Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
OSMAN EFKERE

SABREDİŞ

Bu haber 04 Nisan 2019 - 11:30 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.
SABREDİŞ

Bir zamanlar ahlakı düzgün biri, tam aksine kötü ahlaklı, gündüzünü gece eden, yani hayatını cehenneme çeviren bir kadınla evlenir.
Dostlarından biri bir gün, kardeşim hayatını karartan bu kadını boşa ki, hayatta gülesin, şayet bu kadından ayrılırsan hayata kavuşursun, çünkü biz senin hayatının karardığını hissediyoruz derler.
Dostlarından bu sözü dinleyen salih kişi, dostlarına şöyle cevap verir.
Şayet ben kötü ahlaklı ailemi boşayacak olursam, bir başkası ile de evlenir, onun başıma bela olur, bu yüzden ona eziyet eder, bundan dolayı da ben o kişinin eziyet çekmesine ve günahkâr olmasına sebep olacağından korkarım diye cevap verdi.
Daha sonra dostları o salih kişiye ailesi konusunda ne yaptım diye sordular.
O salih kişi bu konuda, Hz. Peygamberimizin şu mealdeki hadisini anlattı.
(Herhangi bir şahıs ailesine karşı sabrederse Allah Ona Eyyub Peygambere Lütfedilen Sevabı, Aksine Herhangi Bir Saliha Kadını Kötü Ahlaklı Efendisine Karşı Sabrederse -Firavunun Ailesi Asiyeye verilen sevabı (Mükafatı ) hatırlatarak cevap verir.
Her hangi hususta olursa olsun sabrın açamayacağı kapı yoktur.
Bunlar toplum içinde, aile, gerek fertler, arsında olan zorlukları sabır sayesinde halledileceği vurgulanmaktadır.

**
ALLAH YOLUNDA OLANLAR

Cihan Peygamberi Hz. Muhammed zamanında, ihtiyar anne, babası olan bir şahıs her gün anne, babasını Hz. Peygamberin arkasında namaz kılmaları için sırtına yüklenir Peygamberin mescidine götürürdü.
Yine bir zaman Hz. Resul A.S.V. Efendimiz bir gün ikindi namazın kılıp sahabeye dönüp sohbete başlamadan önce sahabe arasında o ihtiyarı göremez ve sorar, neden bu ihtiyarlar gelmedi der?
Sahabe-i kiram, Ey Allahın resulü, ihtiyarları buraya getiren çocukları dünyasını değişti (Yani ölmüştür). Onun için o ihtiyarları getirecek kimseleri kalmadığı için onlar camiye gelemiyorlar.
Bunun üzerine, Hz. Resul A.S.V. Efendimiz, eğer dünyada bir kimse kalsa idi bu ihtiyarların çocukları kalırdı, gerçek şu dur ki daimi olarak dünyada, ancak baki sıfatının yegâne sahibi Yüce Allah’tır.
Yukarıdaki menkıbeden maksadı İnsanoğlunun şu fani dünyaca gelmesine sebep ancak anne babadır, bunun içinde yine İtaat yönünden layık olan varmakta Allah’tan sonra kişinin anne babasıdır.
Bunun için Anne babaya yapılan hürmet boşa gitmeyeceği ve ahirette gerçek mükâfata layık olacağı bir gerçek olarak ifade edilmektedir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA