MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

Ö.F.KOTAY YAZIYOR…HUZUR VE GÜVENİN TEMİNATI TABİ Kİ TÜRK POLİS TEŞKİLATI
Ö.F.KOTAY YAZIYOR…HUZUR VE GÜVENİN TEMİNATI TABİ Kİ TÜRK POLİS TEŞKİLATI

Bugün size kurulduğundan bu yana tamı tamına 173 yılı devirmiş bu 173 yılda da adeta ülkemizin, güvenliğimizin teminatı olmuş bir teşkilattan Türk Polis Teşkilatından ve bu teşkilatın birbirinden değerli mensuplarından bahsedeceğim. Evet, 10 Nisan 2018 Salı günü mensuplarının canla başla büyük fedakârlıkla çalıştığı bu teşkilat kuruluşunun 173’ üncü yılını geride bıraktı. Geride bıraktığı 173 yıl […]

Bugün size kurulduğundan bu yana tamı tamına 173 yılı devirmiş bu 173 yılda da adeta ülkemizin, güvenliğimizin teminatı olmuş bir teşkilattan Türk Polis Teşkilatından ve bu teşkilatın birbirinden değerli mensuplarından bahsedeceğim.
Evet, 10 Nisan 2018 Salı günü mensuplarının canla başla büyük fedakârlıkla çalıştığı bu teşkilat kuruluşunun 173’ üncü yılını geride bıraktı. Geride bıraktığı 173 yıl boyunca mazluma umut zalime ise korku oldu. Kuruluşunun ilk yıllarından itibaren gerek teşkilatça gerekse teşkilatın mensuplarınca “polis belinde silahı cebinde rozeti olan kimse değil içinde vicdanını bulunduran kimsedir” anlayışı benimsendi. Atılacak adımlarsa tabi ki gerek Türk Polis Teşkilatı gerekse Türk Polis teşkilatı mensupları olan değerli polislerimiz tarafından hep bu yönde atıldı ve atılmaya da hiç şüphesiz devam ediyor. İlk olarak Osmanlı Devleti zamanında kurulan kökleri Osmanlı ya kadar dayanan bu teşkilatın şüphesiz kullandığı armada da derin anlamlar yatmakta. Gelin karşımıza çıkan Türk Polis Teşkilatımızın sembolü olan bu armanın aslında neleri sembolize ettiğini bir görelim.
Evet, Türk Polis Teşkilatı mensuplarının kimlik kartında, üniformasının sol göğsünde kalbinin tam üstünde, şapkasında, hizmet binasında ve görev aracında bulunan, üzerinde ay-yıldız, 54 şualı ve 8 köşeli yıldız, defne dalı, çift başlı kartal şeklindeki figürlerden oluşan armada defne dalı yıldızın etrafını sarmaktadır. Başarı, ün, şan, şöhret, kahramanlık, erdem ve görkemi temsil eder. Çift başlı Kartal amblemin alt bölümündedir. Kartal, ululuk ve yükseklik timsalidir. Selçuklu Devleti’nin (1040-1157) simgesi olup, kartalın başlarından biri doğuya, diğeri batıya bakmaktadır. Türklüğün ülküsünü, doğu-batı hakimiyetini ve geçmişten geleceğe ebedi varoluşunu ifade eder. Ayrıca, bin yıldır bu topraklara hükmetme, güç, kudret ve bağımsızlık anlamlarına da gelmektedir ki buradan da şerefli Türk Polis Teşkilatının tarihine ne kadar sahip çıktını ve tarihsel olarak da kökenine bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Armada ay ve yıldız ise bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bayrağını, vatanı savunmak ve uğrunda şehit olmayı ve Türklük bu sonsuza dek sürecek anlamlarını ifade etmektedir. Türk Polisi, bayrağını başının ve kalbinin üzerinde taşıdığının bir ifadesiymiş ve buradan da şüphesiz insanların dahası ülke huzurunun toplum huzurunun polislerimizce kendi canlarından her şeyden önce geldiği anlamını çıkarabiliriz. Yine bir başka sembol olan 54 şualı ve 8 köşeli yıldıza gelelim. Türk Polis Teşkilatı armasındaki “Sekiz Köşeli Yıldız”, Aydınlık ve güneşi, güneşte devletin büyüklüğünü ifade etmektedir. İlk defa Sultan Abdülaziz (1861-1876) tarafından “Nişan-ı Osmani Şemsesi” adıyla, devlet hizmetinde üstün başarıları görülen kişilere iftihar ve imtiyaz olarak verilen bir madalyadan esinlenerek alınmıştır. Bu “Sekiz Köşeli Yıldız” daha sonra Türk polisinin amblemi olmuştur. Bu şekilde her Polis görevlisinin temsil ettiği meslek mensubu olarak, devlet hizmetinde üstün muvaffakiyet gösterecek fertler oldukları da ifade edilmiştir. 54 İlke ya da ahlaki değer Türk milletinin milli karakterini ifade eden değerlerdir. Tabi birde bunların içerisinde sekiz ana kural vardır bunlar Atatürkçülük, yurt sevgisi, tarafsızlık, bilgili olmak, Cumhuriyetçilik, bayrağa saygılı olmak, millet sevgisi, üniformaya saygılı olmak diye sıralanır. İşte görüldüğü üzere arkadaşlar kocaman bir 173 yıl deviren huzur ve güvenin teminatı olan bu teşkilatın niyeti armasına da şüphesiz yansımıştır ve yansımaya da halen devam etmektedir. Tekrardan 173 yıllık teşkilatımızı kutluyor nice yıllara Türk Polis Teşkilatı ve onun şerefli mensupları diyorum.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz