Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
OSMAN EFKERE

NEFSİ MUHASEBE

Bu haber 25 Nisan 2019 - 11:58 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.
NEFSİ MUHASEBE

Adalet sembolü Hz. Ömer halkın dertlerini denetlemek maksadı ile gene sokakları kontrol ederdi.

Yine aynı gaye ile bir sokaktan geçerken, yürekleri yakan bir çocuk sesi duydu ve daha fazla dayanamayarak sesin geldiği eve gitti.

Müsaade alıp içeriye girdi ağlayan yavrunun annesine “Çocuğun ağlamasını durdur” diye tembihatta bulundu.

Halife evden ayrılıp bir saat sonra tekrar uğradığın da yine çocuk ağlıyor.

Halife ağlayan çocuğun annesine “Çocuğun ağlamasını kes” diye tekrar ikazda bulundu. Bu hal (çocuğun ağlaması) birkaç kere tekrar etti.

Nihayet, Hz. Ömer son olarak çocuğun annesine, “Ey ahlaksız kadın çocuğun ağlamasını kes” diye tekrar ettiğinde, kadın karşısındakinin kim olduğunu bilmeyerek “Ey Müslüman kardeş, Ömer bana çok eziyet etti,

Daha önce benim Müslümanların malı olan beytülmalden ücretim vardı. Ömer onu kesti bana vermiyor, bundan dolayı evimde yiyecek bir şey kalmadı ki yiyipte süt olsun, mememde süt yok ki emzireyim, onun içinde yavru aç olduğundan ağlıyor” diye karşılık verdi.

Kadından bu durumu öğrenen halife Ömer, sabah namazını kılmak için mescide gitti.

Bundan sonrasını Avf oğlu Abdurrahman’dan dinleyelim; (Allah ondan razı olsun) Allah’a yemin ederim ki, Ömer’in şiddetli ağlamasından dolayı, namazda okuduğu ayeti bir türlü anlayamadım.

Nihayet namazı kılıp, sahabeye döndü.

Ömer elini kaldırarak kendi, kendine şöyle Allah’u Teala’ya, “Ey Ömer, kaç tane böyle ağlayan Müslüman çocuğu ölümüne sebep oldun, yazıklar olsum sana” diye ağlayarak kendinden geçti.

Daha sonra güneşin doğması ile birlikte hemen beytülmale (Maliye Deposuna) giderek şu emri çıkardı. Bundan sonra her kim çocuk dünyaya getirirse, ona beytülmalden maaş bağlanma emrini çıkardı.

 

**

İLİM EHLİNİN KERAMETİ

Ehlisünnet imamlarının büyüklerinden Ahmet Bin Hanbel (Allah ondan razı olsun). Bir gün evinde otururken kapısı çalınır, içeriden İmamı Ahmet “Kim kapıyı çalan” diye seslenir. Kapıyı çalan ise “Ben bir gencim” der. Müsaade alıp içeriye girer ve İmam Ahmet Bin Hanbel’e “Ey imam, anneme felç geldi, hiç bir tarafta fayda bulamadım, bundan dolayı annem beni sana gönderdi dua etmenizi arz ediyor” dedi.

Bunun üzerine İmam Ahmet “Benim duamın kabul olacağını kim söyledi” gence “Annene dön ve sor” dedi. Bunu işiten genç ise ağladı. Bu sohbeti dinleyen İmam Ahmet’in annesi gencin ağladığını görünce, “Ey genç niçin ağlıyorsun?” Genç ise İmam’ın annesine, “Ben annemin şifa bulması için dua talebinde bulunduğum halde imam dua etmiyor” dedi. Son olarak İmam’ın annesi gence “Haydi evinize gidin, zira ben imamdan annen için dua ettiğini işittim” der. Nihayet genç evlerine dönüp kapılarını çaldığında, içeriden gencin annesi, sağlam bir vaziyette kapıyı oğluna açar.

Yukarıdaki menkıbe den şu anlaşılıyor. Allah dostları mecbur kalmadıkça kerameti açıklamazlar. Zira evliyanın yaşantısı normal insanların yaşantısına benzemez. Allah böyle dostların aramızdan eksik etmesin, zira onlar bizlerin tuzu, biberidir.

 

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER