Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
İHSAN GÖRÜCÜ

MİLLET SİZİ BİLİYOR!

Bu haber 08 Nisan 2019 - 12:02 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.
MİLLET SİZİ BİLİYOR!

Millet hayatında olduğu kadar siyasi ve birey olarak ferdi dönüşüme memleketin gidişatına etki edecek önemde oldukça tarihi bir oylama yapıldı TBMM tarihinde. Oylama bir asırdır yapılan tartışmalarla oylamaların fevkinde önem arz ediyordu Türk- Kürt meselesinde. Birinci ve asıl önemi dışarıya karşı, dışarının içerden beklentilerine yapacağı olumlu ya da önemsiz imajdı. İçerdeki hangi davranış ülkemizin elini kuvvetlendirir, ne tür yapıp etmeler itibarımızı düşürür? Bu durumlar gelişen medyacılık ve bilgiye kolay erişilerbilirlikle artık ev kadınları tarafından dahi bilinir hale gelmiştir.

Bu milletin görmediği siyasetçi çeşidi kalmadı meclisinde Mithat Paşa İngilizlerle arası çok iyi olanlardan biri ve tarihte iyi yada önemsiz tanınmış sözde devlet adamıdır. O günün iç ve dış siyaseti milleti bunaltmış haliyle ve adam çıkmış meclisi mebusanın kürsüsüne “Bayrağımıza hem hilali hem haçı beraber koyalım” ki düveli muazzamanın gazabını yumuşatalım vs. CHP nin HDP dediği çukur kazıcı, Rus keskin nişancı getirip askerimizi polisimizi kanaslarla vurdurduğu şeksiz şüphesiz durumdayken niçin TBMM deki oylamada onlarla aynı sepete yumurtlamasının sebebi beni deli ediyor sizi bilmem ama.

Yaşadığımız memleketin, “Ya harro ya da merro” denen cinsten handikaplarla karşı karşıya olduğu ve tarih tekerinin hızlanarak acayip döndüğü zaman kesitinde siyaset adamları, onları ve amaçlarını anlamaya çalışan samimi vatandaşlar ile otuz senedir kardeş kanından nemalanan ve semirenlerin  aslında cesetler üzerine makam ve servet yaptıkları, ikballerini geleceklerini de kan ve ceset üzerine inşa planı peşinde koştuklarına şüphe kalmadı. Düne kadar kahrolsun PKK diyenlerin o katillerle kanka oldukları müşahede edildi yapılan oylamayla. Maskeleri mecliste yapılan son dokunulmazlıkların kaldırılması oylaması ile Düşerek daha doğrusu siyasal yürütme erki tarafından düşürülerek karşı gibi yapmalarına rağmen cinayetleri işleyen, işleten sanık teşhis edilmiştir.

Cürmü meşhud diye suç üstü yakalanana denirdi eski dilde. Şu son günlerde olan, katile,bölücüye ve vatana ihanet edenle beraber olanın deşifre olması suçüstü yakalanması karşısında memleket meselesine kafa yoran herkes konuşarak, yazarak düşüncelerini söyleyerek derin hıyanetin anlaşılmasına kendince  katkı yaptı. Ama velakin hayat ranttır, rant yoksa hayatta yoktur diyen ve makamdan çıkardan başka amacı olmayan pragmatist kesim başka. Hiç bir insani felaketin etkileyemediği onlar yine bildiklerini okuyor ve millet ve milli irade hazımsızlığı çekiyorlar. Allah kimseyi vicdandan ve insani hasletlerden uzaklaştırmasın

KISSA: LİNG’İN KAZANDIRAN DOĞRULUĞU.

Yaşlanan imparator veliaht seçmeye niyetlenir ve değişik bir yönteme başvurur. Size birer tohum vereceğim . Bir tek tohum. Bilesiniz bu bambaşka tohum. Yıl sonunda  büyüttüğünüz tohumla gelip sınav olacaksınız. O gün gelecek yıl tam bu gün der öğrencilerine. Gençlerden birisinin adı Ling. Eve tohumu alıp gitmiş kralın sınavını anlatmış, annesinden aldığı saksıya tohumu ekmiş. Her gün sulayarak büyütme çabasına girmiş.

Aradan iki üç hafta geçmiş Lingin arkadaşları nın ektikleri tohumlar çiçek açmış. Lingin ektiği tohumda bir değişiklik olmamış ve üzülmüş. Haftalar aylar geçmiş Lingin ektiği tohumda değişiklik yok. Arkadaşlarına da hiçbir şey diyemiyormuş ve oldukça mahcup utançtan kahroluyor.

Hocasının kendisini başarısız, beceriksiz görmesine mahcup oluyormuş ama bir yıl dolmuş, sınav günü gelip çatmış.

Annesine saraya gidemeyeceğini ve hocasını karşısına çıkamayacağını söyleyince annesi. Hayır doğru boş saksıyı götürecek ve imparatorun karşısına çıkarak her şeyi olduğu gibi dürüstçe anlatacaksın evladım diye nasihat edip cesaretlendirmiş.Dürüst genç Ling saraya varınca arkadaşlarını yetiştirdiği rengarenk çiçeklerin cazibesi karşısında şaşırmış ve utanca boğulurken kral hazretleri salona girmiş. Herkesi selamladıktan sonra, ne büyük bitkiler, çiçekler yetiştirmişsiniz, bu gün biriniz imparator olacak ve şu benim tahtıma oturacak demiş ama Ling boş saksısıyla arkalarda saklanacak yer arıyormuş. Belki imparator beceriksiz olduğum için beni öldürtecek diye kara kara düşünüyor.

Kral hazretlerinin konuşması bitince arkada boş saksısıyla oturan Lingi görmüş muhafızlarına derhal onu öne getirmelerini emretmiş. İmparator hazretleri önce adını sormuş.

–Adım Ling demiş. Rengarenk çiçekler yetiştiren ve imparatora takdim eden gençler boş saksısıyla genci görünce gülüşüp alay etmişler. İmaparator kızarak alaycıları susturmuş ve kalabalığa dönerek; YENİ İMPARATORUNUZU SELAMLAYIN. Adı Ling demiş.

Ling inanamamış asla olan bitene. Çünkü tohumu bile yetiştiremeyen biri nasıl imparator seçilebilir ki bu işin sonunda başka şey çıkacak diye içinden geçirmiş. Ama imparator devam edince mesele vüzüha kavuşmuş.

“Bir yıl evvel, burada bulunan herkese bir tohum vermiş, ekip sulayıp, bir yıl sonra getireceksiniz demiştim ama hepinize kaynamış ve ekilip büyüme özelliğini kaybetmiş ölü tohum  vermiştim. Asla büyümeyecek olan. Ancak şu Ling denen genç hariç herkes ağaçlar, çiçekler ve rengarenk bitkiler getirdiniz. Zira tohumun büyümediğini fark edince hepiniz verdiğim tohumu başka tohumla değiştirdiniz. İçinizde sadece ve sadece Ling, içinde benim verdiğim tohum olan boş saksıyı getirme cesaret ve dürüstlüğü gösterdi. Onun için yeni imparatorunuz o …”demiş.

Doğru adamın kaybetmesi dahi asıl kazançtır inananlarca. Kaybetmek pahasına da olsa menfaatini kaybedip ama doğruluğunu korumak kısaca insan kalmaktır. İnsan kalabildikten sonra yüce Allah elbet kuluna bir çıkış verecek, yardımının kesin olduğunu vaad ediyor doğru insanlar büyük alimlerin kitapları bu hakikatleri anlatan misallerle doludur. Yanlışa,günaha, haine karşı yılgınlık vazgeçmek yok hak ve hakikat yolunda seyrü sülüke devam edeceğiz. İnsanız insan kalacağız.

Not: Kafkas Akademi sitesinde yayınlanmış evvelki yazılarımdandır.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA