MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

RIDVAN KARABULUT YAZIYOR…ÜNIVERSITE HALK IŞBIRLIĞININ ÖNEMI
RIDVAN KARABULUT YAZIYOR…ÜNIVERSITE  HALK  IŞBIRLIĞININ  ÖNEMI

EĞİTİME BAKIŞ / RIDVAN KARABULUT ÜNIVERSITE HALK IŞBIRLIĞININ ÖNEMI Üniversiteler bilim çağının en üretken merkezleri olma özelliği taşımaktadır.Yeni gelişmeleri eleştirel bir bakıştan geçirilerek sentezlenmesi sonucu oluşan bilgiyi halka ulaştıran gündelik yaşamın lokomotifi olma özelliği bulanan üniversitelerin toplumun önünde yürüme ve ona yol gösterme gibi tarihi bir fonksiyonu bulunmaktadır. Hem temel bilimlerde hem de sosyal bilimlerde […]

EĞİTİME BAKIŞ / RIDVAN KARABULUT
ÜNIVERSITE HALK IŞBIRLIĞININ ÖNEMI
Üniversiteler bilim çağının en üretken merkezleri olma özelliği taşımaktadır.Yeni gelişmeleri eleştirel bir bakıştan geçirilerek sentezlenmesi sonucu oluşan bilgiyi halka ulaştıran gündelik yaşamın lokomotifi olma özelliği bulanan üniversitelerin toplumun önünde yürüme ve ona yol gösterme gibi tarihi bir fonksiyonu bulunmaktadır.
Hem temel bilimlerde hem de sosyal bilimlerde üretilen bilgilerin toplumla paylaşılması ve kullanılır hale gelmesi ülkemizin dünya uygarlık yarışında hak ettiği yere gelmesiyle sonuçlanacaktır.
Üniversitelerin bilgi üretmenin yanında, toplumla içiçe bulunarak entelektüel seviyenin artması yanında, toplumsal dönüşüm ve değişimin taşıyıcılığına öncelik etmesi beklenmektedir.
Bugün bahsedilen bu duruma ulaşma gayreti içerisinde bulunan üniversitelerin bulundukları şehre artı değer katmanın yanında şehrin ekonomik kaynaklarını geliştirdiği, sağlık şartlarının ilerlemesine sağlayarak sehirlerin olumlu yönde dönüşüm geçirmesine katkı sağladığı görülmektedir.
Bahsedilen bu dönüşümün sağlanmasında adeta gecesini gündüzü katan Üniversite yönetimlerinin yanında şehrin bütün paydaşları tarafından sirtlanması gereken bir yön arz etmektedir.
Ortaklaşa yapılması planlanan çalışmaların ivedilikle hayata geçirilmesi esnafıyla, medyasiyla,halkıyla bütün samimi gayret gösterenlerin sonuçta muazzam bir dönüşüme yön verecekleri görülmektedir. Öteden beri konusulagelen Üniversite Sanayi işbirliği çalışmalarının sadece bu ölçekte tutulmaması bir adım öteye geçilerek Üniversite Şehir/Halk buluşmasına dönüştürülmesi gayreti içinde devam etmelidir.
Genç nüfus bakımından bir çok ülke nüfusuyla yarışır durumda olan ülkemiz gençlerini meslek sahibi birer birey olarak yetiştirmek yanında ülke ve millet sevgisi ile dolu, yardımsever, başkalarının sorunları konusunda duyarlı birer ideal insanı olma yönünde gelistirilmelidir.
Adını dünyaya yazdıran bir medeniyetin mirasçıları olan bizler bu iddiamız da kalıcı olmak istiyorsak milli değerleri özümsemiş ve dünya uygarlığına katkı sağlayabilecek bir donanıma sahip gençler yetiştirerek bu amaca ulaşabiliriz.
Ancak bu ideale sadece üniversitelerin gayretiyle ulaşılması mümkün görülmemekte bu noktada üniversitelerin bulunduğu şehirlere de büyük gorevler düşmektedir
İnsana ve kültüre yapilan yatırımların uzun vadede sonuç verdiği gerçeğinden hareketle zaman kaybedilmemesi uluslar arası alanda iddiamizin kalıcılığına katkı sağlayacaktır.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz