CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

SAĞNAK EĞİTİM KURUMLARI “MUSTAFA GÖÇER’LE DOĞA DERSLERİNE DEVAM”
SAĞNAK EĞİTİM KURUMLARI “MUSTAFA GÖÇER’LE DOĞA DERSLERİNE DEVAM”

Eğitim programlarının yanı sıra çocuklara tabiatın tamamını öğretmeye ve sevdirmeye çok önem verdiklerini söyleyen Sağnak Eğitim Kurumları Okul Müdürü Ahmet Gölen “Çocukların tabiatı öğrenmeye ihtiyaçları var.” dedi. Çok değil günümüzden 20 sene kadar önce şehirlerin bu kadar büyük olmadığını, bunun yanı sıra hemen her ailede bilge köylü tarımı yapmakta olan aile büyüklerinin var olduğunu,çocukların o […]

Eğitim programlarının yanı sıra çocuklara tabiatın tamamını öğretmeye ve sevdirmeye çok önem verdiklerini söyleyen Sağnak Eğitim Kurumları Okul Müdürü Ahmet Gölen “Çocukların tabiatı öğrenmeye ihtiyaçları var.” dedi.
Çok değil günümüzden 20 sene kadar önce şehirlerin bu kadar büyük olmadığını, bunun yanı sıra hemen her ailede bilge köylü tarımı yapmakta olan aile büyüklerinin var olduğunu,çocukların o büyüklerden öğrenebildiğini ve her fırsatta doğa ile baş başa kalabildiklerini söyledi.
O zamanlar “Kozmopolit yapı bu kadar baskın değildi ve şehirler bu gün olduğu kadar büyümemişti” şeklinde konuşarak sözlerine devam eden Gölen, günümüzde toplumun çok kozmopolit bir yapıya sahip olduğunu vurguladı.
Bu ve benzeri nedenlerle velilerin çocuklarını beton duvarlar arasına hapsetmek durumunda kaldıklarını söyleyen Gölen, “bu açığı bir şekilde kapatmalıyız”. Dedi.

GÖLEN “SAĞNAK KOLEJİ BİR EKO OKULDUR” DEDİ.
Sınıflarda tohumlardan bitki yetiştirdiklerini, okul serasında çeşitli faaliyetler yaptıklarını, çocukları her fırsatta doğaya çıkararak aynı ve zaman da bir “ EKO OKUL” olarak doğaya yönelik her fırsatı değerlendirdiklerinin vurgulayan Gölen, “daha çok şey yapmalıyız” Dedi.
Çocukların doğa derslerinde fidan dikmeyi, tohum dikmeyi ve çevre ayak izlerini teorik olarak öğrendiklerini belirtenGölen, çocuklar bu öğrendiklerini doğada uygulayarak pekiştiriyorlar.
Bu anlamda doğa dersleri ülkemiz gerçeklerinde yapılabilmekte olan doğa faaliyetlerinin teorik alt yapısını oluşturmaktadır. Şeklinde konuştu.
Doğayı tanıyan ve onu öğrenerek büyüyen çocuklar yarın doğayı gerçek anlamda seven büyükler olacaklardır. Şeklinde sözlerini sürdüren Gölen,belirli periyotlarla doğa ile ilgili sınıf derslerinin çocukları heyecanlandırmakta olduğunu vurguladı.
Gölen okullarda, sosyal etkinlik gruplarında, tek başına ve insanın olduğu her yerde teorik ve uygulamalı doğa faaliyetleri yapmakta olan deneyimli ve donanımlı doğa uzmanı Mustafa Göçer’le zaman zaman doğa hususunda sınıflarda ve doğada uygulamalı olarak çalışmaları yaptıklarını ve bu çalışmaların artarak devam edeceğini belirtti.
Gölen okulun eğitim liderlerine, destek personellerine ve Mustafa Göçere teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

GÖÇER “DÜNYAMIZ ÜZERİNDE YAŞAMIN GELECEĞİNİ TEHDİT ETMEKTE OLAN PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜMLERİNİ ÇOCUKLARIMIZA ÖĞRETMELİYİZ” DEDİ.
Öte yandan. Çocukların doğayı çok sevdiklerini ve doğanın tüm gerçekliği ile çocuklara öğretilmesinin önemini vurgulayarak sözlerine başlayan Doğa Uzmanı Mustafa Göçer bu gün çocuklara doğayı olduğu gibi öğretmezsek yarı çocuklarımız çok zor durumlarda kalacaklar. Dedi.
Göçer, dünyamız üzerinde yaşamın geleceğini tehdit etmekte olan problemleri (küresel ısı, iklim ve gıda problemleri), nedenlerini ve çözümlerini çocuklarımıza bu gün öğretemezsek yeryüzünde yaşamın geleceğine dair sorumluluklarımızı tam olarak yerine getirmemiş oluruz.
Çocuklarımız doğadan habersiz, ya da tedbirsiz büyürler ve hızlanan hızlar nedeni ile yarın daha çok büyüyecek olan sorunlarla karşılaştıklarında çözümler çok daha zorlaşır.
Bu nedenlerle onlara doğayı ve doğa korumacılığını öğretmeliyiz. Şeklinde düşüncelerini açıkladı.

Sözle ve uygulamalı doğa derslerine önem vermekte olan okulların örnek teşkil etmeleri gerekliliğini vurgulayan Göçer ülkemizin ve gezegenimizin tamamının aynı zamanda doğa korumacı olarak yetişecek olan nesillere ihtiyacı var dedi.

Tüm okullarda doğa dersleri olmalı ve çocuklarımız aynı zamanda bir doğa korumacı olarak yetişmelidir şeklinde konuşan Göçer aynı zamanda bir EKO OKUL olan Sağnak Kolejine çok teşekkür ederek sözlerini noktaladı. MEHMET FATİH KAYMAZ

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz