Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
BEYHAN ASMA

RESİMLER YOLU İLE ÇOCUKLAR

Bu haber 08 Ağustos 2018 - 14:21 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.
RESİMLER YOLU İLE ÇOCUKLAR

Resimleri yoluyla çocuk bize kendinden bir parça yansıtır, yaşantıları ile ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirir. Algıladığı, yaşadığı, hissettiği dünyayı anlatır.

Yapılan pek çok çalışma çocuk resimler/inde en popüler konuların insan figürü, evler ve hayvanlar olduğunu göstermektedir. Elbette konu seçiminde kızlar ve erkekler arasında ayrımlar belirir. Erkek çocuklar daha çok tekneler, uçaklar, savaş ve spor sahneleri yaparken, kız çocukları; kadın yüzleri, giysiler, evler, çiçekler ve yavrulu hayvanlar çizerler.

Çocuğun anlama, yetenek ve yaratma gücünün bir ifadesi olarak ortaya çıkan resim etkinliği aynı zaman da zihinsel gelişimin bir göstergesi olarak da dikkati çeker. Zihinsel ve motor gelişime paralel olarak resimde de belirgin bir ilerleme görülür. Bu gelişim, çocuğun algı, dikkat, ince ve kaba kas gelişimi, el-göz koordinasyonu gibi birtakım zihinsel- motor işlevlerinin gelişimi anlamına gelir.

Karalamayla resim etkinliğine başlayan çocuktan, ilerleyen yaşlarda daha anlamalı ve ayrıntılı figürler beklenir. Bu figürlerin görülmemesi çocuğun kendi yaş düzeyinin altında bir gelişim gösterdiği anlamını taşır. Resim etkinliğinde bir üst aşamaya geçemeyen çocuk, büyük olasılıkla kendi yaş düzeyindeki psiko-sosyal olguluğa da sahip olamayacaktır. Resim çocukla iletişim kurmakta karşılaşılan güçlükleri aşma konusunda yetişkine yardımcı olur. Oyun gibi resim de çocuğun ilgisini canlı tutar ve farkında olmadan, en doğal haliyle, onun kendini ifade etmesini sağlar. Resim çocuğun sınırlı kelime haznesiyle kurmaya çalıştığı sözel ifadesinin tamamlayıcısıdır.

Resimler bize çocukların düşünüş biçimlerinin yanı sıra duygusal ve sosyal durumları, diğer çocuklar ve yetişkinlerle olan ilişki biçimlerini ve bu ilişkilerde yaşadıkları sorunları yansıtır ve bu sorunların çözüm biçimleri ile ilgili ipuçları verirler.

Özellikle aile ve okul resimler/i çocukların içinde yaşadıkları çevre ve ilişkileri hakkında pek çok şey anlatır. Bu resimler/de aile üyelerinin ya da okul arkadaşları ve öğretmenlerin kâğıt üzerinde konumlandırılışı, kimin önde kimin arkada olduğu, figürlerin nasıl çizgilerle çizildiği ve her bir figür için kullanılan renkler ayrı ayrı anlamlar ifade etmektedir.

Yakın çevre ilişkilerini konu alan resimler/de açıkça ifade edilen şeylerin ötesinde çizimlerin öyle biçim ve içerik özellikleri vardır ki, bunlar çocuğun duygu ve davranışlarını simgesel olarak anlatır. İlişkide olduğu kişilerin resmini çizerken, bu özellikler çocuk tarafından bilincinde olmaksızın dışa vurulur.

Resmin çocuk gelişiminde sağlayacağı en önemli avantajlardan biri de yaratıcılığın gelişimidir. Büyüme yolculuğu boyunca çocuğun üzerinde büyüklerin isteklerinin yanı sıra içinde bulunduğu grubun isteklerini uygulama arzusunun da getirdiği önemli bir baskı vardır. Bu sebeple çocuğun resimler/inde ya da davranışlarında kendi dışındaki modelleri taklit etmesi ve onlara uyması engellenmemelidir. Zaman içinde her çocuk kendi tarzını yaratacaktır. Bu süreçte bizlere düşen, çocuğun kendini özgürce ifade edebilmesini sağlamaktır. Böylece çocuk, yaşamında karşılaştığı her durum için kendi bireysel yaklaşımını kullanmak üzere cesaretlendirilmiş olur. Bu davranış biçimi biz yetişkinler için çocuk gelişiminde dikkat edilmesi gereken en temel kavramlardan biridir.

Çocuklar yaratıcılıklarını ortaya koymak için özel bir uyarıma gereksinim duymazlar. Her çocuk herhangi bir engelleme olmaksızın, kendinde var olan yaratıcılık dürtülerini kullanabilir. Çocuk resimler/inde kurallar yoktur, sadece hayal güçleri ve yaratıcılıkları vardır.

Bu nedenle çocuk resimler/ine bakarken yetişkin gözüyle bakmanın dışında bir yaklaşım sergilemek gerekir. Çünkü çocuk resimleri göründüğünden çok daha fazla şey anlatır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA