BÜYÜKŞEHİR SPORDA FARK YARATIYOR

BÜYÜKŞEHİR SPORDA FARK YARATIYOR

MELİKGAZİ’DE SULAMA SUYU KANALLARI İLE BEREKET VAR…

MELİKGAZİ’DE SULAMA SUYU KANALLARI İLE BEREKET VAR…

TANER YILDIZ KAYSERİ TİCARET BORSASI’NDA

TANER YILDIZ KAYSERİ TİCARET BORSASI’NDA

BAŞKAN ÇELİK HAL ESNAFI İLE

BAŞKAN ÇELİK HAL ESNAFI İLE

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN BİR NAMAZLIK SALTANAT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN BİR NAMAZLIK SALTANAT

ÖMER FARUK KOTAY YAZIYOR…ENGELLİ BİREYLERİN KILAVUZU FİZYOTERAPİSTLER
ÖMER FARUK KOTAY YAZIYOR…ENGELLİ BİREYLERİN KILAVUZU FİZYOTERAPİSTLER

İnsanların hayatına etki eden meslekler vardır. Onlardan bir tanesi de Fizyoterapistliktir. Onlar bir bakıma Bedensel Engellilerle birlikte mücadele eden insanlardır. Onlarla birebir ilgilenen kontak kuran kişilerdir. Bedensel Engelli insanlara kılavuzluk eder, onların ve aile bireylerinin bilgi sahibi olmalarını sağlarlar. Bir Bedensel Engelli ilk adımını onlarla atar. İlk yürüme heyecanını onlarla yaşar. İlk umut ışığını onlarla […]

İnsanların hayatına etki eden meslekler vardır.

Onlardan bir tanesi de Fizyoterapistliktir.

Onlar bir bakıma Bedensel Engellilerle birlikte mücadele eden insanlardır. Onlarla birebir ilgilenen kontak kuran kişilerdir. Bedensel Engelli insanlara kılavuzluk eder, onların ve aile bireylerinin bilgi sahibi olmalarını sağlarlar. Bir Bedensel Engelli ilk adımını onlarla atar. İlk yürüme heyecanını onlarla yaşar. İlk umut ışığını onlarla birlikte görür.

İşte Fizyoterapistlik bu sebeple insan hayatına etki eden önemli bir meslektir. Dahası bu meslek sadece kendini işine adayanların yapacağı bir meslektir. Şöyle ki bir Fizyoterapist öncelikli olarak rehberlik ettiği engelli bireyleri düşünür. Onlarla sevinmekle beraber üzülmeyi de göze alır. Kendine bunu bir görev edinir. O görev bilinciyle işine odaklanır. Bunun bir kanıtı olarak size tanıdığım Fizyoterapist Ayşe Hanımın ilk defa kanedyen(Koltuk değnekleri) ile yürüyen engelli öğrencisini çığlıklarla karşılamasını gösterebilirim. Yine bir başka tanıdığım Fizyoterapist Vahap Beyin engelli öğrencisi başarısız olduğunda, söylediklerini yapamadığında o duyduğu tarifsiz üzüntüsünü kanıt olarak gösterebilirim. Dahası Fizyoterapist Ahmet Beyin açmayı çok istediği, sadece engellilerin yönetmesini istediği lokantayı da bu söylediklerime ekleyebilirim. Tüm bahsettiğim kanıt olarak gösterdiğim bu durumlar adanmışlığın ve mesleğe bağlılığın göstergesidir. Basit bir iş gibi görünebilir ancak öyle değildir. Bir engelli bireyi yönlendirmek, gerekli egzersizleri göstermek zorlu bir süreçtir. Yine o egzersizleri engelli bireyin uygulamasını beklemek zorlu bir süreçtir. Zaman ister, zamanlama ister. Bu süreci tıpkı bir meyve ağacını yetiştirmeye benzetebiliriz. Meyve ağacı da yetişirken zorlu süreçlerden geçer ve yetiştiren de sonundaki güzellik için sabreder. Sonucunda da ne mi olur? Beklenen güzellik ortaya çıkar. Fizyoterapistler de aynı bir meyve ağacının güzelliğini bekler gibi engelli bireylerin kazanım elde etmesini bekler.

Sonunda doğru bir çalışma ve yönlendirme ile engelli bireyler tarafından beklenen kazanımlar elde edilir. Fizyoterapiste de bu elde edilen kazanımlardan duyduğu mutluluk kalır. Kılavuzluk edip, yönlendirdiği engelli bireylerle de bunun neticesinde ayrı bir yakınlık, gönül bağı ilişkisi kurduğu görülür.

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz