BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

MÜKREMİN ÇUHADAR, EĞİTİM SİSTEMİNİ DEĞERLENDİRDİ
MÜKREMİN  ÇUHADAR, EĞİTİM SİSTEMİNİ DEĞERLENDİRDİ

Saadet Partisi Kocasinan İlçe Başkanı Av. Mükremin Çuhadar, yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Eğitim – öğretim dönemi bu hafta itibariyle başlamış bulunmaktadır. Yeni dönem, Kitapların içeriklerindeki olumsuzluklar, dersliklerin ve personellerin yetersizliği, müfredatta yapılan değişikliğin uygulanabilirliği gibi birçok soru işaretiyle başlamıştır. Yeni dönemin şuan en çok konuşulan meselesi ise TEOG olarak kısaltılmış, Temel […]

Saadet Partisi Kocasinan İlçe Başkanı Av. Mükremin Çuhadar, yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Eğitim – öğretim dönemi bu hafta itibariyle başlamış bulunmaktadır. Yeni dönem, Kitapların içeriklerindeki olumsuzluklar, dersliklerin ve personellerin yetersizliği, müfredatta yapılan değişikliğin uygulanabilirliği gibi birçok soru işaretiyle başlamıştır. Yeni dönemin şuan en çok konuşulan meselesi ise TEOG olarak kısaltılmış, Temel eğitim olan orta okuldan ortaöğretim olan liseye geçiş sınavıdır.

Sınav sistemlerinin, isimlerinin sürekli olarak değiştiği ülkemizde son 15 yılda orta öğretime geçiş sınavları LGS, OKS, SBS, TEOG olarak değişikliğe uğramıştır. Ancak her sınav değişikliği ortaya ezberci öğretimden başka bir uygulama getirememiştir. Ayrıca ikili, üçlü sınav sistemleri ile öğrenciler daha fazla sürelerle strese sokulmaktadır. Bu durum öğrencileri yarış atı haline getirmektedir. Sınav sistemlerinin değiştirilmesi için, nitelikli kişiler tarafından derin ve uzun soluklu istişareler yapılmalıdır. Bu takdirde kısa zamanda değiştirilmesine gerek kalmayacak ölçme ve değerlendirme yapma imkanı oluşacağı kanaatindeyiz. Ancak Milli Eğitim anlayışımız yaz boz tahtası misali ani kararlar ile değişmektedir. Avrupa dahi sınav sisteminde değişik yapmayı 10 sene sonrasına planlamaktadırlar. Milli olan eğitimimizin, daha fazla istişareye önem vermesi gerektiği kanaatindeyiz.

Elbette öğrenciler arasında yetenek ve başarı sınıflarını belirlemek üzere sınavlar yapılması gerekmektedir. Ancak öğretmenlerimiz ve konunun uzmanlarından yeterli görüş alınmadan, dünya çapında araştırmalar yapılmadan değişikliğe gidilmesi yukarıda sıraladığımız sınav isimlerinin arasına bir yenisini eklemekten ileriye gidemeyecektir. Genel başkanımız’ ın ifadesi ile 17 milyon öğrencinin kaderi tek bir kişiye bırakılamaz.

Bu durumu ifade ederken sınav yapılmasının ülkemiz için gerekliliğinin farkında olduğumuz da belirtmek isteriz. Yeterli dersliklerin olmayışı, öğrencilerin ilgi ve istidatlarını belirleyecek teknik eğitimin yeterince üzerinde durulmaması gibi sebeplerle, orta öğretime geçiş sınavlarının yapılması bir zaruret olarak karşımızdadır. Öğrenciler arasında kayırmacılığa neden olmayacak, adil olarak bir sınıflandırma yapacak sistemin getirilmesini önemsiyoruz.

Talebelerimiz, ezbercilik yerine düşünerek güzel fikirler üretmelerini temin edecek bir sisteme tabi tutulmalıdır. Her öğrenciyi akademik hedeflerle yetiştirmeyi amaçlayan sistemden de vazgeçilmesi elzemdir. Çalışma hayatında eksikliği fazlasıyla hissedilen ara elemanların yetişmesine öncülük edecek, ihtisaslaşmaya imkan tanıyarak daha erken zamanda mesleki bilgi ve tecrübe edindirecek öğretim sistemine en acil şekilde geçilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla yeni oluşturulacak ortaöğretime geçiş sınavının meslek ve ilgi sınıflandırmasına açık olması gerektiği kanaatindeyiz.

Yeni eğitim-öğretim döneminde tüm öğrencilerimize başarılar dilerken, ilim ve fikir adamları olarak geleceğimize yön verecek nesiller yetiştirecek öğretmenlerimize de Cenabı Allah’ tan kolaylıklar dilerim. Ayrıca hicri yeni yıla girmiş olmamız nedeniyle tüm İslam Aleminin hicri yılını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını niyaz ederim. (Kurum Haber)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz