TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

MOZART’IN MÜZİĞİ VE TÜM CANLILARA FAYDALARI
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 31 Ağustos 2015 - 16:29:01

Yapılan araştırmalar, çocuk gelişiminin özellikle ilk yıllarında, müziğin çok önemli bir etken olduğunu ortaya koyuyor. Zihinsel gelişimin % 85’i 8 yaşına kadar, beyin gelişiminin % 80’i 3 yaşına kadar tamamlanıyor. Zekâ ve beyin gelişimini, beslenmeden sonra ilk aylarda olumlu etkileyen birinci faktör ise Klasik Batı Müziği, özellikle Mozart’ın müziği… Bebekler anne karnındayken 6. ve 7. aylardan itibaren seslere, özellikle de klasik müziğe tepki veriyorlar, dahası anne karnındayken dinledikleri klasik müzikleri doğduktan sonra dinlediklerinde hatırlıyorlar.
Mozart’ın müziği bebek gelişimi üzerindeki etkilerini belirlemek için batıda yapılan pek çok araştırmaya göre klasik müzik anne karnından itibaren bebeklerin psikolojik, bilişsel ve bedensel gelişimlerinde birçok olumlu etki yaratıyor. Mesela düzenli olarak müzik aleti çalmanın beynin görme, duyma, hareket etme ve koordinasyonla ilgili bölümlerinin büyümesini sağladığı söyleniyor. Yapılan bir diğer araştırma ise Mozart dinletilen prematüre bebeklerin daha çabuk geliştiklerini kanıtlıyor.
Bilhassa çocukların kendini ifade etme yeteneklerini geliştirip, estetik, yaratıcı ve yapıcı düşünme kapasitelerini arttırıyor. Okul çağındaki çocukların okuma ve yazmayı daha kolay öğrenmesini, anlama ve düşünme becerilerini geliştiriyor. Yani akademik performansı da olumlu etkiliyor. Aynı zamanda çalışan kişilerin beyin aktivitesini arttırıp, stresin ve sıkıntının azaltılmasını ve daha aktif ve pozitif olmalarını sağlıyor. Yetişkin insanları mutlu, huzurlu, yaratıcı, umutlu, heyecanlı, güçlü, inançlı ve cesur kılan bir olgu… Zihni ve yaratıcılığı geliştirdiği, bitkileri olduğu gibi bedeni de iyileştirdiği biliniyor. Buna, “Mozart Etkisi” diye isim veriliyor.
Ülkemizde yaşanan bir diğer örnek ise: Muş’ta tavuk çiftliği bulunan Haluk Dizdaroğlu, tavuklara çiftliğe yerleştirilen hoparlörlerle klasik müzik dinleterek verimi artırıyor. Muş’ta tavuk çiftliği bulunan Haluk Dizdaroğlu, hayvanlara Mozart dinleterek verimi artırıyor. Çiftliğinde önce tavuk yetiştiriciliği yaptığını söyleyen Haluk Dizdaroğlu, geçen yıl hindi yetiştiriciliğine başladıklarını, organik hindi yumurtasının rağbet görmesi üzerine bu yıl da organik tavuk yetiştiriciliğine başladıklarını anlattı. Tavuklara çiftliğe yerleştirilen hoparlörlerle klasik müzik dinlettirdiklerini kaydeden Dizdaroğlu şöyle dedi: “Çiftliğimiz Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde rastlanabilecek teknik donanıma sahip. Günde altı saat Mozart dinleyen tavukların verimi arttı. Klasik müzik dinleyen tavuklar, daha huzurlu, daha rahat bir ortamda yumurtluyor. Her geçen gün yumurta sayısında artış oluyor.”(2006, Mart 17,Hürriyet Gazetesi) Başuçlarında her gün 2 saat Mozart dinletilen bebeklerin daha zeki oldukları, ineklere daha iyi süt vermesi için Mozart dinletildiği, Japonya’da bir bira fabrikasının bira mayası oluşurken Mozart çaldırdığı ve o biranın daha pahalı satıldığı şaşırtan gerçeklerden…Dünyanın çeşitli yerlerinde, birçok doktor ve müzik terapisti Mozart etkisini, depresyon, kanser, kronik ağrılar, yüksek tansiyon, ruhsal ve zihinsel sorunlar gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanıyor. Mozart’ın müziği; kısa, basit ve neşeli temaları ile, kolay algılanabilir, kolay takip edilebilir bir müzik. Bebekler için de bu neşeli melodiler ve basit ritimler oldukça ilgi çekici. Bu tür bir müzik dinlemenin, anlama ve muhakeme için önemli olan sinirsel kanalları uyarabileceği varsayılıp, öğrencilerin müzik zevklerine bakılmaksızın sınavlarında Mozart dinletilmiş, sınav başarılarında artış gözlemlenmiş. Uzmanlara göre, 10 dakika Mozart müziği dinlemek, geçici de olsa IQ üzerinde olumlu etki yapıyor.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz