googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

ÖĞRETMENİNE ÇİÇEK VERECEK ELLER, BIÇAK ÇEKİYOR!.. – 3

Bu haber 20 Mayıs 2019 - 11:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ÖĞRETMENİNE ÇİÇEK VERECEK ELLER, BIÇAK ÇEKİYOR!.. – 3

Söylenecek çok şey var aslında. Çünkü söyledikçe bazılarını rahatsız ediyorsunuz. Hiç de sorun yok diyenler gördüm, şaştım. Bu işin içinde olanlarız. Evinizde kuzu beslediğinizi zannediyorsunuz ama sokağa saldığınızda ya da okula gönderdiğinizde kuzu sandıklarınızın aslında birer canavar olduğunu bizler görüyoruz. Ama bunu size anlatamıyoruz. Sizin evde baş edemediklerinizle biz okulda baş edebilir miyiz? Bir tane değil, iki tane değil, üç tane değil… Herkes okuma zorunda değildir. Bunu da anlayamıyorum. Gördüğüm şu: Okumak istemeyen bir çocuğu okulda tutmakla o sınıftaki çocukları da kaybediyoruz. Farklı alternatifler geliştirilebilir bu okumak istemeyenlerle ilgili. İyi bir öğrencinin kötü bir öğrenciyi iyiye çevirdiğine şahit olmadım. Ama kötü bir çocuğun iyi bir öğrenciyi kötüye çevirdiğine çokça şahit oldum.

Necmeddin Kuyucu üç çocuk babasıydı. Kandilinden dolayı o gün oruçluydu. Odasındaydı. Bıçağı, tabancası yoktu. Yaşamayı, yaşatmayı veremediğimiz ve kendi ellerimizle on birinci sınıfa kadar getirdiğimiz bir canavar tarafından katledildi. Aşırı kan kaybından damar yolu dahi bulunamamış Necmeddin Öğretmen’in, en ölümcül yerlere atılmış bıçak… Uygulanan sistem, çocuklarımızı olumlu yönde mi etkiliyor, olumsuz yönde mi? Bozuyor mu, düzeltiyor mu? On birinci sınıfa kadar gelen birine, en basit ifade ile, insan yaşamının vazgeçilmezliğini ve hakkını öğretememişsek başımızı önümüze alıp düşünmemiz gerekir.

 

Suçluyuz! Çocuğumuzla ilgili her şeyi öğretmene bırakmışız; cep telefonunu engelle, giyim kuşamını düzelt, oturup kalkmasını, makyajını, sigarasını, küfrünü… Özür dilemeyi, teşekkür etmeyi, hakkı gözetmeyi, hakka uymayı… Test çöz, üniversiteye yerleştir. Kendi çocuğuna sahip çıkamayan, okulda öğretmenin çocuğuna sahip çıkmasını istiyor. Çocuğumuz okulda olsun da ne yaparsa yapsın anlayışı çok velide var. Kırsın, küfretsin, kavga etsin, hakaret etsin, sigara içsin, uyusun. Öğretmenler de görmezden gelsin! Son olsun demek istiyorum ama pek de umutlu değilim bu yönde. Rabbim ıslah etsin raydan çıkanı. Allah korkusu olsun kalplerde. İnsana ve insan yaşamına saygı her şeyin önünde dursun.”

Özet olarak; Geleceğimiz olan çocuklarımızı sevgi öksüzü, şefkat yetimi, merhamet fakiri, ahlâk garibi yapmayalım. Kalbi imanlı, yüreği vicdanlı, gönlü mutlu, ruhu huzurlu bir nesle ihtiyacımız var. Bu özellikleri taşıyan bir gençlik yetiştirelim ki, bir daha bu ve buna benzer acı olaylar yaşanmasın. Bunun için anne- baba, öğretmen ve toplum olarak üzerimize düşen görevleri eksiksiz yapmak zorundayız. Çocuklarımıza sahip çıkmazsak, kötü niyetli kişilerin sahipleneceğini unutmayalım. Allah yâr ve yardımcımız olsun…(SON)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER