Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN AİLE HEKİMİNİZİ ERKEN TANIYIN

Bu haber 05 Ocak 2019 - 11:51 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.
SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN AİLE HEKİMİNİZİ ERKEN TANIYIN

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerine erişimi ve Aile Hekimliği hizmetlerinin önemi konusunda farkındalığın artırılması amacıyla “Aile Hekimliğinin Etkin Kullanımı” iletişim kampanyası ilimizde de başlamıştır.

“Sağlıklı Bir Yaşam İçin Aile Hekiminizi Erken Tanıyın” sloganı ile başlatılan kampanya kapsamında; reklam panoları ve sağlık tesislerine afişlerin asılmış, kurumsal web sayfaları ve sosyal medya hesaplarından kampanyanın tanıtımı planlanarak uygulamaya konulmuştur. Ayrıca İl ve İlçe merkezlerimizde açılan stantlarda sağlık personelimiz tarafından bilgilendirmeler yapılarak dağıtılan broşürler ile kampanya etkin şekilde yürütülmektedir.

Yürütülen bu kampanya hakkında çeşitli bilgiler veren İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Ceylan, “Aile Hekimliği Sistemi” ve “Aile Sağlığı Merkezleri” nin önemine değindi. Ceylan; “Bu kampanya ile ilimizde sizlere aile hekimlerimizle alakalı bilgiler vermeye gayret etmekteyiz. İlimiz 2008 yılında Aile Hekimliği sistemine geçen illerden bir tanesidir. İlimizde 95 Aile Sağlığı Merkezi de 441 Aile Hekimimiz hizmet vermekte olup ortalama 3200 kişiye bir Aile Hekimi düşmektedir.

Aile Sağlığı Merkezlerimiz İlimizin her köşesine yayılmış bulunmaktadır. Sizlere de yakın olan mutlaka bir Aile Sağlığı Merkezimiz ve Aile Hekimimiz vardır. Öncelikle Aile Hekimlerimizi tanımamız ve bilmemiz gerekmektedir. Hepimiz en ufak bir şikâyette acil servisleri müracaat ederek acil servislerde ve hastanelerden ciddi bir yoğunluk oluşturmaktayız. Şunu bilmeliyiz Aile Hekimlerimiz bizim en yakın sağlık danışmanlarımızdır. En ufak rahatsızlığımızda hastanelere müracaat ederek gereksiz bir yoğunluğa sebep olmaktayız. Hâlbuki rahatsızlıklarımızın %’90’ına Aile Hekimlerimiz çare olabilmektedir. Rahatsızlandığımızda Aile Hekimimize müracaat ettiğimiz takdirde, gereksiz zaman kayıtlarından ve uğraşılardan hastane yollarında gidip gelmekten uzaklaşmış olacağız. Aile Hekimlerimizde tıbbi tetkikler, kan ve idrar tahlillerini de yaptırma imkânınız vardır. Çoğumuzun hastanelere tetkik yaptırmak için müracaat ettiğini de unutmayalım. Aile Hekimlerimizi erken tanıdığımız takdirde birçok sıkıntıdan uzaklaşmış olacağız. Tüm bu bilgiler ışığında herkesin Aile Hekimini bilmeye, onları erkenden tanımaya ve Aile Sağlığı Merkezlerinde uygun şekilde kullanmaya davet ediyorum” dedi.

Mevcut Aile Sağlığı Merkezlerimizde; teşhis ve tedavi hizmetleri, yaşa özel muayene, laboratuvar hizmetleri gebe ve lohusa rutin muayene ve takibi, bebek ve çocuk rutin muayene ve takibi, aşılama ve bağışıklama hizmetleri, meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserlerine yönelik tarama ve takipler, obezite takibi, hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların tarama, takip ve tedavisi, üreme sağlığı hizmetlerinin yanı sıra her türlü sağlık sorunu için danışmanlık ve rehberlik hizmetleri verilmektedir.

Aile Hekiminizi; E-Devlet ve E-Nabız üzerinden elektronik ortamda, İl Sağlık Müdürlükleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezlerinden öğrenebilirsiniz.

Aile Hekiminizi değiştirmek için hizmet almak istediğiniz Aile Hekimine, Aile Hekiminin bulunduğu İlçe Sağlık Müdürlüğüne, Toplum Sağlığı Merkezine veya bulunduğunuz ildeki İl Sağlık Müdürlüğüne bizzat başvurabilirsiniz. Elektronik ortamda da ‘www.Turkiye.gov.tr’ internet adresinden veya E-Nabız uygulamasını kullanarak aile hekiminizi değiştirebilirsiniz.

Yaz tatili, seyahat vb. nedenler ile başka bir şehre kısa süreliğine gittiğinizde sağlık hizmeti ihtiyacınız olursa ‘Misafir Hasta’ uygulaması kapsamında herhangi bir aile hekiminden sağlık hizmeti alabilirsiniz. (Kurum Haber)

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA