ÖZHASEKİ: ÇATI ADAY DEDİLER, ORTADA BİNA YOKMUŞ

ÖZHASEKİ: ÇATI ADAY DEDİLER, ORTADA BİNA YOKMUŞ

CAFERBEY CAMİSİ ONARILDI VE BAKIMI YAPILDI

CAFERBEY CAMİSİ ONARILDI VE BAKIMI YAPILDI

KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ İLK SENATO TOPLANTISINI YAPTI

KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ İLK SENATO TOPLANTISINI YAPTI

ERÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ 2017-2018 MEZUNLARINI VERDİ

ERÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ 2017-2018 MEZUNLARINI VERDİ

3600 EK GÖSTERGE İLE MEMUR EMEKLİ OLACAK GENÇLER İŞ BULACAK

3600 EK GÖSTERGE İLE MEMUR EMEKLİ OLACAK GENÇLER İŞ BULACAK

MÜZİKSEVENLER SABİT ÖZDEMİR ÖZENÇ VEFA GECESİNDE BULUŞTULAR
MÜZİKSEVENLER SABİT ÖZDEMİR  ÖZENÇ VEFA GECESİNDE BULUŞTULAR

Kayseri Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü 2017 yılı kültür sanat faaliyetleri kapsamında, Kayseri Kültür ve Turizm derneği iş biriliği ile düzenlenen “70. Sanat yılında Şair, Bestekar Ve Tamburi Sabit Özdemir Özenç’e Vefa Gecesi” düzenlendi. Murat Özdenizin sunumu yaptığı gecede saygı duruşu istiklal marşı okundu. Konuşmacılar Sabit Özdemir Özençi anlatırken müzik nedir ve müziğini insan hayatında […]

Kayseri Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü 2017 yılı kültür sanat faaliyetleri kapsamında, Kayseri Kültür ve Turizm derneği iş biriliği ile düzenlenen “70. Sanat yılında Şair, Bestekar Ve Tamburi Sabit Özdemir Özenç’e Vefa Gecesi” düzenlendi.
Murat Özdenizin sunumu yaptığı gecede saygı duruşu istiklal marşı okundu. Konuşmacılar Sabit Özdemir Özençi anlatırken müzik nedir ve müziğini insan hayatında etkileri faydaları anlatıldı.
İl Kültür Turizm Müdürlüğü salonunda yapılan Tamburi sanatçı Sabit Özdemir Özenç 70. Sanat yılı gecesine, Kayseri Valiliği İl Kültür Turizm Müdür yardımcısı H. Mehmet Öztürk, Kayseri Kültür ve Turizm derneği başkanı Alim Gerçel, Yar. Doç. Dr.Kadir Özdamarlar. Prof. Dr. Mustafa Baştürk, Büyükşehir belediye konservatuarı müdürü Burhan Surluev, Metin Çelik, Hatice Öztürk, İzzet Ulutaş, Salim Akansu, Hasan Büyükkürkçü, Mehmet Erkan, Ahmet Yüksel, Ahmet Minarecioğlu, Mehmet Tosun, Ünal Bağtaş, Burak Altan, Emir Ali Özçakır, Aşık Güzini, Ali Aslım ve çok sayıda davetli katıldı.
Gecede Sabit Özdemir Özenç’in bestelerini çalan okuyan TSM sanatçıları Hatice Öztürk, İzzet Ulutaş, Salim Akansu, Hasan Büyükkürkçü, Mehmet Erkan, Ahmet Yüksel, Ahmet Minarecioğlu, Ünal Bağtaş, Burak Altan’a gecenin sunumu yapan Murat Özdeniz’e teşekkür belgesi verildi.
Ayrıca program sonunda Kayseri Kültür ve Turizm derneği başkanı Alim Gerçel 70. Sanat yılı dolaysıyla Sabit Özdemir Özenç plaket verip başarı ve mutluluklar diledi.
Plaket sonrası bestekâr söz yazarı Tamburi sanatçı Özençe, Kayseri Büyükşehir belediye konservatuar müdürü Burahan Surluev sahneye gelerek çiçek takdim edip sağlıklı huzurlu günler diledi.

MÜZİĞİ İŞİNDEN AĞIR BASTI
70. Sanat yılı dolaysıyla Sabit Özdemir Özenç hayatına anlatan Yard. Doç Dr. Kadir Özdamarlar,” Ali Uyan gibi ve bir çok bestekârlarla birlikte çalışan Sabit Özdemir Özenç 1932 yılında Kayseri de doğdu. Şehrimizin sevilen soylarından Urfalıer ve Dutlu evin torunlarındandır. İki kardeş olan Sabit Bey ilk eğitimi Bozatlı İlkokulu, ardından Kayseri lisesi ve ardından sanat okulu derken müzik hayatı devam ediyor askerlik geliyor. Askerde Askeriye Bandoya girer. Askeriye görev bitince, askerlik dönüşü 1956 yılında Bamyacıların kızı Suzan hanımla evlenir. 3 çocuk 5 torun sahibi olur. Yaşamını iş yeri açarak sürdürürken birden kararı değiştirir yıl 1963 Almanya gidenler arısında kendini bulur. Almanya da çalışır 1987 kesin dönüş yapar yine bir iş yeri açar iş adamı olur.
Sabit bey müzik adamıdır müzik işinden ağır gelir. iş yerini bırakır müzikle uğraşır beste yapar söz yazar müzik sanatçıların arasında sahneye çıkar konserler verir. Müzik şefi olur koroları idare eder. Alkışlar arasında hayatını devam ettirir. Mütevazılıği kişiliği hep öndedir. Müzik camia arasında sevilen efendiliği ile saygı duyulan kişi olur… Şehrimizde müzik sevenlerin elinde tutup ve gençleri TSM sanatçı olarak yetiştirir.
70 yakın bestesi olan sanat hayatının 70, yılında Sabit Özdemir Özenç müzik hayatına bağlamaya başlasa da daha sonra çeşitli müzik aletleri çaldı ve en son tamburda karar kıldı besteleri tamburla yaptı, böylece Tamburu sanatçı olarak anılmaya başlandı. 70 yılında bizlerinde burada olmak ve vefa borcumuzu ödemekten çok mutlu olduk kendisine sağlık ömürler diliyorum” dedi.
MÜZİK RUHUN BESLEYİCİ DAMARIDIR
Müzik hafızayı güçlendirir müzik ruhun besleyici damarıdır diyen Prof. Dr. Mustafa Baştürk,” Bugün burada 70 yıldır müzik yapan sevilen saygı duyulan bir insanı anmak müzik hayatı anlatmak buluyoruz kendisini huzurlu ömür dilerim. Bende müzigin ne insan üzerinde etkisi anacağım: Müzik ruha güzellik verir insanı gençleştirir, beyinde alfa dalgaların uyarır. Kan basıncını düşürür soluk almayı normalleştirir. Öğrenmeyi hızlandırır, 36 öğrenci üzerinde test yapılmıştır. Müzikle ders çalışmasında Test uygulamasında ruh müziği sevdiği için % 10 daha fazla puanın artığı görülmüştür. Uygun müzikle zihinsel aktivelerde hastalıklarda normalleşir. Sabit beyle konuştuğumuzda’ 50 yıl önce gibi heyecanlıyım ‘ diyor neden müzik insanı her zaman heyecanlı tutar gençleştirir, Müzik ruhun besleyici damarıdır da ondan. Konuşmayı dili geliştiren müziktir.
Müzik dinlenen türkülerde şarkılarda bunu görürüz çünkü müzik kuşların dilende ve kalbimizin atışında suyun akışında rüzgarın esişinde her zaman vardır. İnsan sevdiği müziği dinlerken kan akışı değişir. Bazen görüyoruz müzisyenler toplu müzik aletleri yere estürmanlarında eli ayağı ile çalıyor her yanı oynuyor, o anda insan oğlunun çok mutlu olduğu gözüküyor. İlk insanlarda müzik ritimini keş etmiş günümüze gelmiştir.” Sözlerini söyledi.
İL KÜLTÜR TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ KÜLTÜRE KAPISI AÇIKTIR
Kayseri Valiliği İl Kültür Turizm Müdür yardımcısı H. Mehmet Öztürk, “ Kayseri Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü 2017 yılı kültür sanat faaliyetleri kapsamında, Kayseri Kültür ve Turizm derneği iş biriliği ile düzenlenen “70. Sanat yılında Şair, Bestekar Ve Tamburi Sabit Özdemir Özenç’e Vefa Gecesi” inde Kayseri Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü olarak bir arda olmaktan çok mutlu olduk. İl Kültür Turizm müdürlüğü kültüre sanata kapısı açıktır. Şehrimizin değerli bestekarı ve şairi Sabit beyin gecesini Kayseri Kültür ve Turizm derneği başkanı Alim Gerçel müştereken birlikte hazırladığımız programına güzel geceye gösterdiğiniz yakın ilgiden dolayı teşekkür ederim” dedi. Program sonunda toplu günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi.YÜKSEL KALKAN

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz