih ögeleri buharlaşmıştır. 1000 yılda oluşan bu mimariyi yok etmek, sabır ve binbir emekle oluşturulan kültürü ortadan kaldırmak sizi modern şehir yapacaksa gelecek kuşaklara eski Kayseri’yi nasıl anlatacak ve neyi miras bırakacaksınız ? Bu gidiş ne zaman ve ne şekilde sona erecek ?

Kayseri elden gitmiş ve Kayseri tarihi şehir olma özelliğini bu hızda giderse çok değil 10 sene sonra kaybeder. Gelin elde kalan şehir çevresinde  hala varlığını sürdürme çabasında olan ancak gökdelen canavarlarının  tehdidi altında bunalan  Gesi-Germir-Tavlusun, Mimar Sinan, Talas, vb. köyleri ve mahalleleri kurtaralım.Germir bu yerlerin ilki olsun.  En kısa sürede  Anıtlar Bölge kurulu tarafından “ tarihi sit alanı “ilan edilmesi için yetkililer çaba sarf etsin ve halkta buraya sahip çıksın. Tam bir açık hava müzesi konumunda olan Germir   harikabir darphane olur, kente büyük katma değer katar ve bir çok sektöre de can suyu verir. Turizmi sadece “ yabancı turistlerin “ gelmesine bağlayan, kendi ülkesini tanımayan bir millet olduk. Derya içresiniz-deryayı bilmiyorsunuz, hazinenin üstünde oturuyor ancak dışardan reçeteler bekliyorsunuz.  Benim hemşerilerime ne oldu ?  Para kazanmanın her türlü yolunu bilen, ülkeme örnek olan, ülkemin beyin takımını oluşturan bir kentin insanları sadece inşaat ve imalat sektörlerine bel bağlamış durumdalar. Evet bunlarda olacak ama tarihi ve kültürü katlederek ve yok ederek değil. Lütfen Germir ve diğer köylerimizi bu harabe durumdan kurtarın ve ihya edin. Beton canavarlara terk etmeyin. Sonra tarih sizi kötü yargılar ve verdiği hüküm kesindir. Saygılarımla

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz