CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

ÖĞRENMEYİ ÖĞRENME VE İÇSEL DÜŞÜNCE
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 29 Mayıs 2015 - 15:38:43

 

“İyi öğretmen öğrenciye nereye bakacağını söyler, ne göreceğini söylemez.”

Öğrenme süreci “öğretmen konuşmayı bırakarak öğrencilere düşünmeleri için fırsat verdiği zaman” gerçekleşmeye başlar.

Merak etmek öğrenme isteği duymak demektir…

Öğrenme isteği ise düşünme ve araştırma gereksinimi doğurur…

Düşünmeye ve araştırmaya başladığınız zaman, bilincinizi ve yeteneklerinizi (yaratıcılık özelliklerinizi) kullanmaya başlarsınız…

Bir şeyi merak etmek o konuda bilgi edinmek (o konuyu öğrenmek) için çaba göstermemize neden olur. İçimizde oluşan merak duygusu (enerjisi)  o konuda bilgi edinebilmek için zihnimizi düşünmeye zorlar.

Düşünce gücünü kullanmaya başladığımız andan itibaren, merakımız tatmin edilene (merak duygusu bitene) kadar geçen süre boyunca, o konudaki öğrenme (soru sorma-araştırma-bilgi toplama) süreci devam eder.

Eğer çocuklarınız; size sürekli soru soruyorsa bu onların içinde öğrenme isteği bulunması demektir. Sizin kırmadan-dökmeden oynasın diye satın aldığınız oyuncakları, çocuk söküyor-takıyor-dağıtıyor-bozuyor-kırıyorsa, bunun nedeni de onun içinde (zihninde) oluşan öğrenme isteğidir.

Sakın çocuklarda oluşan bu öğrenme isteğine (merak duygusuna) engel olacak sözler söylemeyin (kızmayın) ve olumsuz davranışlarda bulunmayın. Eğer böyle yaparsanız doğuştan çocukların içinde var olan öğrenme isteğini ve yeteneklerini (yaratıcılık özelliklerini) ve de zaman içinde oluşacak kendine güvenini (öz güvenini) kırarak yok etmiş olursunuz.

Aksine “çocukların bütün sorularını yanıtlayarak, siz de onlara başka sorular sorarak ve düşünce (hayal) gücünü daha etkin kullanması için takılabilir-çıkarılabilir-değişik şekillere sokulabilir oyuncaklar satın alarak”, çocukların öğrenme isteğini ve öz güvenini artırma yönünde onlara yardımcı ve destek olmanız (cesaret vermeniz) gerekir.

Uçurtmalar rüzgâr gücü ile değil, o güce karşı koydukları için yükselir!
Böyle bir yazı tarzı kullanmadaki amacım; zihninizin yeni-farklı ve daha baskın düşünceler üretmesini sağlayarak ve içsel çatışma yaratarak, zihninizdeki öğrenme-değerlendirme-karşılaştırma-mantık süzgecinden geçirme işlevlerini daha aktif hale getirmektir! Yani psikoterapide kullanılan içses yaratma yönteminde olduğu gibi içinizdeki olumsuz sesten çok daha baskın olan başka olumlu içses yaratmaktır!

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz