Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png

ÖLÇÜ VE ÖLÇÜ ALETİ KULLANICILARINA MUAFİYET GETİRİLDİ

Bu haber 18 Mart 2019 - 11:20 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.
ÖLÇÜ VE ÖLÇÜ ALETİ KULLANICILARINA MUAFİYET GETİRİLDİ

Kayseri Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı tarafından  Ölçü Aleti kullanıcılarına tanınan geçici muafiyet hakkında açıklama yapıldı.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı’nın konu ile ilgili açıklamasında şu ifadeler yer aldı:  3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre her türlü ölçü ve ölçü aletinin kamu yararına uygun olarak kullanımının sağlanılması işlemleri Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince yürütülmektedir.Kanun hükümlerine göre ölçü ve ölçü aletlerinin Kanun’da öngörülen sürelerde muayene edilerek damgalanması zorunlu bulunmaktadır.

Damgası kopmuş, bozulmuş ve damga süresi geçmiş ölçü ve ölçü aletinin periyodik muayenesinin yaptırılmadan kullanılması yasaktır. 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15/c maddesine göre;“Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş ölçü aletini kullanan kişiye, ölçü aletinin türüne ve kullanıldığı işin niteliğine göre beşyüz Türk Lirasından onbin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir. Ayrıca bu ölçü aletlerine el konularak mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir.”

Resmi Gazete’nin 28/02/2019 tarihli ve 30700 sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe giren Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’na geçici muafiyet maddesi eklenmiştir.

Bu muafiyet ile 01/12/2018 tarihinden önce damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş olduğu için cezai duruma düşmüş ölçü aletlerinin kullanıcıları, 28/2/2019 tarihinden itibaren 90 gün içerisinde ölçü aleti türüne göre İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne ya da yetkili muayene servislerine periyodik muayene başvurusunda bulunmaları halinde, söz konusu fiilden dolayı herhangi bir idari para cezası ödemeksizin muayene ve damgasını yaptırarak ölçü aletini kullanabileceklerdir.  Bu süre içinde periyodik muayene için başvuruda bulunmayanlar ise söz konusu ölçü aletini kullanamayacaklardır. (Kurum Haber)

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA