Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

SEVGİDE DEVAMLILIK: VEFA

Bu haber 31 Ekim 2018 - 12:27 'de eklendi ve 16 kez görüntülendi.
SEVGİDE DEVAMLILIK: VEFA

Değerli okurlar, dostluk ve vefa duygularından sonra insan olarak en çok muhtaç olduğumuz şey bilgi ve okumaktır. Hepiniz biliyorsunuz ki yüce kitabımız Kurân-ı Kerimde ilk emir: “OKU” diye başlar. Ayetlerde, “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” “Bilmiyorsanız bilenlere sorunuz.” diye buyrulur. Hadis-i Şeriflerde, “Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz.” “İlim Çin’de de olsa onu alınız.” “İlim müminin yitik malıdır onu nerede bulursa alır.” “ Dünyayı isteyen ilim öğrensin, âhireti isteyen ilim öğrensin, her ikisini isteyen yine ilim öğrensin.” “İnsanların hayırlısı insanlara en yararlı olandır.” buyrulmaktadır. Faydasız ilimden Allah’a sığınmalı, okurken seçici olup faydalı kitapları okumalıyız.

Kitap bilginin kaynağı ve taşıyıcısıdır.“İlim çile dağlarına tırmanmak, zorlukları yenerek zirvelere çıkmaktır. İlim bir disiplin, bir zenginliktir. Gönlümüze konan rahmet, nurlu bir ışık, kâinatın sırlarını açan bir anahtar, gerçeğe vardıran ana yol, hakikate açılan bereketli bir kapıdır.”

İnsan ne kadar bilgili olursa olsun, hiçbir zaman her şeyi bilemez ve bilgisi arttıkça önünde daha öğreneceği ne kadar çok şey bulunduğunu daha iyi fark eder. Bilginin davranış haline dönüşmesi gerekir. Bilgi kişinin iyi ahlâklı, karakterli kişi olması, o bilgilerin duygularla bütünleşmesine bağlıdır. Yani bilgi ile davranış birbirini tamamlamalı, desteklemeli, el ele vermelidir.

Bilgi iyiyi- kötüden, doğruyu-yanlıştan, güzeli çirkinden ayırmayı sağlamalıdır. Öğrenilen bilgi hazmedilmeli, özümsenmeli, ruhen ve bedenen benimsenmelidir. Böyle yapıldığı zaman bilginin bir yararı olur. Ruha ve bedene faydasız bilgi sırtımızda bir yüktür. Faydasız bilgiden aslandan kaçar gibi kaçmalıyız.

Bilgiler sayesine doğru olanı düşünmek, iyi olanı istemek, güzel olanı hissetmek akıl sahipleri için en önemli hedef olmalıdır. Doğru, iyi, güzel ve kutsallık insanın temel duygularındandır.

BACON: “Bilgi güçtür.”

ÇİÇERON: “Kitapsız oda, ruhsuz cesede benzer.”

VOLTAİRE: “Okuma ruhu yüceltir.”

GOETHE: “Okumayı öğrenme sanatların en zorudur.” Diyor

En etkili silah, iyilik etmektir. İnsanlar iyiliğin kölesidir. İyilik edip hediyeleşmeli, insanlarla ilgilenmeli, iltifat edip takdir etmeli, güzel giyinip kibar ve nazik olmalıyız.

Basit ve dar düşünceli insanlar yalnız kendileri için yaşamak isterler. Hayırlı insan başkalarına yararı dokunan kimsedir. İnsan sevdiği veya kendisine yakın hissettiği insanlarla konuşur, yazışır. Onların iyiliği için durmadan çalışır, onlara bir zarar gelmesin diye uğraşır. Bildiği her şeyi onlara anlatmak ister. Beceri ve hünerlerini onlar için kullanır, onların iyi olması için mücadele eder.

Başarılı olmak her insanın hakkıdır. Yeter ki kendimizde olan bu yeteneği ortaya çıkarabilelim. Yüreklilikle ben bu işi yaparım, başarırım deme cesaretini gösterebilelim. Gerek içimizden gerek çevremizden gelen, sen bu işi başaramazsın, bu iş senin yapacağın iş değil diyen seslere kulak tıkayarak, hayır ben bu işi yaparım diyebilmeliyiz. Bu arada konumuzla ilgili bir hikâyeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA