AFRİN’DEN 3. ŞEHİT HABERİ KAYSERİ’YE….

AFRİN’DEN 3. ŞEHİT HABERİ KAYSERİ’YE….

BİLAL ERDOĞAN KAYSERİ’DE

BİLAL ERDOĞAN KAYSERİ’DE

ONLARCA KİŞİ ERCİYES’TE SOĞUĞA MEYDAN OKUYACAK

ONLARCA KİŞİ ERCİYES’TE SOĞUĞA MEYDAN OKUYACAK

AV.NURULLAH AYDIN YAZIYOR…REJİM DEĞİŞİRKEN

AV.NURULLAH AYDIN YAZIYOR…REJİM DEĞİŞİRKEN

OZAN DERVİŞ’İN KALEMİNDEN…..ÇOK BOZULDU

OZAN DERVİŞ’İN KALEMİNDEN…..ÇOK BOZULDU

SİVAS KİTAP FUARINDAN NASIL KOVULDUM?
  • SÜLEYMANKOCABAŞ
    • SÜLEYMAN KOCABAŞ
    • suleymankocabas@kayserihakimiyet2000.com
    • 1 Eylül 2015 - 15:40:12

Bu köşemde bu yazımı istemeyerek de olsa yazmak zorunda kaldım.
Tarihimizin en kritik günlerini yaşadığımız şu günlerde, kafamızı deve kuşu gibi kuma gömmekten kurtulmanın ve gerçekleri olduğu gibi yazmanın ve bazı çevrelere “Ben yaptım oldu” diyemeyeceklerinin zamanının geldiğini hatırlatmamız lazımdır.
Bu satırların yazarı, birçok kimse ve okuyucularının yakından tanıdığı, Türkiye çapında isim yapmış, yarım asırlık yazı hayatında Osmanlı ve Cumhuriyet tarihi üzerine 71 kitap yazmış, kendisi tarafından 1983’de kurulan “Vatan Yayınları” ve “Süleyman Kocabaş Kütüphanesi Yayınları” adı altında kendisi yayınlayan ve dağıtımını da kendisi yapan, “Üçü Bir Arada” pozisyonunda Türkiye’nin en fedakar ve cefakar tarih yazarlarından birisidir. Üstelik, kariyeri yurt dışına da taşarak 11 kitabı El-ezher Üniversitesi hocaları tarafından Arapçaya çevrilerek Mısır’da, 1 kitabı Filistin’de 2 kitabı Azerbaycan’da yayınlanmış ve 1 kitabının Amerika’da New York’ta yayınlanması için talep almış bir yazar olarak…
Tarihçi yazar ve iki yayınevi sahibi olarak,Türkiye’de düzenlenen bütün kitap fuarlarına katılır ve fuar süresince okuyucularına kitaplarına imzalayarak ve onların tarih sorularını cevaplandırarak ve konferanslar vererek fuar etkinliklerinde bulunur.
Kitap fuarlarına girmek için müracaatını ya kendisi yapar ve çoğu fuar düzenleyicileri tarafından da “Hocam sen Türkiye’nin velüt, başarılı, bu millete gerçek tarihini öğreten bir yazarısın, gençlerimize milli tarih şuuru veren sizin gibi yazarların kitaplarını okumaya ihtiyacı vardır. Sizi fuarımıza adınıza bir stant açarak davet ediyoruz, bizi kırmaz gelirsiniz” yollu davet ederler. Vaktim müsaitse onları kırmaz davetlerine icabet ederim.
Fuar konusunda bu sefer öyle bir engelle karşılaştım ki, yenilecek, yutulacak cinsten bir olay değildir. Tarihimize “yüz karası” olarak geçecek bir olaydır. Uzatmayalım, açıkçası Sivas’ta her yıl düzenlenen ve bu yıl da 29 Ağustos – 4 Eylül 2015 tarihleri arasında dördüncüsü düzenlenen “Sivas Kitap Fuarı” na aylar önce ve zamanında “Süleyman Kocabaş Kütüphanesi Yayınları” adı altında başvuruda bulundum. Ayrıca, fuarı kuracak fuar yöneticilerini telefonla arayarak, Türkiye’de düzenlenen her fuara katıldığımı, 50 yıllık yazar ve 71 tarih kitabı ile zaten yazarlara ve yayınevlerine maddi destek için de düzenlenen fuara beni de almaları ve hatta kariyerim sebebiyle fuara alınacaklar arasında bana öncelik verilmesini söyledim. Üstelik, aynı dilek ve temennilerimi, fuarı düzenlemede vilayet olarak baş organizatör Sivas Özel İdare Müdürünü de telefonla bildirdim. Bu haklı başvurum, dilek ve temennilerin dikkate alınmamış olacak ki, fuara girecekler listesinde ismim çıkmadı. Fuar firması ve vilayet yöneticilerine “Niye böyle oldu?” diye sorduğumda, “ Çok müracaat oldu, yerimizin sınırlı olması sebebiyle hepsini alamadık” gibi biraz haklı biraz da haksız bir cevap verildi.
Haksızlığı şuradan kaynaklanıyor: Benim gibi yarım asırlık, Türkiye’nin her tarafında tanınan ve kitaplarını almak için okuyucuları tarafından fuarlarda sürekli aranan 71 kitap yazmış ve yayınlamış hem yazar ve hem de yayınevi sahibi birisi alınmayacak da kimler alınacak? Fuar’da öyle stantlar tespit ettim ki, dört yıllık dört kitabı olan yazarlara baş köşelerde yer veriliyor, benim statümde daha birçok yazar ve hem de yayınevi sahibine yer verilmiyor. Bu nasıl kriter, bu nasıl bir ölçüdür?
Öğrendiğime göre, benim statümde olanlardan birisi dostum “Mutlu Yayınları” sahibi, benim milletimize tarihini öğretmek yanında kendisi de bu millete dinini öğretmek için 120 kitap yazmış ve yayınlamışİsmail Mutlu bile fuara güçlükle girebilmiş. Müracaat etmiş, bakmış ki yayınlanan listede adı yok. “Araya adam sokarak fuara girebildim” dedi. Üstelik de kendisi Sivaslı bir yazar. Sivas’ta düzenlenen bir fuara Sivaslı bir yazar araya adam sokarak girebiliyor. Bu ne biçim bir iştir?
“Sivas Kitap Fuarından Nasıl Kovuldum?” da asıl sitemim, fuarı düzenleyen üçlü kuruluş olan vilayet, belediye ve üniversite ilgililerinin bana karşı gösterdikleri “ilgisizlik”, “vurdumduymazlık”ları yanında ihaleyi kazanarak fuarı kuran firmanın baş yönetici şahsa karşıdır.
Aynı şahıs bana, Kocaceli Belediyesinin her yıl düzenlediği fuarlarda da engeller çıkarır ve müracaat ettiğim halde beni fuara almaz. Üstelik, bu fuarda üç büyük salon olduğu için Sivas gibi yer problemi de yoktur. Matbaa masraflarımı ödemek için büyük maddi desteğe ihtiyacım olduğundan fuara mecburen, “Her halde bir köşede bana bir masa üstü yer verirler” diye “davetsiz” giderim.
Fuar firması şahıs, bırakınız bir stant almayı, bir masa üstü yer vermeyi bile her yıl aynen, “Başımın belası yine mi karşıma çıktın” diyerek beni azarlar ve fuar alanını terk etmemi ister. Gerçekten yarım asırlık kariyer sahibi bir tarihçi yazara her yıl aynı şeylerisöylediği için üzülürüm. Bir kere, bu şahsa benim, ne anamın ne de babamın oğludur; kendisine ne düşmanlığım ne de dostluğum vardır. Normal bir vatandaşa saygı ölçüleri içinde nasıl davranırsan ona da öyle davranırım. Kocaeli fuarından beni kovduğu için, ancak belediye görevlilerine başvurmak suretiyle onu baypast ederek fuarın bir köşesinde “sığıntı” olarak kitap imzalarım.
2015 Mayısında ayın fuar yöneticisi şahıs bana, Kocaeli Fuarından yarılırken bana şu münasebetsiz sözleri söylerdi: “Sakın Sivas Fuarına geleyim deme. Orada ya ben olurum, ya sen olursun; ikimiz bir orada olamayız.”
Bu yıl da Sivas’a gittiğimde, yer talebim için beni görünce: “Yine mi karşıma çıktın. Satın gözüme görünme. Fuar alanını terke et. Yoksa iki polis çağırır seni buradan uzaklaştırırım” dedi aynen. Tabii ki onun bu bir yazara karşı uygun olmayan sözlerine güldüm ve geçtim.
Bu sene de Sivas Kitap Fuarında bir köşede bir masa üstü yer bulup kitap imzalamak için o baypast ederek vali ve belediye başkanına durumumu arz ettim. “Seninle ilgilensinler ve sana bir yer versinler!” dediler haklı olarak. Bu iş için vali muavini ile görüşmemi söylediler. Vali muavinini gördüm. “Efendim devdim, ben 71 kitap yazmış yarım asırlık bir yazarım, bu fuara ben girmeyeceğim de kim girecek?” dedim ve ekledim: “Üstelik, fuar alanı Sivas’ın “Cumhuriyet Meydanı”, Türkiye’de Cumhuriyetin ilk ilan defa ilan edildiği bu meydanda 71 tarih kitabı ile Cumhuriyeti, milletini, vatanını ve devletini savunun bir yazar stant açıp kitaplarını imzalamayacaksa bu fuar kurulmasın” sözlerini sarfettim.
Bu haklı isteğimi yerinde bulan vali muavini, fuar firması yöneticilerine yanımda, “Bu yazarımızla ilgilenelim, ona bir yer verelim” dedi ve gitti.
Vilayetin bu isteğine rağmen, fuar firması yöneticileri onu takmayarak bana ver vermediler. İtirazlarıma rağmen, “Yer veremeyiz, kriterlerimiz var bunlara sen de uymak zorundasın. Git yerini vali muavini versin” diye beni azarladılar. Baktım olmayacak, fuar firması yöneticilerinin bu davranışlarını onların “cehaleti ve ufuk darlığı”na bağlayarak, aynı gün (29 Ağustos 2015) paketlerimle beraber Kayseri’ye geri dönmek zorunda kaldım.
Ben ayrıldıktan sonra, müteakip günlerde Sivaslı eski okuyucuların beni telefonla arayarak, “Hocam, bu sene fuarda yoksun, yeni kitaplarını alıp okuyamayacağız ” dediler. Ben de onlara yukarıdaki olup bitenleri aynen anlattım. “Ayıp etmişler” diyerek ve “Gelecek yıl fuara mutlaka gel” temennisiyle telefonlarını kapattılar.
İşte, katıldığım her fuar sonunda sürekli yazdığımbir “Fuar İzlenimlerim” yazılarıma bağlı olarak bir fuardan kovulmam böyle oldu. Bunu, “Kültür hayatımıza düşen yeni bir kara leke” olarak tarihimize de kaydetmek , ibret alınsın ve bir daha tekerrür etmesin diye “TARİHE NOT DÜŞMEK” için yazdım… Hiçbir şey umurumda değil. Ben fuarlara katılmamakla maddi destekten mahrum olurum, daha az kitap yazarım ama, olan, Muhafazakar –Demokrat kimlikli bir yazar olarak bana değil, kitaplarında, gerçek tarihini ona öğretmekte büyük özen gösteren ve milli tarih şuuru almak isteyen milletimize olur….
Sivas Fuarına katılsam, neleri satacaktım? Birkaç kitap örneği vereyim: “Mütareke Dönemi ve Türk İstiklal Harbi”, “Ermeni Meselesi Nedir Ne Değildir?”, “Çanakkale Savaşları 1915 Türk – Dünya Tarihindeki Yeri”, “Son Haçlı Seferi Balkan Harbi 1912”, “150 Yılda Kazandığımız Balkanları 15 Günde Nasıl Kaybettik? 1912”, “Tarihimizin En Büyük Dramı Sarıkamış Faciası 1914”, “Vaat Edilmiş Toprak Filistin İçin Mücadele Türkiye ve Siyonizm”, tarihimizde İngiltere, Almanya, Rusya, Fransa, Avusturya, İtalya, Yunanistan’ın Türkiye üzerindeki emelleri ve bunlarla ilgili ilişkiler tarihimiz kitapları, “Atatürk Dönemi”, “İnönü Dönemi”, “Menderes Dönemi”, “Tarihin Tekerrürü ve Türkiye’nin Kaderi 1850 – 1950” isimli kitaplar vb. Diğer kitaplarımın isimlerini öğrenmek isteyenler,internetten “Kitap Yurdu” na girerek öğrenebilirler.
Sivas Kitap Fuarındaki bütün stantları gezdim, gördüm. Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinianlatan 71 kitabımın karşılığı ve benzeri kitaplar hemen hemen hiç yok gibidir. Olsa bile çok azdır. Okuyucular, tarihimizi genelde benden alacakları imzalı tarih kitaplardan öğreneceklerdi…

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz