AHlSKA TÜRKLERİ ANlLDl

KÜLTÜR - SANAT - 27-11-2022 20:43 1462 kez okundu.

AHlSKA TÜRKLERİ ANlLDl

Prof. Dr. Remzi Kılıç yaptığı heyecanlı konuşmasında, ”700 bin Ahıska Türkleri kendi vatanına dönmek istiyorlar.
Anadolu Azerbaycan eğitim kültür dostluk derneği 1944 yılı Ahıska Türklerinin sürgünü anma programını Tuhan’a düğün salonunda anıldı. Gecenin sunumu Anadolu Azerbaycan eğitim kültür dostluk derneği yönetim kurulu üyesi Mehmet Özmen yaptı.
Ahıska Türklerinin sürgünü anma programında, 1944 anılar hatıralar anlatıldı Ahıska Türklerini anlatan vatan özlem şiirleri okurken Prof. Dr. Remzi Kılıç Ahıska Türklerin sürgününü ve Türklerin Anadolu gelişini anlatı.
Anadolu Azerbaycan eğitim kültür dostluk derneği başkanı İsmet Taymuş,” 1944 yılında sürgün edilen Ahıska Türkleri sürgünde bir gece trene bindiler. Tirende susuz bırakıp ve genci yaşlısı ve anne kucağında çocukları vefat etmiştir. Rus askerleri çocukları trenden atmıştır. Allah kimseye bu gibi olayları yaşatmasın. Anadolu Azerbaycan eğitim kültür dostluk derneği bütün Türk kardeşlerimizin yanındayız” dedi.
İl Kültür Turizm müdürü Şükrü Dursun, Gaffar Çakmaklı kısa bir selamlama konuşması yaparken Yazar Ziya Şahin  ve Nuri Şahin milli duyguları anlatan Ahıska şiir okudu. 
 Prof. Dr. Remzi Kılıç yaptığı heyecanlı konuşmasında, ”Ülkelere dağılmış 700 bin Ahıska Türkleri kendi vatanına dönmek istiyorlar. Türkiye’nin ve Gürcüstanın Rusya ya baskı yapması lazım Ahıska bizim için varlık sebebimiz bu konu üzerinde siyaset yapmamız lazım. “dedi.
Program sonunda günün anısına toplu fotoğraf çektirildi.

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, BAKAN AKAR İLE BİRLİKTE TARİHİ KALE’DE VATANDAŞLARLA BULUŞTU

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, BAKAN AKAR İLE BİRLİKTE TARİHİ KALE’DE VATANDAŞLARLA BULUŞTU

29-01-2023 - KÜLTÜR - SANAT

BÜYÜKKILIÇ'IN KÜLTÜR VE EDEBİYATA KİTAP KATKISI 40’I AŞTI

BÜYÜKKILIÇ'IN KÜLTÜR VE EDEBİYATA KİTAP KATKISI 40’I AŞTI

29-01-2023 - KÜLTÜR - SANAT