YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

PAŞAYEVA:MUSUL VE KERKÜK BİZİMDİ.SENARYOLARLA ELİMİZDEN ALDILAR
PAŞAYEVA:MUSUL VE KERKÜK BİZİMDİ.SENARYOLARLA ELİMİZDEN ALDILAR

Azerbaycan Millet Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva, Erciyes Üniversitesi’nde “Türk Dünyasının Geleceğinde Gençlerin Rolü” konulu konferans verdi. Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen konferansa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karamehmet Yıldız, fakülte dekanları ile çok sayıda öğrenci katıldı. Azerbaycan Millet Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva, Türk dünyasının geleceğinde gençlerin üstleneceğe rollere değindi. Konuşmasında bir milletin geleceğinin aydınlarının üniversitelerde yetişen gençler […]

Azerbaycan Millet Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva, Erciyes Üniversitesi’nde “Türk Dünyasının Geleceğinde Gençlerin Rolü” konulu konferans verdi.

Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen konferansa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karamehmet Yıldız, fakülte dekanları ile çok sayıda öğrenci katıldı. Azerbaycan Millet Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva, Türk dünyasının geleceğinde gençlerin üstleneceğe rollere değindi.

Konuşmasında bir milletin geleceğinin aydınlarının üniversitelerde yetişen gençler olduğunu belirten Paşayeva, “Üniversitelerimiz gençlerimizi iyi yetiştirdiği için kutsal ocaklardır. Sizler bu vatanın evladısınız. Vatan ile devlet arasında fark vardır. Devlet Türkiye Devleti’dir, sınırları içerisinde. Ama vatan daha büyük bir kavramdır. Sizlerin vatan için önemli vazifeleriniz vardır. Devletinize karşı da vazifeleriniz var. Ve siz gençlerin, bu vazifelerin farkında olduğunuza inanıyorum” dedi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından düzenlenen ‘Türk dünyasının geleceğinde gençlerin rolü’ konulu konferansta öğrencilerle buluşan Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, “Musul ve Kerkük’ü elimizden neden aldıklarının farkına varmadan ‘Oralar bizimdir’ demekle hiçbir çalışma içerisinde olamazsınız” dedi.
ERÜ tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Azerbaycan Milletvekili Paşayeva; Türk milletinin güçlü olmasını, Türk Birliği’nin oluşturulmasını herkesin istediğini belirterek, öğrencilere bunun nasıl ve ne şekilde olacağını düşünüp düşünmediklerini sordu. Paşayeva, “Türk birliğinin, Türk milletinin gücü olsun istiyoruz. Ama bunu kim yapacak? İstiyoruz, olması lazımdı ama bunu kim yapacak dediğimizde ‘bunu yapması gereken benim’ diyoruz. O yüzden her bir gencimizin kendisine vereceği ikinci refleks olarak diyecek ki ‘ben ne yapıyorum’ diyebilmeliyiz. 8 saatimizi götürdük uykuya, kalan 16 saatimizin kaçını Türk Milletinin birliğine harcıyoruz? Öz eleştiri olmadan hiçbir insan, hiçbir toplum kalkınamaz. Okumazsanız, bugünkü mücadelenin de ne olduğunu anlamazsınız. Bilmediğim bir şeyi nası savunabilirim? Dünya üzerinde karşınıza İngiliz, Fransız, Alman çıktığından ne anlatacaksınız? Karşınızdakileri boş mu sanıyorsunuz? Onlar da dolu geliyor karşınıza. Siz savunduğunuzun doğruluğunu kanıtlayamazsanız onlar doğru söylüyor olacak” ifadelerini kullandı.
“Musul ve Kerkük’ü elimizden neden aldıklarının farkına varmadan ‘Oralar bizimdir’ demekle hiçbir çalışma içerisinde olamazsınız”
Musul ve Kerkük’ün dünya üzerinde ciddi petrol ve doğalgaz rezervi sağladığını ve senaryolarla Türk Milletinin elinden alındığını ifade eden Paşayeva, olayları bilmeden sadece ‘Oralar bizimdir’ demenin mücadele sayılamayacağını aktardı. Paşayeva, “Kerkük ve Musul’u bizim elimizden neden aldılar. Farkına varmadan bunun mücadelesi olamaz. Biliyor musunuz İran’ın, Musul’un, Kerkük’ün dünya üzerinde ne kadar petrol ve doğalgaz rezervi var? Kerkük ve Musul’u elimizden neden aldılar? Bunların farkında olmadan mücadele olamaz. 143 milyar metreküp İran’ın petrol rezervi, dünyada 6. sırada. Sadece Musul ve Kerkük bu 143 milyar metreküpün ne kadarını üretiyor? Musul ve Kerkük 55 milyar metreküp üretiyor. Günde Türkiye’nin 300 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılıyor; 3,2 trilyon metreküp ile. Eğer siz hangi argümanları nasıl çektiklerini bilmezseniz bugün orada olup bitenleri anlayıp da ‘Oralar bizimdir, Türk Milletinindir’ demek dışında siz hiçbir çalışmanın içerisinde olamazsınız. Musul ve Kerkük sizin, Osmanlının bir parçasıydı. Sonra öyle bir senaryolar gerçekleşti ki, o senaryolarla elimizden öyle çektiler ki, Ankara Antlaşmasıyla oraları bırakmak zorunda kaldık. Elimizden nasıl çektiklerini bilmez isek bugün ‘onlar bizimdi’ demekle hiçbir çalışma içerisinde olamazsınız. Bunun altını bilgiyle doldurmak lazım. Sıcak denize inme mücadelesinde biz bu coğrafyanın neresindeyiz? Biz bu coğrafyada ne kadar önemli noktadayız? Bu büyük olayların acısını çekmenin nedeni bu” diye konuştu.
Ganire Paşayeva öğrencilere Türki cumhuriyetlerinin sorunlarını, bulunduğu konum itibari ile dünya üzerindeki önemleri, Hocalı Katliamı’nın nedenleri konularında da bilgilerini aktardı. Paşayeva konferansta öğrencilerin sorularını da yanıtladı.

Konferansın sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karamehmet Yıldız, Ganire Paşayeva’a plaket ve çiçek takdim etti. (Kurum Haber)

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz