KAYSERİSPOR LİSANSLI ÜRÜN MAĞAZASI AÇILDI

KAYSERİSPOR LİSANSLI ÜRÜN MAĞAZASI AÇILDI

AFRİN OPERASYONU BAŞARI İLE SÜRÜYOR

AFRİN OPERASYONU BAŞARI İLE SÜRÜYOR

AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATINDAN İSTİŞARE TOPLANTISI

AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATINDAN İSTİŞARE TOPLANTISI

KADIN KOLLARININ MAHALLE BAŞKANLARI TOPLANTISI YAPILDI

KADIN KOLLARININ MAHALLE BAŞKANLARI TOPLANTISI YAPILDI

DEDEOĞLU, EĞİTİM BİR SEN SENDİKASINI ZİYARET ETTİ

DEDEOĞLU, EĞİTİM BİR SEN SENDİKASINI ZİYARET ETTİ

MİNİK ÖĞRENCİLERE MEDYA OKURYAZARLIĞI EĞİTİMİ

Talas İlçesi’nde bir ilköğretim okulunda minik öğrencilere Medya Okuryazarlığı bilinci aşılamak için “Medya Köşesi” oluşturuldu.

Talas Osman Kalpaklıoğlu İlköğretim Okulu 4.sınıf öğretmeni Dursun Kara, öğrencilere okuma alışkanlığı aşılamak ve gündem hakkında öğrencileri ‘bilinçli gençler’ olarak yetiştirmek amacıyla, sınıflarında ‘Medya Köşesi’ oluşturdu.
Öğrencilere bu etkinliği 2006’dan beri yaptığını belirten Kara, bu köşede aylık dergiler, romanlar ve hikayeler bulundurduğunu, ayrıca haftalık olarak aldığı yerel gazetelere de yer verdiğini söyledi.
4. sınıf eğitmeni Dursun Kara, “Daha önceki yıllardan itibaren, okulumuzda “Medya Köşesi” adında bir köşemiz var. Amacımız, serbest etkinlikler dersimizde 4. ve 5.sınıflarda, çocuklara okuma sevincini yaşatmak. Seviyeye uygun olarak, 1.sınıfların 2.döneminden itibaren “Medya Köşesi” diye bir köşe düzenliyoruz” dedi.
Medya Köşesi’nde çocukların okuyacağı türde masalların, seviyeye uygun romanların, hikayelerin yer aldığını belirten Kara, “Bunun yanında çevremizdeki olaylardan haberdar olma noktasında çocuklarımıza Medya Okuryazarlığı’nın bilincini ve farkındalığını geliştirmek amacıyla, Kayseri’mizde yayınlanan yerel gazeteleri haftanın bir saatinde birlikte okuyor, olayların kritiğini birlikte yapıyoruz. Böylece çocuklarla karşılıklı fikir alışverişi yapıyoruz” ifadesinde bulundu.
Kara, “Medya köşemizi zenginleştirmek amacıyla kütüphaneleri ayda bir ve ya iki ayda bir dolaşarak Minik Çocuk, Meraklı Minik gibi dergilerin geçmiş sayılarını alıyoruz. Bunlar 1 ay medya köşemizde bekliyor, 1 ay sonra yenilerini getiriyoruz, bir öncekileri de çocukların kendilerine dağıtıyoruz. Bununla birlikte yine Medya Köşemiz’i zenginleştirmek amacıyla Kültür Bakanlığımıza ‘Medya köşemizde kaynak eksikliğimiz var’ diye bir yazı yazdım, Kültür Bakanlığı da sağ olsun kitaplar gönderdiler” dedi
Kara, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu seneki medya köşemizde biraz daha değişiklik yaptık, haftanın köşesi diye bir manşet açtık. Haftanın manşetinde çocukların hep beraber okudukları bir gazeteden beğendikleri bir manşeti, Medya Köşemizde manşete taşıyoruz. Bu manşet bir hafta kalıyor ve bir hafta sonra yeni gazetelerden çocuklar hangi manşeti beğenirlerse, onu haftanın manşeti yapıyoruz. Bunun yanında medyanın geçmişiyle ilgili öğrencilerimize farkındalık oluşturmak amacıyla ‘100 Yıl Önce Medya’ diye bir köşe açtıklarını da sözlerine ekleyen Kara, ‘Amacımız, dediğimiz gibi, çocuklarımıza Medya Okuryazarlığı kazandırmak, çevresinde yaşanan olayın yorumunu ve kritiğini yapabilmeleri, olayların farkında olabilmeleri amacıyla, serbest etkinlik dersimizin bir konusu ve sosyal bilgiler dersimizin de konularıyla bağdaştığı için böyle bir köşe düzenledik.” eygambeS� ed����� erek ona gereken dersi vereceğim diye ant içti. Ve nihayet Hz. Peygambere vararak şöyle dedi. “Ey Muhammed ben senin Allah’ını tanımıyorum” edası ile Hz. Peygamber’e layık olmayan hakarette bulundu. Hz. Peygamber yücelere ellerini kaldırarak şöyle duada bulundu “ALLAHIM ÜTBEYE KÖPEKLERİNDEN BİRİNİ MUSALLAT ET” diye yalvardı. Hz. Peygamber’e hakaretten sonra babası Ebu Leheb’e dönen Utbe, Hz. Peygamber’e yaptığı hakareti anlattı. Ebu Lehep ise oğlu’nun bu yaptığı hareketi pekiyi karşılamasa da açıkça bildirmedi fakat içten, içten korkmağa başladı ve içine bir kurt düştü ve oğluna şöyle dedi Vallahi oğlum Muhammed’in duası yüzünden sana bir kötülük geleceğinden korkuyorum dedi.

 

Nihayet Şam yolculuğunda kervanla çıktılar. Ancak Ebu Leheb oğlu Utbe’ye bir zarar gelmesin diye kervan muhafızlarına sıkı, sıkıya tembihatta bulundu. Nihayet kervan ilerleyip Şam yakınlarında bir kilise civarına gecelemek için indiler. Akşam olunca Utbe’nin yatağını ortalarına yapmalarını ve Utbe’ye karşı gelecek tehlikelerden uzak olmak için tedbirli olmalarını söyledi. Kervan halkının uykuya daldığı bir sırada bir aslan gelerek kervan halkını bir, bir arayıp tetkik edip koklayarak sonunda Utbe’yi bulup onun üzerini bütün gücü ile atlayıp kafayı gövdeden ayırarak parça, parça edip sonunda Peygamber düşmanına gereken dersi vermiş oldu. Bu durumu müşahede eden Ebu Leheb şöyle dedi, oğluma gelen bela Muhammed’in bedduasındandır diye itiraf etti ve böylece zaliminde yaptığı yanına kalmayıp gerçek hak tahakkuk etti.

CENNETİN ANAHTARLARI

Hz. Peygamber Efendimiz bir sohbetlerinde kendisini dinleyen sahabe arasında bulunan biri Peygamber Efendimize cennete girmenin ve cennetin anahtarları konusunda bir soru sorduğunda, Hz. Peygamber cevap olarak siz bana altı konuda söz verirseniz bende size cennete girmeye kefil olayım der ve altı hususu şöyle sıralar;

1-Konuştuğunuz zaman, doğru konuşun, yalandan uzak durunuz,

2-Vaat ettiğinizde, sözünüzü yerine getirip vadinizden caymayınız,

3-Emanetleri yerine getirin (yani hıyanetlik etmeyiniz),

4-Harama bakmaktan gözlerinizi muhafaza ediniz,

5-İffet ve namusunuzu muhafaza ediniz,

6-Ellerinizi Harama uzatmaya karşı koruyunuz.

Eğer sizler bu yukarıdaki hususlara gereği gibi uyarsanız cennete girmeyi bir nevi garanti altına almış olursunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Etiketler
  • Açıklama
  • Talas İlçesi’nde bir ilköğretim okulunda minik öğrencilere Medya Okuryazarlığı bilinci aşılamak için “Medya Köşesi” oluşturuldu. Talas Osman Kalpaklıoğlu İlköğretim Okulu 4.sınıf öğretmeni Dursun Kara, öğrencilere okuma alışkanlığı aşılamak ve gündem hakkında öğrencileri ‘bilinçli gençler’ olarak yetiştirmek amacıyla, sınıflarında ‘Medya Köşesi’ oluşturdu. Öğrencilere bu etkinliği 2006’dan beri yaptığını belirten Kara, bu köşede aylık dergiler, romanlar ve […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz