BAŞARILI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR…EMNİYETTEN MAYIS AYI İSTATİSTİKLERİ

BAŞARILI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR…EMNİYETTEN MAYIS AYI İSTATİSTİKLERİ

YENİ KIŞLA KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN ŞENLİK

YENİ KIŞLA KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN ŞENLİK

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN DÜNYA SEVGİSİ

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN DÜNYA SEVGİSİ

BEYDEĞİRMENİ HIZLA İLERLİYOR

BEYDEĞİRMENİ HIZLA İLERLİYOR

ALINAN ÖNLEMLER KAZA SAYISINDA YÜZDE 18’LİK AZALMA SAĞLADI

ALINAN ÖNLEMLER KAZA SAYISINDA YÜZDE 18’LİK AZALMA SAĞLADI

MÜSLÜMANLARIN KOMUTANI
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 10 Eylül 2015 - 18:45:54

MÜSLÜMANLARIN KOMUTANI
Yine İslam pınarından kana, kana içen, asrın parlak devrinin Adalet sembolü. Hz. Ömer, bir gün karanlıkta Medine’de gezerken, aniden bir kadın sesi, ev manaları andıran maniler söylüyordu. (BU GECE UZADI YANIK KARANLIK: SEVGİLİM OLSA İDİ BENİM GONLÜMÜ ALIRDI) ALLAHA YEMİN EDERİM Kİ ALLAHDAN KORKMAMIŞ OLSA İDİM YANIMDAKİ BOŞ KARYOLAYI ELBETTE YAKARDIM?) diye söylenirken, Birden Hz. Ömer duyar ve kendi, kendine elbette bu kadının bir ihtiyacı olsa gerek, diye durum örenir. Nihayet meselenin aslını öğrenir ki, kadının kocası uzun zamandır uzaklarda ve kadın kocasından ayrı kalışı anlaşılıyor.
Hz. Ömer, Müminlerin annesi ve aynı zamanda da Peygamber Efendimizin ailesi olan, kızı Hafsa’nın yanına gider. Kızına Ey Hafsa, söyle bir kadın kocasından kaç ay ayrı kalabilir? Hz. Hafsa, babasına cevap vermekten çekinerek cevap veremez. Hz. Ömer kızı Hafsa ey Hafsa çekinme sen benim evladımsın ve aynı zamanda benim annem yerindesin. Zira sen iki cihan olan Hz. Peygamberin eşisin ve dolaysı ile müminlerin anne si yerindesin. Ey Hafsa çekinme bana cevap ver dediğinde, nihayet Hafsa dört parmağını işaret eder ve babasına şu mealdeki ayeti (KADINLARA YAKLAŞ MAMAĞA YEMİN EDENLER İÇİN ANCAK DÖRT AY BEKLEME VARDIR. ZİRA ALLAH BAĞIŞLAYAN VE MERHAMET EDENDİR. Bakara. 226 )oku işaretini verdi. Çünkü Hafsa K.Kerimi ezberleyen ve ilk defa kendi eli ile yazanlardandır.
Daha sonra Ömer o kadının efendisini sorduğunda kadının efendisi Müslümanlarla fürs cephesinde harptedir diye söylediler, bu arada Hz. Ömer harekete geçerek bu ağır mesuliyetten kurtulmak için bir askerin dört aydan fazla ailesi den uzak kalmaması konusunda emir çıkartarak (Askerlere dört ayda bir izin verilmesi konusu çıkarmış oldu.) Böylece Hz. Ömer askerlikte izin konusunu ilk defa tesis eden kişi olmuş oldu. Yukarıdaki konudan da anlaşıldığına göre evliliğin faydaları ve kötü yollara düşmeme tehlikesinin önleneceği anlatılarak Hz. Peygamber S.A.V. Efendimiz (Her kim gücü yeterse evlensin, şayet gücü yetmezse oruç tutsun. Çünkü evlilik kişinin dininin yarısını korur buyurmaktadır.
**
AYETİ OKUYUP VE DÜŞÜNMEK
Sahabe ve aynı zamanda Hz. Muhammed’in müezzini Ravaha oğlu Bilal. Allah ondan razı olsun Hz. Bilal bir gün sabah ezanını okumak için Medine de bulunan Peygamber mescidine vardığında. Hz. Peygamberi üzüntü ve ağlayarak buldu.
Hz. Bilal, seni ağlatan nedir ey Allahın resulü? Hz. Peygamber: Ey Bilal bu gece bana bir ayet indi. Yazıklar olsun bu ayeti okuyupta kalbinde buna karşı her hangi bir korku duymayana der. Şu mealdeki ayeti okur. GÖKLERİN VE YERLERİN YARADILIŞINDA, GECE İLE GÜNDÜZÜN BİR BİRİNİ TAKİB EDİŞİNDE AKIL SAHİBLERİ İÇİN ŞÜPESİZ DELİLLER VARDIR. Ali İmran:190 Yani Kutsal Kitabımız Kuranı Kerimin bütün ayetlerinde akıl sahipleri için ibret ve ders almak için sayılmayacak şekilde düşünce ve duygulara tercüman olacak çok şeyler vardır. Allah bizleri duygu ve izamsız etmesin.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz