SPORA VE SPORCUYA DESTEĞİMİZ SÜRECEK

SPORA VE SPORCUYA DESTEĞİMİZ SÜRECEK

MELİKGAZİ 15 İŞ YERİNİ KİRAYA VERECEK

MELİKGAZİ 15 İŞ YERİNİ KİRAYA VERECEK

ALİ BENLİ: TEOG 87 SAATTE TARİHE KARIŞTI

ALİ BENLİ: TEOG 87 SAATTE TARİHE KARIŞTI

TOPLU TAŞIMADA KALİTE ARTIYOR

TOPLU TAŞIMADA KALİTE ARTIYOR

DÜVE ALIMINA DESTEK….TARLA GÜNÜ KUTLACAK

DÜVE ALIMINA DESTEK….TARLA GÜNÜ KUTLACAK

ÖKÜZGÖZÜ
 • ÇETİNYILMAZ
  • ÇETİN YILMAZ
  • cetin@kayserihakimiyet2000.com
  • 11 Temmuz 2017 - 13:04:42

DANIŞMA HATTI: 0533 345 67 14

Latince adı, (ARNICA MONTANA L.) dir. Dağ kestanesi de denilir. Papatyaya benzeyen sarı renkli bir çiçektir. Kuru çayırlarda, yüksek dağlarda, yüksek yerlerde bulunan ovalarda ve fundalıklarda bulunur.

Öküzgözünün çiçeği, yaprağı, gövdesi ve kökü ilaç olarak kullanılır. Çiçeğinin sadece yapraklarını almak gerekir.

Daha çok haricen kullanılır. Kusturucudur. Sinir sitemini uyarıcı etkiye sahiptir. Romatizmal hastalıklarda çok iyi sonuç verir. Özellikle de nikris (gut) hastalığı, sırt ağrısı, damar tıkanması, yaralanmalardan ileri gelen yırtılma, ezilme gibi durumlarda, sportif faaliyetler sonrasında meydana gelen kazalarda, kas ezilmesi, ve sıyrılma vb. gibi durumlarda kullanılır. Çıkıklarda ve kanamalarda da öküzgözü başarıyla uygulanır.

Öküzgözü tentürü piyasadan temin edilebileceği gibi çok kolay bir şekilde evde yapılabilir.
Öküzgözü Bitkisinin Faydaları: Sinir sistemini çok şiddetli bir şekilde uyarır. Haricen kullanıldığı takdirde romatizma ağrılarını dindirir, yaraları iyileştirir. Kusturucudur.
Öküzgözü Bitkisinin zararları: Fazla miktarda kullanılmamalıdır.

ARNİKA ÖKÜZGÖZÜ
Arnika
( Arnicae flos)
(Diğer adı: Dağ öküzgözü) Bileşikgiller familyasındandır. Arnica cinsi bitkiler içinde en çok bilineni Arnika ya da Dağ öküzgözü (A. montana) türüdür. Orta Avrupa’nın dağlık kesimleriyle Kuzey Afrika ve Batı Asya’da yetişen bu bitki Türkiye’de görülmez. Ama, konumuzla ilgili olduğu ve önemli tıbbi etkileri bulunduğu için kısaca arnika diyeceğimiz bu bitkiye kitabımızda yer veriyoruz.

Arnika, 20-60 cm. boylanabilen, çokyıllık dayanıklı otsu bitkidir. Yerde yatarak uzayan, dışı siyahımsı ve içi beyaz renkli rizom kökleri (kökgövdeleri); rozet oluşturan ince uzun kargı biçimli tüylü yaprakları; yaz boyunca açan ve papatyaya benzeyen hoş kokulu turuncu-sarı renkli çiçekleri vardır. Güneşli yerleri; kumlu, asitli ve bol humuslu toprakları seven arnika, tohumundan çok ağır geliştiği için kültürü yapılırken, rizomları bölünüp farklı yerlere dikilerek çoğaltılır.

Arnika uçucu yağları, acı glikozitleri, alkaloitleri, flavonitleri, tanen ve diğer bazı maddeleri içerir. Yaprakları ince ince kıyılarak yararlı otlardan yapılan tütüne katılır.

Bitkinin tıbbi etkileri ve onlardan yararlanma yöntemleri şöyle sıralanabilir:

1. Yara iyileştiricidir.

2. Ezikler, berelenmeler, burkulmalar ve morarmalarda, deride sancı ve yangı varsa rahatlatıcı ve iyileştiricidir.

3. Romatizma, flebit, mayasıl (deri çatlamamışsa) ve benzen durumlarda ağrı ile yangıları azaltıp rahatlatıcı etki yapar.

4. Ayakları rahatlatmak için yapılan ayak banyolarına katılır.

Bu etkileri sağlamak üzere, yaz başından sonuna kadar toplanan arnika çiçekleriyle alkollü (ya da ispirtolu) eriyiği hazırlanır. 50 gr. taze çiçeğinin üzerine yarım litre % 70’lik alkol (ya da ispirto) dökülür. Bu karışım temiz bir şişeye konulup ağzı sıkıca kapanır. Bir hafta süreyle güneşli ya da ılık yerde bekletilir. Daha sonra eriyik güneş görmeyen bir yerde, kabının ağzı sıkıca kapalı olarak saklanır. Gerektikçe, şikâyet edilen yerlere dıştan uygulanır.

Rabbim Şafi ismi hürmetine açil şifalar versin AMİN

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz