Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
ÖMER FARUK KOTAY

SLM, NBR, TŞK…

Bu haber 25 Aralık 2018 - 11:38 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.
SLM, NBR, TŞK…

Bir zamanlar “Bak postacı geliyor selam veriyor. Herkes ona bakıyor merak ediyor.  “şarkısını hep bir ağızdan neşeyle söylerdik.

Şimdi söylemiyoruz. Çünkü ne bir postacı geliyor, nede biz bir postacıdan merak edilecek mektubumuzu alıyoruz. Mektupla ancak içinde bulunduğumuz teknoloji çağında antikacılarda falan karşılaşıyoruz. Maalesef teknolojinin gelişimi ile mektubu artık tozlu raflara kaldırıyoruz. Onun yerine kısa mesajları gündemimize alıyoruz. Nbr, Tşk,Slm… Gibi tık tık yazılabilir şeylerle içinde yaşadığımız teknolojik çağda daha çok iş yapmaya, hayat kurtarmaya bakıyoruz.  Belki hız kazanıyoruz, vakitten de tasarruf ediyoruz tamam ama hanımlar beyler! Biz aynı zamanda sıradanlaşmıyor muyuz? Sıradanlaşmaktan kastım şu ki her daim aynı kelimeleri kullanıyoruz. İki bilemedin üç harfin dışına çıkamıyoruz. Dahası karşımızdaki insana mektupta olduğu gibi ruhumuzdan gönlümüzden de hitap edemiyoruz. Sonra nerde eski edebi sanat,  naiflik deyip veryansın ediyoruz. Hiç bir kısa mesajın mektubun duygusunu vermesi beklenebilir mi? Sorarım sizlere ablalar, abiler, bacılar, kardeşler sizce de bunu beklemek biraz ütopik değil mi? Her şeyi geçtim bir mektubun ilk açıldığında verdiği o samimiyet, o sıcaklık insanın içini ısıtıvermez mi? Ya o postacıyı beklerken ki heyecana ne demeli? Şimdi koyun bunları üst üste tekrar söyleyin hele kısa bir mesaj bir mektubun yerini tutabilir mi? Tutmaz tabi ki. Brikmiş bir hasreti, birikmiş bir özlemi bir kısa mesajla ne kadar içten anlatabilirsin ki? Aslında böyle düşünüldüğünde mektup her çağada gerekli belki de mektup bu özelliğiyle haberleşme yollarından biri olmasının dışında insan ruhunun beslendiği besinlerden bir tanesi. Aslında ara sıra şu teknolojik çağdan çıkıp insan bir mektup kaleme alıp gönlü şenlendirmeli. Teknolojinin yanında mektubu da bu kadar hasıraltı etmemeli her ikisine de yaşantısın da değer verebilmeli. İnsan işte bu tarz yollarla kelime haznesini geliştirebilmeli,  yazım açısından bir karakter sahibi olabilmeli.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA