MELİKGAZİ’DEN KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT İHALESİ

MELİKGAZİ’DEN KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT İHALESİ

OTOMOBİLLER ÇARPIŞTI: 6 YARALI

OTOMOBİLLER ÇARPIŞTI: 6 YARALI

SERİNLEMEK İÇİN BARAJ GÖLÜNE GİREN GENÇ KAYBOLDU

SERİNLEMEK İÇİN BARAJ GÖLÜNE GİREN GENÇ KAYBOLDU

ERCİYES KARDELEN YÜRÜYÜŞ EKİBİ, ÇİĞKÖFTE BULUŞMASINDA

ERCİYES KARDELEN YÜRÜYÜŞ EKİBİ, ÇİĞKÖFTE BULUŞMASINDA

DOĞUM GÜNLERİNİ BİRLİKTE KUTLADILAR

DOĞUM GÜNLERİNİ BİRLİKTE KUTLADILAR

SAHABENİN DURUMU
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 12 Kasım 2015 - 16:24:39

Hz. Ali Allah ondan razı olsun. Hz. Ömer zamanında şöyle bir rüya görür ve anlatır. Rüyası şöyle, bir gün ten uykumda, sanki sabah namazını Hz. Rasulullah’ın arkasında kılıyorum. Namaz bittikten sonra mescitten çıkarken, mescidin kapısında, elinde, içinde hurma dolu bir kadına rastladım. Bana o kadın, Ey Ali al bu içi dolu hurmayı da Hz. Peygamberimize ver, uykumda kadından almış olduğum içi hurma ile dolu sahanı Hz. Peygamber efendimizi verdim. Hz. Peygamber efendimiz, sahanın içine mübarek elini uzatarak o hurmada bir hurma alarak benim ağzıma kor, ben ise hurmanın tadını boğazımda hissettiğim an, Ey Allanın resulü bir daha hurma ver derken uyanırım, fazlasını alamam. Ancak uyandığımda Hz. Resulün Mescidinde sabah ezanı okunmağa başlar, namaz kılmak için mescide koşar ve Hz. Ömer’in arkasında namazımı kılarım. Hz. Ali devam ederek şöyle der, namaz kılıpta camiden çıkarken kapıda ve elinde içi hurma dolu bir kadınla karşılaşırın. Kadın bana, Ey Ali, al bu tabağı müminlerin emiri olan Ömer’e ver der. Bende kadından almış olduğum hurma dolu sahanı Ömer’e veririm. Hz. Ömer hurmadan eli ile bir tane alıp benim ağzıma kor. Ben ise hurmanın tadını ağzımda hissettiğim izin Hz. Ömer’e bir daha ver deyince, Hz. Ömer bana Ey Ali, eğer uykunda Hz. Peygamber sana fazla verse idi bende verirdim, bundan dolayı üzgünüm daha fazla veremem Ey Ali der. Daha sonra Hz. Ali, Hz. Ömer’e Ey müminlerin emiri, Benim gördüğüm rüyadır yoksa gaibden bize tevdi edilen bir emir mi der. Bunun üzerine Hz. Ömer Allah ondan razı olsun. Gördüğün rüya değil, gaibten bir telakkide değil, ancak müminin kalbi samimi ve ihlaslı olursa her gördüğünü Allanın nuru ile görür. Kişinin kalbi Allaha bağlı olduğu müddetçe nice rüyalar aşikârene olarak tecelli eder.
**
HZ. PEYGAMBERİN ÜZERİNE SÖYLENEN SALAT-I SELAM ŞİFADIR
Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed hakkında söylemiş olduğu (Bürde) isimli kasidesi ile meşhur olan Büyük imamlardan (EBU ABDULLAH EL BUSAYRİ) anlatıyor. Benim vücudumun yarısı felç oldu, doktor gelip beni muayene edip gitti, ancak ben ise yatağıma yatmadan Hz. Peygamber üzerine yüz defa salatu selam (YANİ ALLAHUMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMEDİN VE ALA ALİ SEYYİDİNA MUHAMMEDİN diye söyleyip) yatağıma yatıp uyudum. Ancak felç vücudumun yarısını kaplamış durumda idi. Uykuda yüce Peygamberimizi gördüm, kendi vücuduna giymiş olduğu hırkasını üzerime örterek bana, senin için Allah’tan şifa dilerim diye beni müjdeledi. Ben yatağımdan kalktığımda, felç olmadan nasıl sağlam isem, bende felç eseri olarak bir şey kalmamış olduğunu gördüm. Ondan sonra Ben (Peygamberimize ithafen) BURDE isimli kasidemi telif ettim. (Yazdım). Bürde’nin hakikat her türlü hastalıklara şifa olduğunu anladım. Ancak bu kasideyi yüce Peygamberimize ikram olsun diye yazdın. Çünkü Hz. Peygamber Efendimiz bana uykumda lütfettiği hırka-i saadetine karşılık âcizane bir hediyemdir. Burada Kasideyi (BÜRDEİ)her kim samimi bir şekilde okusa Şifa hastalıklara şifa vereceği de bir gerçektir.
**
UZUN SECDE
Günlerden bir gün Hz. Peygamberimizin değerli sahabelerimden olan Abdurrahman Bin Avf Peygamberimize uğradığında ne görsün Hz. Peygamber Efendimiz namaz kılar, yalnız secdesini öyle uzun yapar ki (yani )secdede çok kalır. Abdurrahman bin Avf durup Hz. Peygamberi bekler ve secde uzun sürdüğü için oluşu onu korkutur. Hz. Peygamberimiz secdeden başını kaldırıp da selamı verdikten sonra, ya Resulallah senin secdede fazla kalışın beni oldukça kor kuttu, niçin secdede fazla kaldın. Hatta nerede ise dünyanı değiştirdin zannet tim. Hz. Peygamber efendimiz: Ey Abdurahman, Cebrail bana geldi, senin üzeri ne salâtı selam getirene selam olsun dedi ve ilave etti, kim senin üzerine salâtı selam getirir ise bende onun üzerine selam getiririm dediğinde bende Allaha şükür olsun diye secdemi uzattım. Demek ki Hz. Peygamberin ümmetinden her kim peygamber üzerine salâtı selam etse, Meleklerin medhu senasına ve Peygamberin yüce şefaatine namzet olur.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz