KAYSERİSPOR VAN’DA RAHAT TURLADI:0-1

KAYSERİSPOR VAN’DA RAHAT TURLADI:0-1

KAYSERİ HEYETİNDEN MUSTAFA YALÇIN’A ZİYARET

KAYSERİ HEYETİNDEN MUSTAFA YALÇIN’A ZİYARET

56 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ, 3 POLİSİN ŞEHİT OLDUĞU GAZİANTEP DEAŞ SALDIRISI DAVASI ERTELENDİ

56 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ, 3 POLİSİN ŞEHİT OLDUĞU GAZİANTEP DEAŞ SALDIRISI DAVASI ERTELENDİ

KOCASİNAN AKADEMİ’DE KURS KAYITLAR BAŞLADI

KOCASİNAN AKADEMİ’DE KURS KAYITLAR BAŞLADI

KANKA BÜYÜKŞEHİR’DE

KANKA BÜYÜKŞEHİR’DE

PEYGAMBERLERİN VATANINA GÖZ DİKEN MÜŞRİKLER-1
  • MUSTAFA METEİSLAMOĞLU
    • MUSTAFA METE İSLAMOĞLU
    • m-meteislamoglu@hotmail.com
    • 10 Eylül 2017 - 14:32:57

DİN-İ ve İLM-İ konuları yazmak anlatmak büyük vebal işidir. Burada anlatmaya çalıştığım çok önemli bilgilerin yazılışında mutlaka hatalarım olacaktır. Ancak bu hatalarımdan dolayı Rabbimin affına sığınarak sizleri bilgilendirmek istedim.

BAŞLARKEN:-Peygamberlerin vatanına göz diken İslam ve Türk düşmanları, yıllardır İslam ve Türk alemi üstüne çöreklendiler. Gayeleri İslamı parçalayıp yok etmekti ama başaramıyorlar. Bunun nedeni Türkiye’nin peygamberler nebiler veliler diyarı olmasındandır.
Asırlardır bu toprakların manevi bekçiliğini yapanlar alemleri yaradan Hz. Allah cc. Hazretlerinin en sevdiği kullarıdır. Ve bu topraklarda yatan Allah dostlarının olduğu bir vatanı parçalamaya bölmeye İslamı Türk vatanını yok etmeye hiç kimsenin ve hiç bir kuvvetin gücü yetmemekte ve dinsiz milletler bu güçsüzlükleri karşısında kudurmaktadırlar. Bu güne kadar işin bu yönü hiç düşünülmedi. Yok edemeyişlerinin asıl sebebi de budur. Yakın tarihimizden beri yaklaşık 95 Yıldan fazladır yoğunlaşan sinsi ve aleni düşmanlıkların her yolu denendi ve halende denenmekte. Bir taraftan terörle diğer taraftan siyasi sömürü düzeni ile bir diğer taraftan Emperyalizm soygunlarıyla bir başka taraftan bizim adam diye seçip meclise gönderdiklerimizle her yanımızdan yok ediliş içine düşürülmek istenmekteyiz. Fakat çok şükür ki hiç kimse bunu başaramayacaktır. Bunun en önemli nedenlerinden birisi, manevi varlıklarıyla bu vatanı koruyan Allah dostlarının olmasıdır.
Allah’ (c.c) ın sevgili peygamberi Hz. Peygamber efendimiz (sav) sağlığında “Türklere sakın dokunmayın” buyurmuştu. İşte o günden beri benim vatanım Allah’ın ve Onun çok sevdiği Resulünün koruması altındadır. “ BU VATAN-A ve İSLAM-A HİÇ BİR GÜÇ BİR ŞEY YAPAMAYACAKTIR” bu vatana hiç kimse dokunamayacaktır. Fakat acizler yaptığını sanacaklardır.
Diyarbakır da 7 peygamber mezarı 2 peygamber makamı (Hz Yunus ve Hz. Züilkifl bulunmaktadır. Fisk kayası Hz.Yunus’un makamıdır. Hz. Zülkifl peygamber makamı da Diyarbakır Erganidedir.
Türkiyede inanç turizminin emsalsiz birinci merkezidir. Ortadoğu açısından da en önemli merkezlerdendir.Ülkemiz ve tüm dünya Müslümanlarının hacdan sonra ziyaret edeceği en önemli mekanlar buralardır.
Peygamberimiz(SAV) arkadaşları olan 27 sahabe Diyarbakırda yatmaktadır.Bu rakam Mekke ve Medine’den sonra üçüncü sayıda sahabenin yattığı yer özelliğidir. Mevlana Halid-i Bağdadi eserinde ise ayakların basamayacağı kadar şehit sahabeden yani yüzlerce şehid sahabeden bahseder. Mevlana Halid ‘ şühedadan ayak basacak yer bulamadım ‘demektedir. 27 sahabenin ismi ise salnameden alınmıştır. İyaz bin Ganem komutasındaki ordu 27 Mayıs 638’de şehri fethetmiştir.İlk etapta 40 şehit verilmiştir. 27’si Hz.Süleyman isimli bölgededir. 13 şehit şehrin farklı yerlerinde şehit oldular.
Mirisyap hazretleri; Sahat bin Vakkas gibi)Iyaz bin Ganem Sultan Sasa’ya 500 sahabe yardımcı vererek başka yerlere gazaya devam ettiler. Yani Diyarbakır’da ayrıca 500 sahabe daha bulunmaktadır. (Bu durumda Diyarbakır’da 541 sahabe yatıyor demektir). Ancak bu rakam asgari bir rakamdır. Mevlana Halid Bağdadi’nin Farsça yazılı divanında geçen yukarıdaki ifadeyi gözönüne alırsak Hz.Süleyman mevkiinde 27 sahabe değil ayakların basamayacağı kadar şehit cümlesine uygun olarak yüzlerce sahabe anlamı çıkar. Buna Sultan Sasa ve 500 sahabeyi de katarsak yaklaşık 700-1000 arası bir şehit sahabe anlamı ortaya çıkar.

Hz.Süleyman camiinde yatan sahabe isimleri Hz.HalidbinVelid’ in oğlu Hz Süleyman Hz.Mugire(RA) Ayrıca Diyarbakırda yatan sahabe isimleri olarak Diyarbakır salnamelerinde Sultan SasaArakein-i Mazenderi hazretleri de vardır. Fiskayası ise Hz.Yunus(AS) makamıdır. Yunus Peygamber Diyarbakır kalesinde yedi yıl oturduğu bilinmekte. Fis kayası Hz.Yunus’un 7 sene kaldığı bir mekandır.Hz.Yunus önce Musullulara tebliğde bulunmuş cevap alamamış, Diyarbakır’a gelmiştir.Hüsnü kabul nedeniyle de Diyarbakır’a duası vardır. Eğil ilçesi tarih içinde de önemli bir yer işgal etmiş olup Neml-18’de Harun Asefi veya Cebrail’den bahsedilmektedir.
Eğilde türbelerin olduğu yerde iki peygamber yatmaktadır. Eğilde türbelerin olduğu yerde ikisi peygamberbiri peygamber katibi olmak üzere ziyaret edilen Üç mekan bulunmaktadır. Ayrıca ilçe girişine nebi Helak yatmaktadır

Hz.Elyesa ve Zülküfl peygamberEğilin tepesinde Kunak mevkiinde Nebi Hz.Zünün vardır. Detaylar en aşağıda Ek kısmında geniş olarak verildi.Ancak Enbiya süresi 87.ayette Yunus peygamberin diğer adının Zünun(balık sahibi) olduğu ifade edilmektedir.
Bu durumda Eğilde kesin olarak 2 resulve 2 nebi vardır. Ancak yukarıda belirtilen isimleri nebi olarak sayanlar da vardır. Bu durumda resul ve 5 nebi rivayetleri de vardır.
ElyesaAleyhisselâm
İsrâiloğullarına gönderilen peygamberlerden. İlyâsaleyhisselâmdan sonra peygamber olarak gönderilmiş ve Mûsâ aleyhisselâmındînini yaymakla vazîfelendirilmişti. İsmi Kur’ân-ı kerîmde bildirilmiştir.
AllahüteâlâKur’ân-ı kerîmdemeâlen buyurdu ki:
(Yâ Muhammed!) İsmâil’i hayırlılardan idiler. (Sad sûresi:48) benim araştırmalarıma göre burada geçmektedir.
Genç iken İlyâsaleyhisselâmınduâsıyla hastalıktan kurtulan Elyesa’ aleyhisselâmKisâî)dir.

“HATALARIMDAN RABBİMİN AFFINA SIĞINIRIM”
BU BÖLÜME LÜTFEN DİKKAT EDİNİZ

Eğil Asurluların kenti olup Elyesa peygamberin mezarının burada bulunması da kronolojik uygunluk arzetmektedir.

Hz.Elyesah MÖ.1200 yıllarında yaşadığına göre Nebi Harun MÖ.800 aynı zamanda bunlar bölgeye geldikleri zaman bölgede AsurlularAkadlar ve Babilliler ile güneyde eski medeniyetler hüküm sürüyordu. (Nusret Aydıniyarbakır-Eğil hükümdarları tarihi.s:45)

Elyesa’ (a.s.)’ın ismi Kur’an’da iki defa geçmekte (el-En’âm 19). İslâm kaynakları ondan Elyesa’ b. Uhtûb ismiyle bahsederler. Elyesa’ (a.s.) her gittiği yere onunla birlikte gitti. Hz. İlyâs’tan sonra İsrailoğullarınınıslâhı ile meşgul olan hak dini tebliğ görevini var gücüyle yerine getirmeye çalışmasına rağmen İsrâiloğulları günden güne azıtıyorlardı. Tevhîd düşüncesini yerleştirdikten sonra ruhunun alınmasını niyâz eden Elyesa’ (a.s.)’ın bu duası kabul olundu ve o yerine halef olarak Zü’l-Kifl (a.s.)’ı bırakarak vefât etti.
Hz. ZÜLKIFL (a.s)
Kur’ân’da adi geçen peygamberlerden biri.
Kur’ân’da iki yerde kendisinden bahsedilmektedir: “ismâil 86).
Âyette geçen “Zülkifl” adi degillakabidir ve “nasib ve kismet sahibi” anl***** gelir. Fakat burada dünyevî zenginligidegilisrailogullarininesâretisirasinda peygamber tayin edilen ve vazifesini Habur irmagiyakinlarinda bir bölgede yapan Herekseloldugunu iddia etmislerdir. Âlimlerin bir kismi da onun Eyyub (a.s)’in kendisinden sonra peygamber olan Bisradindakiogluoldugunusöylemislerdir. Fakat bu görüslerin hiç biri kesinlik derecesine sahip degildir.
Zülkifl (a.s)’in peygamber olmadigi söyleyenler olmussa da 327).
Yüce Allah Eyyûb (a.s)’in kissasiniarzettikten sonra Zülkifl (a.s)’dir. Bu konudaki âyetlerinmeâlisöyledir:
“Kuvvetli ve basiretli kullarinizibrahim’i 48).Nureddin TURGAY Kaynak: Samil Islam ansiklopedisi (Devam Edecek)

 

  • Etiketler

You must be logged in to post a comment.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz