CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

SEN ANLAMA, ÜLKENDE OTUR…
  • İBRAHİMPEKBAY
    • İBRAHİM PEKBAY
    • ibrahimpekbay@kayserihakimiyet2000.com
    • 15 Şubat 2018 - 13:05:00

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Suriye ile ilgili son dakika açıklamalarında son gelişmelerden ötürü endişeli olduklarının altını çizerken, “Türkiye’nin güvenlik endişelerinin farkındayız” ifadelerini kullanmış.
ABD’li Bakan ayrıca, “Suriye’de özgürleştirilen bölgelere 200 milyon dolar daha ek ödenek ayıracağız” diye konuşmuş.
Dün de yazdım, ondan önceleri de bir kaç kez yazdım…
Ülkelerinin 325 milyonda fazla nüfusu ile, kendilerini idame ettirmek için ihtiyacı olan şeyler var. O “Şeyler”in başında enerji ve gelir ki ülke ayakta kalabilsin.
Eğer yanlış bilmiyorsam, ABD’nin önemli üretimlerinden birisi de silah…
Ülkelerinde adam başına bir silah versen 325 milyon adet silah eder. Ama üretilen rakam kat be kat fazla. O zaman bu silahlar ne olacak?
Bugün Ankara’da olacak olan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a, burada ne anlatacağız?
Amerika, sizi dinlemek yerine, ağzınıza bir parmak bal çalıp kendi fikirlerini dikte ettirmeye gelir. Artık bu aşamada bu balı yalayacak mıyız?
Aslında Amerika’nın Türkiye’nin endişeleri konusunda “Anladığı” tek bir şey yok. Amerika, bölgede egemenliğini tesis etme derdinde. Geçmişte de böyleydi, şimdi de böyle, gelecekte de böyle olmaya devam edecektir.
Dünyanın bir bölümü, Amerika’nın, diğer bir bölümü de Rusya’nın jandarmalığına mı ihtiyaç duymaktadır ki onlar ülkelerinden kilometrelerce uzaklıktaki yerlere kadar uzanabiliyorlar veya uzanıyorlar?
Değil ve olmaması da gerekmemektedir…
Her ülkenin güvenlik ihtiyacı, geçmiş tarihi, kültürel, coğrafi ve ekonomik yapıları itibariyle belirli ve ihtiyaçlarla beraber geliştirilebilen politikaları olmalıdır, olmak da zorundadır. Buna kısaca “Ulusal politika” dersek, bu politikanın da “Gelişim” ihtiyacı dışında, temelinden sarsıntı yaratacak değişimlerin iktidarlar tarafından yapılmaması gerekir.
Eğer gerekiyor ise, siyasete malzeme yapılmamak şartı ile millete anlatılmalı, onayı alınmalı ve millet de değişikliği onaylamalıdır.
Buna göre, bugün ortaya çıkan genel görüş şudur.
Türkiye, ABD’nin kuyruğundan ayrılmalıdır artık. Amerika da bizim “Kaygılarımızı anlamaya çalışmaktan” vazgeçmeli, karşımıza da çıkarsa, gereği gerektiği gibi yapılmalıdır.
Amerika, dünyanın jandarmalığından da vazgeçmelidir. Ürettiği silahları satmak için pazar yaratmaya çalışmamalıdır.
Çünkü, tarihin her dönemi, deliler ve çılgınlarla doludur. Ve o çılgınların en önemli ihtiyacı da hiç kuşku yok ki silahtır. Eğer silah üretiyorsan, satacağın yer, Pazar da her zaman olacaktır.
Bu şu demektir…
İnsanlar doğal hayatları sonucunda ölmek yerine, silahtan çıkan mermilerle öleceklerdir.
O zaman da ben sorarım…
Arkadaş, senin dinin ne, inancın ne ve dünyada olmanın amacı ne?
Adam öldürmek mi?
İşte biz, böylesi çarpık bir dünyada yaşıyoruz ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milleti olarak, bulunduğumuz önemli coğrafyada kendimizi korumak durumundayız…
Bunun tek yolu, ayrışmak, ayrıştırmak değildir. Birlikte olmak ve olmaya teşvik etmek, ayrıştırma politikalarından vazgeçmektir.
Hiç kimse, bir diğerinin fikrini benimsemek zorunda değildir. Hiç kimse de kendi fikrini karşısındakine kabul etmesi yönünde baskı kurmak durumunda da değildir.
Ama bir şey var, uygulamaktan koltuk uğruna görmezden geldiğimiz. O da “Ortak akıl” denilen şey.
Tarih öncesinde insanlar, düşüncelerini köy meydanında toplanarak açıklarlar, tartışırlar, ortak akılları ile doğruyu bulurlar ve karar verip uygularlar. İşte o zaman sonuçtaki başarı veya başarısızlık da elbette ortak olur, kimsenin kimseye diyeceği olmaz.
Afrin harekatında bakarsanız, Amerika başta olmak üzere, tüm dünya neredeyse karşımızda ve biz içimizde bir kişinin fikrini eleştirdiğimizde vatan haini olmak durumunda kalıyoruz. Bir başka deyişle ülkenin yarısı görüşüne muhalefet ettiği için vatan haini…
Evet, Amerika bizim kaygılarımızı anlamaktan vazgeçip ülkesine dönsün, ama biz de birbirimiz anlamaya çalışalım lütfen…

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz