BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

MİLLİ MÜCADALE HEYKELİ’NE KİRLİ ELLER TARAFINDAN BOYA SÜRÜLDÜ
  • YÜKSELKALKAN
    • YÜKSEL KALKAN
    • YuKSELKALKAN@kayserihakimiyet2000.com
    • 20 Kasım 2017 - 12:16:35

Milli Mücadelede Anadolu Kadınları müdafaa-i Vatan Cemiyeti üyesi Kayseri’nin, ilk kadın cephane müfreze komutanı (Feride) Güpgüpoğlu ve kadınlar çarşısını simgeleyen heykeline birleri tarafından boya sürülü.
1921 yılı Milli Mücadele, kızların çeyiz sandığından çıkarıp kadınların ördüğü çorapları iç çamaşır fanila kazakları, çam sakızı çoban armağanı deyip Sakarya cephesi askerlere gönderdikleri giyeceklerin toplandığı Kazancılar çarşı girişi mahalline KTO tarafından Kayseri Anadolu Kadınları müdafaa- Vatan Cemiyeti üyeleri anlatan bir heykel dikilmişti.
Kayseri Kale karşısı Kazancılar çarşı girişinde bulunan Heykel anıtın altında boya sürülen yazıda; Kurtuluş Savaşında Kayseri’ li anaların ” Ben Şehit Anasıyım. Diğer Askerler de benim evladımdır. Kızımın Çeyizinden Şu Esvapları Çam Sakızı Çoban Armağanı Olarak Vereceğim. ” diyerek başlattığı ve Diğer Türk Analarının da Destek Verdiği Kampanya İle elde edilen gelir ile Milli Mücadeleye Cephane alınarak Cepheye Bizzat Kadınlar Tarafından Sevkiyatının Başlatıldığı Kutsal Bir Mekan Olan Kayseri Kadınlar Çarşısının Temsili Heykeli yazmakta.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ANIT ALTINDA BİR YAZI BULUNMAKTA
“Fertlerin inkişafına mani olmamak, onların her nokta-i Nazardan olduğu gibi bilhassa iktisadi sahada ki hürriyet ve teşebbüs-lerin önünde kendi faaliyetleri ile bir mani vücuda getirmemek demokrasi prensibinin eşi mühim esastır.” Diyor.
GÖNÜLÜ NEFER GÜPGÜPOĞLU FERRUHA HANIM
Şehrin tanınmış Güpgüpzade ailesinden olan Ferruha Hanım yaralı kaldığı Konya Askeri hastanede “Milli mücadelede bir nefer gibi çalışacağım” sözüne sadık kalıp ağsak yürüyüşü ile, Ocak ayında kurulan Cemiyeti’nin bütün işlerine koştururken, Kapalı Çarşı da bulunan Güpgüpoğlu Vakıf mülkü olan ” Kadınlar Çarşısı” dükkânlarını Milli Mücadele adına terzihane olarak açtı. Ayrıca Ferruha Hanımın getirdiği 10-12 dikiş makinesi ile kadınlarımız canla başla bu dükkanlarda cephede bulunan askerlerimize kışlık ve yazlık askeri elbise dikişine başladılar.
Cemiyetin üyesi hanımlar, Kurtuluş Savaşı süresince, , başkanlığını Yüzbaşı Sinan Tekellioğlunun yaptığı “Yedek Subaylar Yardımlaşma, Müdafaa-i Hukuk, Reddi-İlhak Cemiyet” görev yapan subayların gönüllü hanımlardan oluşmuştu.
Vatansever bu hanımlarında ayrı ayrı görevleri vardı. Şehri ev ev gezerek giyecek dikimi ve örgü için iş bölümü yaptılar… Kayseri direniş teşkilâtları için halktan kumaş, dokuma bez, dikiş ipliği, evlerden bağış ve satın alma yoluyla ham ve işlenmiş deri temin eden Vatan Cemiyeti, Şehirde faal şekilde mesleğini sürdüren ve askerlik görevinden muaf tutulan ayakkabıcı, yemenici ve terzilere standart elbise dikimi, ayakkabı, çarık yapımı için siparişler veriyorlardı.
Ayrıca dul, genç kadın, yetim ve genç kızlardan dikiş bilenler, şehrin iç mekanlarında kullanılmayan boş binalarda, cephede savaşan askerler için savaş boyunca elbise, iç çamaşırı, başlık çorap, eldiven, ayakkabı imal ediliyordu….
Bu cemiyetin bir başka üyesi hanımlar Zincidere yetim okulunda nöbetleşe şefkat analığı – bacılığı yapmışlardır. Kayseri’de kurulan yüz yataklı Seferi Asker Hastanesi’nde yaralı askerlerin bakımları yapılıp Seyide ve Ferruha Hanım ve bayan cemiyet üyeleri evlerinde pişirdikleri yemekleri ihtiyaç sahibi hastalara götürüyorlardı.
YÜKSEL KALKAN

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz