googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
İHSAN GÖRÜCÜ

MÜNEBBİHAT: İBN İ HACER EL ASKALANİ’DEN UYARILAR 1

Bu haber 20 Mayıs 2019 - 13:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.
MÜNEBBİHAT: İBN İ HACER EL ASKALANİ’DEN UYARILAR 1

Hicri 852 de vefat etmiştir. İbn i Hacer  Al Askalani Hazretleri 200 den fazla eserin müellifi, eşsiz bir hadis ve fıkıh alimidir. Konumuz olan “Uyarılar” tasavvufi hakikat ve ilahi hikmetlerin ayet i kerimeler ve hadis i şeriflerle meczedilerek okuyucunun istifadesine arz edilmiş ebadı ufak ama çok önemli bir eseridir.
Kitap yazıldığı asırdan itibaren hüsn ü kabüle mazhar olmuş, islam medreselerinde asırlarca talebelerin ellerinden hiç düşmemiştir. Arapça bilen herkesin elinden düşürmediği bir eser olarak günümüze kadar gelmiş aşırı derecede meşhur bir başat kitaptır. Bahar Yayınlarında yayınlanan esere orijinal arapça metinde alınmıştır. Esere hakim olan bakış açısı asırlarca müslüman toplumların düşünce sistemini etkilemiş hatta belirlemiştir. Müslüman toplumların müslüman toplumların bakış ve düşünce sistemlerini etkilediği gibi onların kabul ve değerler sistemini de yansıtması bakımından en önemli islam klasiklerindendir. Asıl önemi asırlar öncesinden gelen nasihat kitabı olmasıdır. Haydin vira Bismillah diyelim ve konulara geçelim.
HZ. PEYGAMBERDEN(s.a.v)VE İSLAM BÜYÜKLERİN NASİHATLAR
Hz. Ali(r.a) buyurmuştur ki:
Cennete layık olan hayırlara koşar, cehennemden korkan şehvetlerden kaçınır, ölümün farkında olanın lezzetleri yıkılır, dünyayı hakkalyakiyn bilene dünya meşgalesi ve sıkıntıları önemsiz gelir.
Hz.Peygamberden(s.a.v.) rivayet edilmiştir ki:
“Namaz dinin direğidir; sükut ise daha faziletlidir. Sadaka Rabbin gazabını söndürür; sükut ise daha faziletlidir. Oruç cehenneme karşı kalkandır; sükut ise daha faziletlidir.Cihad dinin zirvesidir: sükut ise daha faziletlidir.”
Yüce Allahın İsrailoğullarının peygamberlerinden birine şu şekilde vahyettiği rivayet edilmiştir;
“Batıl sözlerden dilini koruman,benim için oruçtur. Azalarını haramlardan koruman, benim için namazdır. İnsanlardan çıkar beklemekten ümidini kesmen, beklenti içinde olup aç gözlülük etmemen benim için sadaka vermen gibidir. Müslim, müslime kardeşlerine eziyet verecek gıybet, haset, yalancılık gibi eziyet veren hususlardan kaçınman, benim yolumda cihattır.”
Hz.Abdullah b. Mesud(r.a) demiştir ki:
“Dört şey kalbin karardığından, zulmetinden, kasvetindendir:
Yediklerinin helal haram olup olmadığını önemsemeyen tıka basa tok bir karın, zalimlerin sohbetinde bulunmak, geçmiş günahları unutmak,tul i emel (Bitmek bilmeyen dünyevi, fani istekler).”
Aynı şekilde dört şey de kalbin nurundandır:
“Yediklerinin helal haram olup olmadığı konusundaki hassasiyeti yüzünden  aç kalan bir karın, salihlerin sohbetinde bulunmak, geçmiş günahları unutmamak, kısa emel ve arzular yani her zevkin ve dünya hayatının geçici,fani olduğunu bilerek gerektiği şekilde hayat sürmek.
Kendisine Allah rahmet etsin büyük veli Hatem i Esem demiştir ki:
“Kim dört şeyi dört şeysiz iddia ederse iddiası yalandır. 1- Emirlerini yerine getirmediği halde, Allahı sevdiğini iddia eden kimsenin iddiası yalandır. 2- Fakirlerden, yoksullardan hoşlanmadığı halde, Hz. Peygamberi(s.a.v.) sevdiğini iddia eden kimsenin iddiası yalandır. 3- Sadaka vermediği, hayır hasenat yapmadığı halde, cenneti sevdiğini sevdiğini iddia eden kimsenin iddiası yalandır. 4- Günahtan haramdan kaçınmadığı halde , cehennemden korktuğunu söyleyenin de iddias yalandır ve anti samimidir.
Hz. Peygamberin (s.a.v.) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:
“Adamın cehennemlik olduğunun yani din dilindeki karşılığıyla ” Şekavetinin, şakiliğinin, asiliğinin” belirtisi dörttür:
1-Geçmiş günahları unutmak.Halbuki işlediğin günahlar Allah katında arşivlenmekte ve muhafaza edilmektedir. 2- Geçmiş iyilik ve hayır, hasenatı, iyi ve güzel amelleri hatırlayıp hep onlara güvenmek. Halbuki kişi yaptığı iyiliklerin indi ilahide kabul olup olmadığını bilememektedir. 3-Kişinin sürekli maddi üstünlüğe haiz haramzadelere özenmesi, hep onlara bakması ve örnek alması. 4- İnsanın din konusundaki samimiyetsizliğinin kanıtlarından birisi de; hep namaz kılmayan, oruç tutmayan, zekat sadaka vermeyenlere bakarak kendisini büyük müslüman görmesidir. Dini yaşama yönünden zayıf olanları kriter alması da kişinin şekavet ehli olduğunun alametlerindendir.
Aynı şekilde ŞEKAVETİN zıddı olan dinde SAADET in yani cennetlik olmanın alameti de dörttür:
1-Geçmiş günahları hatırlamak, 2- geçmişte yaptığı iyilik ve hasenatını, sevaplı amellerini hafif, yetersiz görerek unutmak ve iyiliklerini çoğaltmak için hayat boyu çaba içinde olmak. 4-İnanan insanın dünyevi, maddi konularda kendisinden aşağı olanlara bakması ki bu davranış din yönünden üstün olanlara imrenmesidir. -DEVAM EDECEK

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER