BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 15 Aralık 2015 - 17:23:17

“İnsanların en hayırlısı insana ve insanlığa hizmet edendir.” sözünü temel aldığımızda; bütün meslekler kutsaldır. Ancak, meslekler arasında öyle bir meslek var ki, hepsi onunla vardır, ona muhtaçtır. İşte o meslek, öğretmenlik mesleğidir. Milletlerin geleceğini belirleyen en kutsal ve yüce meslektir öğretmenliktir. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimciden yoksun bir millet, henüz millet adına alma kabiliyetini kazanmamıştır.” açıklaması, Diyojen’in “Yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum.” ifadesi, Hz. Ali, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” yaklaşımı, mesleğin kutsiyetini ifade etmektedir.
Öğretmenliğe tanrı mesleği denmesinin gerekçesi de bu olsa gerek.
Öğretmen, yapıcı ve yaratıcı, insan haklarına saygılı, özverili, çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu bir kişidir. Kaygılar onda yok olur, duygular onunla şekillenir, onunla bestelenir şarkılar, türküler. Sabrın bitti denildiği yerde öğretmen çıkar karşımıza. Sevgidir, saygıdır, insanlık örneğidir o. Tembellik, yılgınlık, vefasızlık yoktur onda. Çalışmak, düşünmek ve üretmektir onun işi, çünkü o hizmeti hedeflemiştir, insanın yetmezlikten yeterliliğe ulaşması, var olması, mutlu olmasıdır onun gayesi. Onun eve dönünce bitmez görevi, yarın için daha iyi hizmet üretmek için başlar. Derde dermanda, uçan kuşun kanadında, akan çeşmede, dönen tekerde, parlayan her ışıkta, muhabbet ve her sevda da o vardır. Annedir, babadır, güven ve ümit kaynağı, sönmeyen bir güneştir o. Madden değil belki, ruhen mutlu, coşkulu kişidir o. Çalışan, üreten ve paylaşarak yaşayacak mutlu insanlar yetiştirme gibi büyük hayalleri ve umutları var onun.
Hepimiz, bir milletin milli, ahlâki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olmasının öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlı olduğunu, gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseri olacağını biliyoruz. Öğretmen, geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur o. Etrafını aydınlatarak karanlıklara meydan okuyan doğan güneştir. Yaydığı sevgi ışınları ile içimizi aydınlatır. Bize doğruyu, güzeli, iyiyi, mertliği, milli duyguları kazandırarak; her alanda yeniliği, yenileşme isteğimizi uyandırır. Davranışlarımızın, duygularımızın, düşüncelerimizin ve hayata bakışımızın biçimlenmesinde o vardır. Başta sağlığı olmak üzere tüm varlığını insanlık için harcar.
Mesleğinin bir gönül işi olduğunu bilir, bu nedenle de, mesleğinin kaçıncı yılında olursa olsun ilk günkü heyecanı asla kaybetmez.
Sahip olduğu vatan ve meslek bilinci ile millet ve insan sevgisi her türlü takdirin üzerinde olan bu mesleğin mensuplarına hak ettiği yeri verebiliyor muyuz? Onların dertlerini ne kadar dert ediniyor, sevinçlerini ne kadar birlikte yaşaya biliyoruz? Bizi dünden bu güne ulaştıran, geleceğimizin yapılanmasında etkili olan öğretmenlerimiz için ne söylesek, ne yapsak azdır, derim. Onu anlatmaya sözcükler de nefes de yetmez, çünkü ummandır o.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz