Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
ALİ ÖZKANLI

ÖĞRENCİYİ SINAVDA BAŞARISIZ KILABİLECEK ÜÇ TEHLİKE (KAYGI – PANİK – STRES)

Bu haber 10 Aralık 2018 - 11:01 'de eklendi ve 37 kez görüntülendi.
ÖĞRENCİYİ SINAVDA BAŞARISIZ KILABİLECEK ÜÇ TEHLİKE (KAYGI – PANİK – STRES)

Öğrencilerin en büyük düşmanı kaygı, panik ve strestir. Bunlardan kurtulamayan öğrenciler sınavda başarılı olamamaktadır. Öğrencilerin; “Sınavı kazanamazsam ailem, arkadaşlarım ve çevremdekiler bana ne der?” “Başaramazsam annem-babam çok üzülür, onların yüzüne nasıl bakarım?” gibi düşüncelerden kurtulmaları gerekir.

Öğrenciler, “Sınavda elimden gelenin en iyisini yapacağım, sınavda neşeli ve coşkulu olacağım, strese girmeden huzurla sınavımı bitireceğim.” demelidir. Bu ve benzeri sözler öğrenciyi rahatlatır önündeki engelleri aşarak isteklerine ulaştırır.

Sınavları kaybetmenin hayatta başarısız olmak gibi bir riski yoktur. İnsanın neler yapabileceği, özellikleri, yetenekleri çözüldüğü zaman neler yapabileceğini anlamak hiç de zor değildir. İnsan beyninde kısa ve uzun süreli iki bellek bulunur. Öğrenilen bilgiler kısa süreli bellekte kodlanarak gerektiğinde kullanılmak üzere uzun süreli belleğe aktarılır. Sınavda kısa süreli belleğimiz bilgileri uzun süreli bellekten alarak, sınavda kullanılmak üzere bize sunar.

Sınav günü ne yapalım? Başarı yolculuğuna çıkınca beynimizin temiz olması gerekir ki iyi bir sınav geçirelim. Zihnimizdeki stres, panik ve kaygıyı temizlememiz gerekir. Sınav sabahı erkence kalkarak kahvaltı yapılmalı, sınava kendimizi hazırlamalıdır. Sınava girmeden insanlarla iç içe olarak her türlü sosyal çalışmaların içinde bulunmalı, yaşamda büyük değişiklikler yapmamalıdır. Başkaları ne der düşüncesini aklımızdan çıkarmalı, başkalarının isteğine göre değil, sınava kendim için, amacım için girmeliyim, demelidir. Akıl ve beden sağlığına özen göstermeli, hatalardan ders çıkararak tekrarlamamalı, en önemlisi de insanın kendine güvenidir.

Uzmanlara göre başarıda özgüvenin oranı % 94, bilginin oranı ise sadece % 6’dır. Bunun için kendine güven ve “Ben yaparım, ben başarırım.” diye kendine telkinde bulun. Sınava girerken bir ay kala hızlandırılmış bir program uygulanıp konular yeniden gözden geçirilmelidir. Sınav hakkında bilgi sahibi olmak, sınav yerini öğrenmek, uykuyu ihmal etmemek, beslenmeye dikkat etmek, araç-gereçleri hazır etmek, sınav kâğıdını gözden geçirmek, cevap süresini planlanmak gerekir.

Sınav anında kendine güvenmek, motivasyon, zaman kontrolü, kolaydan başlamak, panik ve stresten uzak durmak, turlama tekniği, süreyi sonuna kadar kullanmak gerekir. Heyecanını yenemeyen sınava yenilir. Başarılı olmak istiyorsak öncelikle kendimize inanıp güvenelim, planlı ve düzenli çalışalım. Ailemizle iyi ilişkilerimiz olsun. İyi bir okuyucu, dinleyici ve araştırıcı olalım. Bilmediklerimizi sorarak öğrenelim. Eksiklerimizi tespit edip bunları giderelim.

Başarılı olmak için stresten uzak durmamız gerekiyor. Stresli olup olmadığımızı nasıl anlayacağız? Stresli insanlar sürekli düşünürler, karar vermekte zorlanırlar, uykuları düzensizdir, kızgınlık belirtileri gösterirler, kendilerini yalnız hissederler. Stresten kurtulmak için hayata olumlu bakmasını bilin. Güzel şeyler düşünmeli, okumalı, gezmeli, hoşumuza giden şeyleri yapmalı. Asla hedefinizin altında ezilmeyin. Kendinizi keşfederek cesaret ve güven içinde mücadeleye devam etmelisiniz.

Stresten kurtulmak isteyen gülümsesin. Gülmenin önemine inanın. Gülümseme bizi rahatlatır. Güler yüz çevreye ışık ve heyecan yayar. Gülücük paniği önler, heyecanı bastırır, ilgiyi artırır, kin ve düşmanlıkları yok eder, kalpleri yumuşatır, iyi bir dostluk aracı ve barış elçisidir.

Yüzünde güller açan bir adama, “Nasıl oluyor da çevreye böyle güzellik yayıyor, insanların içini ısıtıyorsun?” diye sorulunca “Dudaklarımı gerçeğe, sesimi iyilik ve güzelliğe, ellerimi başkalarına yardıma, kulaklarımı şefkat ve merhamete, kalbimi de sevgiye ayırdım, tüm insanlara da dua ediyorum.” demiş.

Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı kitabının yazarı Steven R. Covey, Başarısızlığa sebep olan kritik hataları şöyle sıralıyor: “Okumamak, araştırmamak, kendimizi geliştirmemek, olaylara kısa çözümler aramak, başkalarını dinlememek, hoşgörülü olmamak, yaşamımızı ve sorumluluklarımızı ertelemek, bizden bekleneni verememek, sözümüzde durmamak, bedensel ve ruhsal sağlığımızı ihmal etmek, yapabileceklerimize değil, yapamayacaklarımıza yoğunlaşmak, dış görünüşe aldanıp hemen karar vermek, aşırı alınganlık göstermek, beslenme ve uyku düzenine dikkat etmemek,  önemsiz şeylerle vakit geçirmek, başkalarının fikrine açık olmamak, gururlu ve başkalarının haklarına saygısız olmak ve kısa vadeli çıkarlar için uzun vadeli hayat prensiplerini unutmaktır.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA