CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE-II
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 9 Nisan 2018 - 12:50:21

Atatürk için, TBMM’nin ilk üyelerinden olan, değer verdiği ve sık sık arabasına aldığı “Dersim” mebusu, Haydar Uşağından (uşak = boy), Diyap Ağa ile kendisini ölüm döşeğinde bile yalnız bırakmayan Abrevaya Marmaralı da birer vatan evlâdıdır. Atatürk’ün eşsiz bir devlet adamı ve derin bir hoşgörü sahibi olduğunu, düşmanlarına karşı bile asla düşmanlık hissi beslemediğini, Türklere karşı Çanakkale’de savaşmış olan ve orada ölen “ANZAKLAR” anısına Avustralya’nın Queensland eyaleti başkenti Brisbane’de yapılan “Gelibolu Onur Çeşmesi”ne bir yazıt olarak koydukları, Çanakkale Şehitliğindeki şu sözleri de kanıtlamaktadır: “Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız.
Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını savaşa gönderen analar! Artık gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadırlar. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır”.
Atatürk, Erzurum ve Sivas Kongrelerine “Vatan bölünmez bir bütündür” ilkesiyle başlamış ve bu kongrelere her ilden güvenilir temsilcilerin gönderilmesini isterken “Sadece Türk olanların gönderilmesi” şeklinde, ırkçılığı çağrıştırabilecek bir fikirde asla olmamıştır. İşte Türkiye Büyük Millet Meclisi bu vatan evlâtlarıyla kurulmuş; Bağımsızlık Savaşı bu vatan evlâtlarıyla yapılmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu bu vatan evlâtlarıyla gerçekleştirilmiştir. Atatürk, Heyet-i Temsiliye için seçilecek temsilcilerde ve Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulduktan sonra seçilecek temsilcilerde aranması gereken özellikleri şu şekilde sıralamıştır: “Seçeceğiniz kimseler ulusal bilince, medenî cesarete, özgür ve bağımsız düşünceye sahip olmalıdırlar”. 1931 yılı TBMM seçimlerinde seçmenlere yayımladığı “Umumi Riyâset Beyannamesi” ile de mebuslarda istediği özellikleri şöyle açıklamıştır: “TBMM’ne seçeceğiniz temsilciler, ulusalcı ve laik olmalıdırlar (yani Cumhuriyetimizin temel değerler dizgesinin bilinci içerisinde, Cumhuriyetçi olmalıdırlar).
Halka dayalı ve halk mayalı Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün ırkçı bir dünya görüşüne itibar etmesine, her şeyden önce O’nun mantık ve zekâsı ile Türk Tarihi konusundaki engin bilgisi izin vermez. İşte tüm bu nedenlerle de en isabetli ve yerinde özdeyiş O’nun özdeyişidir: “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!”

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz