Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

MUTSUZ OLMAK….!

Bu haber 23 Kasım 2018 - 11:36 'de eklendi ve 60 kez görüntülendi.
MUTSUZ OLMAK….!

Mutlu olmak zorundasın birader, yoksa hayatın yaşamaya değmez.

Mutsuz insan kendini suçlamaya başlar, mutlu hayatın icaplarıyla başa çıkamadığına göre, kendinde bir eksik bulur. Dış koşulların baskısı arttıkça, insanlar içsel mutluluklarını sorgular, mutlu muyum ben? Gelecekte nasıl mutlu olabilirim? Mutluluk çok önemli, insanı hayata bağlayan, sağlıklı ve güzel yaşamanın olmazsa olmazı mutlu olmaktır. Mutsuz olmakla baş etmek, onu sindirmek ve özümsemek çok daha zor olanıdır. Mutluluk çoğu defa tesadüflerin eseridir, tesadüf ise birinin bahtına çıkandır. Lehine veya aleyhine, nereden, nasıl gelirse gelsin, tesadüflerin daima lehte olması söz konusu değildir. Bir insan mutluluğunu sağlıklı olmasına bağlarsa, bir grip olması bile onu mutsuz etmeye yeter. Hep eğlence istiyorsa gönlü, bir saat sıkılmak onu mutsuz etmeye kafidir. Hep genç kalmak isterse, doğal olarak yaşlanacağını bilmesi ve hatırlaması onun için hayatı çekilmez kılar. Hayat sırf zevk almak için ve hep başarılı olmak için mi yaşanır? O zaman tek bir başarısızlık bile seni hayattan kopartmaya ve hayatı sana zindan etmeye yeter. Düşünmek gerekir ki, başarısızlık ve mutsuzlukta yaşanan hayatın birer parçasıdır. En sevdiğiniz yemeği her gün yerseniz, memnuniyetten ziyade sizi bıkkınlığa sevk eder.

Refahın artmasıyla birlikte onu kaybetme korkusu da artar, vergisini ödemeden haksız kazanç elde etmişse, kamu hakkı yemişse, tabi ki rahat yaşayamaz. Modern hayatın sunduğu imkanların çokluğu da insanları mutsuzluğa sevk eder. Hayatta esas mesele gerçekten mutluluk mu, mutluluk gerçekten de hoşnutluk mu? Yaşam sanatı, hayatın her iki yanıyla da geçine bilmeyi gerektirmektedir. Sadece pozitif olanla, hoş ve haz dolu olanla değil, negatif olanla, nahoş ve acı verici olanla da başa çıkmayı gerektirir. Hayatta hiçbir şey kalıcı değildir, geçip gideni geri getiremezsiniz. Her şeyin geçip gideceği gerçeğini değiştirmezsiniz. Yaşanması mümkün olan şeyleri yaşayamamak, kırılmaması gereken kalpleri kırmak, birilerine iftira atmak ve seviyesiz olmak, asıl sizi mutsuz eden etkenler olmalı. İnsanlar mutlulukları için her şeyi yapmaya razılar, güçlerinin ve ömürlerinin yetmesi veya yetmemesi hesaplarında yoktur.

Annesi yada babası yanında yaşlanan bazı insanlar mutlu olurken, bazıları ailecek kahrolurlar, o yaşlı bedene, kocaman ama kitapsız evde yer yoktur, çünkü yaşlıların doğası gereği davranış biçimindeki hataları, hoş görü ile karşılanamaz. Büyüdüğünü zanneden o küçük insanlar, anne ve babasının koruyuculuğu nu, en ufak tehlikeye karşı canını feda edeceğini hiç hissetmemiş, geçmişte ona yaşattığı mutluluğu unutmuş ve mutsuzluğa layıktır. “Mutsuzluk aniden gelmez, onu hazırlayan nedenler vardır”.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA